środa, 14 lipca 2010

Menubar nabiera kształtów

Menubar z poziomym układem menu
Menubar będzie nowym gadgetem w nadchodzącym wydaniu Kubuntu 10.10. Zasadniczo docelowym przeznaczeniem tego apletu jest zaoszczędzenie miejsca na ekranie w netbookowej wersji Kubuntu i muszę się przyznać, że to naprawdę świetnie się sprawuje.

Nie jestem pewien jak taka opcja będzie sprawować się w Unite, dla którego też chyba jest przygotowywane analogiczne rozwiązanie, za to w Kubuntu Netbook Remix naprawdę pozwala świetnie zorganizować przestrzeń ekranu.

Menubar w Kubuntu Netbook Remix (GIMP)

Wadą tego rozwiązania jest zajęcie zbyt dużej ilości miejsca na panelu, która i tak w edycji netbookowej Kubuntu i tak jest już zajęta przez inne widgety, natomiast świetnie sprawuje się w takich przypadkach jego druga funkcja nazwana Button Form Factor, która przenosi układ poziomy paska menu programu do pojedynczego przycisku, który rozwija te menu w pionie. Deweloperzy różnych programów, zwłaszcza przeglądarek internetowych powoli przyzwyczajają nas do takiego właśnie układu. Przycisk z menu posiadają już: Chrome, Opera, Rekonq i wkrótce Firefox.

Fakty są takie, że do menu programu zaglądamy bardzo rzadko, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce można przeznaczyć na obszar roboczy programu.

Obecna wersja Menubar pozwala sądzić, że aplet zaczyna powoli nabierać kształtów i sprawuje się coraz lepiej. Niestety nie można mówić jeszcze o stabilności. U mnie występuje błąd, który powoduje brak dostępu do menu kiedy uruchomimy jakiś program pierwszy raz. Menu zostaje przywrócone dopiero kiedy przykryjemy go innym oknem i wrócimy do niego z powrotem. Jest to dość uciążliwe choć jak już wspomniałem do menu sięgamy dość rzadko. Autorzy dopracowali za to współpracę z programami GTK. Niestety Menubar nie działa jeszcze z Firefoksem i Open Office, ale inne aplikacje GNOME działają z nim świetnie.

Pakiety z nową wersją tego programu zostały przeniesione do testowego repozytorium Unity PPA, więc osoby chcące go wypróbować muszą najpierw dodać je do swojej listy poleceniem:
sudo add-apt-repository ppa:canonical-dx-team/une
zaktualizować listę pakietów i zainstalować program poleceniem:
sudo apt-get install plasma-widget-menubar appmenu-gtk
Ten drugi pakiet odpowiada właśnie za działanie Menubar z aplikacjami opartymi na GTK. Niestety po instalacji aplikacje te wyświetlają jednocześnie pasek menu zarówno w oknie programu jak i Menubar. Aby pozostawić tylko ten drugi musimy najpierw edytować plik 80appmenu:
sudo kate /etc/X11/Xsession.d/80appmenu
W pliku wyszukujemy linijkę:
export APPMENU_DISPLAY_BOTH=1
i stawiamy przed nią znaczek #, powinno to wyglądać w ten sposób:
#export APPMENU_DISPLAY_BOTH=1
Zapisujemy nasz plik i restartujemy Plasmę. Od tej pory wszystko powinno być w porządku.

Już niedługo spodziewam się nowego netbooka, więc mam nadzieję przedstawię też mały podgląd działania Kubuntu Netbook Remix.

Ciekawostki:


  • Na tegorocznym Akademy 2010 autor Menubara i jeden z czołowych deweloperów Kubuntu - Aurélien Gâteau (agateau) otrzymał nagrodę The KDE Appreciation Awards za najlepszy program, którym był GwenView, natywna przeglądarka plików graficznych KDE SC, nad którą też czynnie pracuje. Aurélien zapowiada też kilka nowości w tym programie dla KDE SC 4.5.