wtorek, 27 lipca 2010

Nowości w KDE SC 4.6 cz. 1 - Tablica Plasmy

Nie to nie błąd w tytule! Premiera KDE SC 4.5 już praktycznie na dniach. Niedawno otrzymaliśmy nieplanowaną wersję RC3 tego środowiska, która przybliża wydanie finalne mające się ukazać 4 sierpnia. O nowościach w tym wydaniu napisano już prawie wszystko (miedzy innymi także na łamach tego bloga), czas więc powoli zacząć przybliżać nowości jakie staną się udziałem następnego wydania.

Tablica Plasmy (Dashboard) to wydzielone miejsce Plasmy, na który możemy wstawiać nasze elementy interfejsu (plasmoidy), który w ten sposób stają się niezależne od innych elementów Pulpitu.

Tablica Plasmy weszła do użycia wraz z wydaniem KDE SC 4.3 i bardzo ułatwiła zarządzanie naszym zbiorem widgetów na Pulpicie. Niewiele osób, zwłaszcza początkujących w środowisku zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Najprostszym sposobem wywołania Tablicy jest wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + F12, lub dodanie specjalnego plasmoidu, który ten efekt wywołuje. Trzecim sposobem jest przypisanie funkcji do jednej z krawędzi ekranu w Ustawieniach systemowych.

Efekt jaki otrzymamy przez podane wyżej sposoby to przesunięcie Pulpitu z plasmoidami ponad otwarte okna. Możemy w ten sposób uzyskać szybki dostęp do informacji przekazywanych przez plasmoidy lub zmienić ich układ na pulpicie. Cała ta operacja odbywa się bez potrzeby wcześniejszego ukrycia otwartych okien do paska i po wyłączeniu Tablicy mamy zachowany taki sam stan Pulpitu jaki był przed operacją.Osoby wykonujące dość często tę operację zapewne przyznają mi rację, że nie wygląda ona za bardzo estetycznie. Ciemny półprzezroczysty ekran zasłaniający Pulpit razi oczy bardziej niż ekran konsoli. Do takiego wniosku zapewne doszedł także Andreas Demmer, który w ramach przyswajania wiedzy o programowaniu w Qt, wziął na warsztat kod Plasmy i wykonał prosty efekt dla KWin poprawiający widok pod naszymi plasmoidami. Efekt wykorzystuje dodatkowo wprowadzony w KDE SC 4.5 blur w celu "rozmazania" Pulpitu pod plasmoidami dzięki czemu uzyskujemy lepszą przejrzystość bez utraty estetyki tego co widać na ekranie monitora.

Dodatkowo nowy efekt pozwala na samodzielną regulację stopnia saturacji kolorów oraz natężenia cienia zasłaniającego Pulpit, dzięki czemu sami będziemy decydowali o tym jakie najlepsze są dola nas ustawienia. Andreas pracuje obecnie nad dodanie także efektów animacji do swojego projektu np. znanej już animacji przyciemnienia ekranu w momencie wylogowywania się z systemu.

Autor zgłosił także swój projekt do głównej gałęzi wydania KDE SC 4.6 i ten został zaakceptowany przez developerów Plasmy. Możemy się więc spodziewać tej nowości już na początku przyszłego roku wraz z premierą nowego wydania.

Więcej informacji:
http://www.andreas-demmer.de/en/2010/06/12/dashboard-kwin-effekt-plugin/#more-2774
http://www.andreas-demmer.de/en/2010/06/24/dashboard-effekt-plugin-stand-der-dinge/