czwartek, 8 lipca 2010

Nowa rodzina fontów Ubuntu

Deweloperzy Ubuntu poinformowali o zaawansowanych pracach nad nowym fontem, który będzie udostępniony wraz z najbliższym wydaniem Ubuntu 10.10 MM. Font bazuje na nowym logotypi Ubuntu, wprowadzonym w aktualnym wydaniu. Wbrew pozorom sprawa nie jest taka błaha jak sądzą powszechnie zwykli użytkownicy, ponieważ dystrybucje Linuksowe od dawna są krytykowane za brak dopracowanych fontów, które stałyby się godną konkurencją dla True Type Fonts Microsoftu.Twórcy Ubuntu zapowiadają, że ich Ubuntu Font Family będzie stanowił godną konkurencję dla innych tego typu znaków. Przede wszystkim będzie wyraźnie wyglądał w każdej formie: pogrubionej, skośnej i regularnej. Ponadto autorzy zapowiadają kompatybilność znaków z różnymi rodzajami pisma w różnych językach. Oprócz standardowych języków, na które jest tłumaczona dystrybucja, zapowiadana jest też zgodność z dość egzotycznymi językami, którą autorzy tłumaczą tym, że chcą aby font był wykorzystywany także w pracach naukowych np. dotyczących wymarłych już języków.

Nieco kontrowersji wzbudziła decyzja Canonical aby prace nad czcionką były prowadzone tylko przez "Ubuntu Members" a dostęp do źródeł uzyskać można tylko poprzez prywatne repozytorium. Doprowadziło to do spekulacji, czy wprowadzany font będzie w ogóle dostępny na wolnej licencji. Autorzy tłumaczą tę decyzję jednak powodem utrzymania większej kontroli nad zmianami w pracach i zapewniają, że Ubuntu Font Family będzie jak najbardziej wolnym pakietem, gdyż w przeciwnym wypadku nie możliwe byłoby wykorzystanie go w Ubuntu.

Osoby chcące zobaczyć jak wyglądają projekty nowych fontów zapraszam do obejrzenia poniższego video (34:50 min.), oraz zapoznanie się z prezentacją PDF. Ze swojej strony dodam, że czcionka prezentuje się świetnie i czekam z niecierpliwością, kiedy będę mógł jej używać.


Więcej informacji:
http://design.canonical.com/2010/07/the-ubuntu-font/