sobota, 17 lipca 2010

OpenSUSE 11.3 już gotowe

Po ośmiu miesiącach intensywnych prac deweloperzy openSUSE udostępnili finalną wersję tego systemu z nowym numerem seryjnym 11.3. OpenSUSE to jedna z najlepiej dopracowanych dystrybucji Linuksa i ostatnio przybywa jej wielu zwolenników tworząc zdrową konkurencję dla produktów Canonical. Osoby, które jeszcze nie zetknęły się z tą dystrybucją zapraszam do mojego krótkiego podglądu w jednym z wcześniejszych wpisów, a póki co zajmijmy się nowościami zawartymi w nowym wydaniu.OpenSUSE wydawany jest obecnie z czterema środowiskami KDE SC, GNOME xfce i dostępnym od ostatniego wydania LXDE, które zawarte są na zbiorczym DVD. Dostępne są także wersje LiveCD dla środowisk KDE SC i GNOME. Dystrybucja ta jest znana jako jedna z najlepiej dopracowanym środowiskiem KDE, więc tutaj skupię się na tym wydaniu.


OpenSUSE 11.3 został wydany z wersją KDE SC 4.4.4 (dostępne 4.4.5 przez repozytorium Facktory KDE). Wersja Desktopowa KDE została udostępniona wraz z edycją dla netbooków. Instalator sam sprawdza rozdzielczość ekranu i na jej podstawia wybiera automatycznie właściwą wersję do instalacji. Szczerze mówiąc mam dość mieszane uczucia co do działania tego systemu, ponieważ zdarza mu się pomylić ekrany laptowe i zainstalować na nich netbookowy Pulpit, natomiast u mnie potraktował ASUSa EeePC 1201N z ekranem 12'' jako właściwy dla wersji desktopowej ze względu na wysoką rozdzielczość ekranu tego netbooka. Na szczęście system ten umożliwia też swobodne przełączanie pomiędzy oboma trybami w Ustawieniach systemowych.

Wśród nowości znajdziemy również program do synchronizacji plików przez internet - SpiderOak. Oferuje on podobnie jak Ubuntuone, 2GB miejsca na nasze dane bezpłatnie i możliwość rozszerzenia skrzynki za dodatkową opłatą.

OpenSUSE 11.3 został wydany z jądrem 2.6.34, X.orgiem 7.5. Instalator oferuje też wsparcie dla systemu plików btrfs ale jest to opcja eksperymentalna i nie zaleca się jej dla osób ceniących stabilność systemu. System też umożliwia korzystanie ze sterowników Nouveau dla kart nVidii i radeonhd dla kart ATI/Radeon.

Obrazy ISO z openSUSE 11.3 znajdziemy na stronie:
http://software.opensuse.org/113/pl

Więcej informacji na temat tego wydania znajdziecie także w oficjalnym ogłoszeniu:
http://wiki.opensuse.org/Product_highlights