poniedziałek, 5 lipca 2010

Nowy smartfon Nokii - N9, czy N8-01

Plotki o wydaniu nowej Nokii, który ma być następcą modelu N900, krążą w sieci już od jakiegoś czasu. Filmik pokazujący nowy model był niedawno wyświetlany w serwisie Youtube, które usunęło go ze względu na naruszenie zasad regulaminowych. Nokia zresztą do tej pory nie potwierdziła wydania nowego modelu.Ostatnio jednak głośno się zrobiło za sprawą serwisu NegriElectronics.com, który wszedł w posiadanie nowego modelu i zaprezentował go na filmiku. Niestety nie jest jasne, czy jest to zapowiadany model N9, ponieważ jest kilka wątpliwości, które temu przeczą. przede wszystkim zaprezentowany model działa pod kontrolą Symbiana, a Nokia już jakiś czas temu przyznała, że najnowsze modele serii N9 będą działać tylko pod kontrolą MeeGo. Powstały więc spekulacje czy nie jest to przypadkiem model N8-01, który ma być następcą Nokii N8, która jako ostatnia ma mieć na wyposażeniu Symbiana.


Zaprezentowany model jest jednak oznaczony jako model N00 i etykietą PROTO (prototype), więc możliwe, że po prostu jest jednym z modeli eksperymentalnych, które mogły mieć wgranego Symbiana tylko w celach eksperymentalnych. Jednak na oficjalną prezentację trzeba będzie jeszcze poczekać, aż Nokia zdecyduje się na prezentację modelu ale już teraz można się dowiedzieć o niektórych cechach jakie będzie posiadał nowy smartfon.


Przede wszystkim wrażenie robi wbudowany aparat 8 Mpix z autofokusem i podwójną diodową lampą błyskową. Całość dopełnia 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 360 pikseli (nHD) i kamera z czujnikiem zbliżeniowym i natężenia światła, do videorozmów umieszczona z przodu telefonu. Model zapewnia łączność przez WiFi, Bluetooth oraz wyjścia HDMI i jack 3,5 mm. Charakterystyczna jest też klawiatura QWERTY obecna w najnowszych smartfonach Nokii. Wygląd modelu może wydać się dość toporny ale według mnie prezentuje się świetnie, a jej masywny wygląd można wytłumaczyć dość mocnymi podzespołami zamontowanymi w telefonie.

Mam nadzieję, że model wkrótce ukaże się na rynku (według zapewnień Nokii cena N9 ma nie przekraczać, w przeliczeniu, 2500 zł) i przełamie złą, ostatnio, passę Nokii na rynku smartfonów.