poniedziałek, 12 lipca 2010

Nowy menedżer pakietów dla Kubuntu

Ostatnio wdałem się w dyskusję pomiędzy zwolennikami innych systemów, a Kubuntu. Wielu narzeka, że Kubuntu psuje opinię o KDE SC niedopracowaniem tego środowiska w systemie. Główny zarzut dotyczy braku podstawowych narzędzi w systemie zwłaszcza tych, które z powodzeniem zastosował Canonical w Ubuntu. Dotyczy to zwłaszcza nakładki na menedżer pakietów.W Ubutnu z powodzeniem można stosować zarówno Synaptic, który jest napisany w GTK jak, GNOME-App-Install, ostatnio obecny w Ubuntu Centrum Oprogramowania. Aplikacje można zainstalować także za pomocą Ubuntu Tweak. W Kubuntu niestety w tym sektorze występują braki. Dostępny po instalacji KPackageKit (KPK) i za pomocą repozytorium Adept. Jeśli chodzi o tę drugą aplikację to jej świetność minęła wraz KDE3, gdzie stanowiła godną konkurencję dla Synaptica. Wraz z KDE 4 zaszła potrzeba przepisania tych programów od nowa niestety wybór padł na rozwój KPK, który wykazał się dość toporną współpracą z APTem, wieloma błędami i mało intuicyjnym GUI, któremu brakowało wielu opcji dostępnych za pomocą Synaptica. Wielu użytkowników, zwłaszcza tych początkujących przerażało też wyszukiwanie oprogramowania za pomocą pakietów zamiast nazw aplikacji.


Wielu developerów zdecydowało się na napisanie własnej nakładki, która pozwalałaby instalować pakiety dostępne w ich repozytoriach np. Yast w openSUSE, który umożliwił instalowanie pakietów RPM. Swoją nakładkę posiada także Pardus w postaci Menedżera Pakietów i Chakra, której Shaman2 stał się nakładką na pacmana. Shaman2 zresztą miał być przeportowany na grunt pakietów debianowych ale wykazał się ogromną niekompatybilnością z APTem.


Od jakiegoś czasu jednak pokazało się światełko w tunelu, które rodzi nadzieję na odmianę sytuacji. O pracy nad nowym menedżerem poinformował jeden z deweloperów Kubuntu Jonathan Thomas. Ze względu na trudności związane z backendem APTa dla Shamana spróbował stworzyć nowy oparty na Qt. W ten sposób powstał Qapt, którego przeznaczeniem nie była tylko współpraca z Shamanem, gdyż ma on też stanowić podstawę dla Kubuntu Software Center, oraz Apt-URL KDE. Prace nad nowym backendem trwają już od jakiegoś czasu i w tej chwili projekt wszedł w fazę Alfa, jednak wraz z nim Jonathan Thomas ogłosił kilka tygodni temu swój nowy projekt, którym jest nowa nakładka graficzna na menedżera, która ma być prawdziwym wyzwaniem dla KPK, a nawet Synaptica.


Muon, bo tak się nazywa nowy program zapowiada się całkiem obiecująco. Pomimo tylko kilkutygodniowego okresu prac nad nim już teraz zauważyłem, że wykazuje się niezwykła stabilnością, choć tu nie opierałbym się na pierwszych wrażeniach bo program w tej fazie produkcji jeszcze nie raz może zaskoczyć użytkownika wkurzającymi błędami.

To co zwraca uwagę, przy korzystania z nakładki to szybkość z jaką wyszukuje pakiety i trafność wyników. Dodatkowo wsparte jest to dodatkowymi opcjami wyszukiwania, które znacznie ułatwiają pracę z menedżerem pakietów. Dodatkowe okno z kategoriami pakietów jest znacznie wygodniejsze od mało intuicyjnej listy w KPK i posiada więcej kategorii. Na uwagę zasługują także informacje o poszczególnych pakietach, które są dla mnie bardzo cenne, a w tym wypadku KPK sprawił, że wolałem używać konsolowego komba apt-cache search, apt-cache show. Program dostarcza też informacji i zawartych plikach, ich rozmieszczenia po instalacji i zależnościach (także tych wirtualnych).

Po tak pozytywnej opinii pojawia się pytanie, kiedy będziemy się mogli spodziewać Qapta i Muona w Kubuntu? Niestety program może oficjalnie zastąpić KPK w Kubuntu dopiero w wydaniu 11.04. W Kubuntu 10.10 MM dostępny będzie prawdopodobnie w repozytorium backportów beta, kiedy osiągnie właśnie ten status. Jednak już teraz Muon jest gotowy do testów dla wszystkich użytkowników zarówno dla Lucida jak i Mavericka. Są to oczywiście testowe pakiety i nie zaleca się ich instalacji osobom chcącym zachować stabilność w systemie. Pakiety zawarte są w repozytorium autora i aby je dodać należy wpisać polecenie w Konsoli:
sudo add-apt-repository ppa:echidnaman/qapt
...zaktualizować pakiety i zainstalować poleceniem:
sudo apt-get install muon
Ponieważ program powstaje na bazie pakietów debianowych możliwe jest także zainstalowanie go w Debianie. Jednak niestety autor nie udostępnia paczek dla tego systemu i Debianowcom pozostaje instalacja ze źródeł, które znajdziemy TU i TU, oraz walka z zależnościami.

Warto też wspomnieć o natywnej dla Qt nakładki dla Aptitude, o projekcie której kiedyś informowałem. Wkrótce postaram się napisać więcej także o tym programie.

Więcej informacji o Qapt i Muon:
http://jontheechidna.wordpress.com/2010/07/05/introducing-qapt-and-the-muon-package-manager/