sobota, 3 lipca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz13 - Kinfocenter

Czasami zachodzi potrzeba sprawdzenia jakiś informacji o naszym sprzęcie lub zainstalowanych sterownikach. Możemy w tym momencie odwołać się do konsoli wpisując mozolnie kolejne polecania, które wyświetlą nam żądane informacje. Nie jest to wygodne i co najważniejsze niezbyt przyjazne dla początkujących użytkowników. Często jeszcze w czasach kiedy obsługiwałem Windows XP odwoływałem się do zakładki informującej o zainstalowanych urządzeniach, żeby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie. Osoby, które wielokrotnie przeinstalowywały ten system przyznają mi rację, że bez tej opcji życie w tym systemie nie byłoby możliwe.
Linux też dostarcza narzędzia do graficznego przedstawienia jakie mamy podzespoły w komputerze i jakie mają one zainstalowane wersje sterowników. Jednym z nich jest KInfocenter (Centrum informacji KDE) dostarczany wraz ze środowiskiem KDE. Niestety ten dość pomocny program jest pakietem opcjonalnym i nie jest instalowany we wszystkich dystrybucjach. W Kubuntu można go zainstalować wpisując polecenie:

sudo apt-get install kinfocenter


Prawdopodobnie Kinfocenter będzie dostępny już w nowej wersji Kubuntu 10.10 MM. Wiąże się to z całkowitym odnowieniem tego narzędzia w KDE SC 4.5. Autorzy nowego GUI nastawili się przede wszystkim na przejrzystość.


Zrezygnowano z ekranu Ogólne informacje, który notabene dublował tylko pozycje w okienku drzewa menu na rzecz zbiorczych, najważniejszych informacji wyciągniętych z dalszych pozycji. Projektanci zrezygnowali też z ogólnej listy dostępnych działów informacji o zainstalowanych modułach, zastępując ją rozwijalnym drzewem podzielonym na kategorie, czyli Urządzenia, Sieć i informacje o sterownikach i kartach graficznych. Muszę przyznac, że w przeciwieństwie do nowych Ustawień systemowych ten element został tym razem potraktowany należycie przez projektantów i wygląda bardzo przejrzyście oraz dostarcza świetnych informacji, które mogą się bardzo przydać w konfiguracji komputera i systemu.