czwartek, 22 lipca 2010

Muon 0.3.0 - podgląd zmian

Muon, a wraz z nim QApt jest nadzieją na dobry menedżer pakietów w Kubuntu. Do tej pory to właśnie ta dystrybucja była ostro krytykowana za skomplikowany i mało przyjazny system instalacji programów. Za sprawą Muona mamy szansę dostać narzędzie skutecznie konkurujące z Synapticem, a którego instalacja wiąże się z implementacją zbyt wielu pakietów GTK+ w KDE.Muon, dostarczający graficzny interfejs dla instalacji pakietów. Od ostatniego mojego opisu zaopatrzył się w kilka zmian, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie sugerowane przez użytkowników (w tym mnie). Powoli widać, że narzędzie powoli nabiera kształtów świetnej aplikacji.

Pierwsza ze zmian to nowy filtr wyszukiwania pakietów w dodanych repozytoriach (By Origin), który zresztą sugerowałem w poprzednim wpisie o programie. Zdecydowanie poprawia to wyszukiwanie pakietów, zwłaszcza gdy repozytorium dodaliśmy niedawno i chcielibyśmy przejrzeć tylko te pakiety, które zostały dodane wraz nim. Należy zwrócić uwagę, że zaznaczenie repozytorium w tem filtrze ma wpływ na wyszukiwanie pakietów we filtrach: By Category i By Status, dzięki czemu uzyskujemy zawężenie wyszukiwanych pozycji.

Druga zmiana to nowa zakładka Version, aczkolwiek nie jestem pewien czy nie była ona dostępna już we wcześniejszej wersji, tylko po prostu jej nie zauważyłam. Zakładka pojawia się w panelu informacji o pakiecie w momencie zaznaczenia pozycji, która posiada kilka wersji dostarczanych przez różne repozytoria. Dzięki temu możemy wymusić na instalatorze wybranie do instalacji starszej wersji pakietu (Force version). Należy zaznaczyć, że okno prezentujące listę pakietów nie zawiera informacji o dostępnej wersji i nie wyświetla wzorem KPackageKit (KPK) tych samych samych pozycji obok siebie w różnych wersjach. Dzięki temu zyskało na czytelności, która jest w KPK nie jest na najwyższym poziomie.

Nowa wersja Muon jest już dostępna w repozytorium Maverica, choć program nie będzie dostępny wraz z systemem w Kubuntu 10.10 MM. Osoby chcące przetestować program w Kubuntu 10.04 LTS mogą to zrobić za pomocą oficjalnego repozytorium, które dodajemy poleceniem:
sudo add-apt-repository ppa:echidnaman/qapt
Potem wystarczy zaktualizować system i zainstalować program:
sudo apt-get update
sudo apt-get install muon
Osoby, które zainstalowały już wcześniej Muon, korzystając z mojego wcześniejszego wpisu muszą tylko zaktualizować ten program:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Podsumowując wpis: Być może niedługo doczekamy się świetnego menedżera pakietów w Kubuntu dla środowiska KDE SC i ta dystrybucja przestanie być traktowana jako ubogi i słabo rozwijany system.

Więcej o Muon w moim wcześniejszym wpisie:

http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/07/nowy-menedzer-pakietow-dla-kubuntu.html