
OpenSUSE to wyjątkowa dystrybucja. Jej główną zaletą jest przede wszystkim przyjazny pulpit doskonale dostosowany do początkującego użytkownika. Przyjazność przejawia się tutaj zastosowaniem narzędzi, które pozwalają w większości pominąć konfigurację w terminalu na rzecz przyjaznych zwykłemu użytkownikowi okienek. System należy pochwalić przede wszystkim za Yasta2, narzędzie pozwalające łatwo skonfigurować system, zainstalować pakiety, zaktualizować system, zainstalować sterowniki i wiele innych. OpenSUSE góruje tutaj nad dystrybucjami takimi jak Kubuntu, które w znacznej większości opierają się tylko na narzędziach dostarczanych przez KDE. Ciekawa jest też opcja oneclick install pozwalająca na instalowanie pakietów bezpośrednio ze stron internetowych wraz zależnościami, do którego w przyszłości ma zostać dołączona opcja oneclick uninstall. Jest to bardzo pomocne narzędzie dla początkujących, które pozwala ominąć żmudne wpisywanie poleceń lub przeprawę przez wyszukiwanie odpowiedniego pakietu w KPackageKit.
Nowe openSUSE przynosi także wiele zmian dla Yasta2 i zyppera. Podstawowym usprawnieniem ma być lepsza możliwość usuwania zależności poprzez opcję -clean-deps. Dodano także moduł konfiguracji touchpadów Sinaptiks oraz imagewriter, który umożliwia zainstalowanie systemu na pendrivie.
Bardzo pomocną opcją jest też dostarczenie użytkownikom poradnika, który opisuje podstawę konfiguracji i użytkowanie programów w postaci PDF (ang.)
Więcej informacji na temat nowego wydania uzyskacie z oficjalnego ogłoszenia . Osobiście uważam, że mamy okazję za paręnaście dni ucieszyć się naprawdę świetną dystrybucją z dopracowanym przez deweloperów KDE SC 4.4.
Obrazy płyt w wersji install DVD i LiveCD można pobrać ze strony:
http://software.opensuse.org/developer/pl
Więcej informacji:
http://wiki.opensuse.org/Product_highlights_11.3