piątek, 2 lipca 2010

Kubuntu 10.10 Alfa2 gotowe do testów

Ukazała się najnowsza wersja testowa Kubuntu 10.10 MM w wersji Alfa2. System został wyposażony w jądro serii 2.6.35-6.5 oraz środowisko graficzne KDE SC 4.5 RC1. Istnieje także możliwość postawienia systemu na nowym systemie plików Btrfs ale tylko w wersji alternate instalatora. Wydanie te zyskało kilka ciekawych nowości, które warte są przybliżenia.Pierwszą nowością jest dodanie Rekonq (0.4.95) jako natywnej przeglądarki internetowej. Oczywiście Konqueror nadal widnieje na liście zainstalowanych programów (jest potrzebny do obsługi modułów internetowych programów PIM), w menu też znajdziemy prosty instalator Firefoksa (3.6.6). Rekonq jest tu raczej dodatkiem mającym na celu wygodne i szybkie przeglądanie internetu i muszę przyznać, że w tej formie idealnie się sprawdza. W oficjalnym wydaniu ma się pojawić już wersja stabilna oznaczona numerem 0.5, która będzie już prawdopodobnie posiadała możliwość korzystania z rozszerzeń Chrome.


Wersja Alfa2 Kubuntu 10.10 zyskała także nową wersję KNetworkManagera i KBluetooth w wersji 4.0 co jest wynikiem oparcia systemu o nową wersję KDE SC. Wśród nowych programów znalazł się także Amarok 2.3.1 i K3b w wersji 2.0.0.

Instalator Kubuntu zyskał też nową funkcję automatycznego wykrywania rozdzielczości ekranu dzięki czemu ma sam rozpoznać jakiej wersji Pulpitu potrzebuje użytkownik (Desktop, Netbook). Co ciekawe w Ubuntu dotychczasowa wersja UNR została zastąpiona przez nowy twór Canonical dla małych ekranów, czyli Unity.


Jak zwykle polecam instalację nowego systemu tylko testerom i osobom pragnącym wspomóc developerów nadsyłanymi raportami o błędzie, poprawkami i tłumaczeniami. Muszę jednak stwierdzić, że po kilku godzinach testów Alfa2 zachowuje się nadzwyczaj stabilnie i chodzi w trybie LiveCD szybciej od obecnie zainstalowanej wersji, więc jestem pozytywnie przekonany o przyszłości finalnej wersji. Do tej pory jedyny błąd jaki napotkałem to brak wykrycia poprawnej rozdzielczości mojego LCD, pomimo że Plymouth ukazuje się w nominalnej dla monitora rozdzielczości. Oczywiście jest to opinia o wersji LiveCD po dość krótkim czasie testowania.

Obrazy płyt z nową wersją systemu można pobrać ze strony:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/maverick/alpha-2/

Ciekawostki:
  • planowana data wydania K(U)buntu 10.10 MM czyli 10 październik 2010 r to nie przypadek. Osoby, które czytały książkę, lub oglądały film Autostopem przez Galaktykę, zapewne pamiętają, że odpowiedzią na "fundamentalne pytanie" była liczba 42, która w systemie dwójkowym posiada postać 101010.