sobota, 3 lipca 2010

OpenSUSE 11.3 RC2 wydane

Premiera finalnego wydania obenSUSE już za niespełna dwa tygodnie (15 lipca 2010r.), a już od jakiegoś czasu możemy testować wydanie RC2 tej dystrybucji. Ponieważ deweloperzy openSUSE czynnie wspierają środowisko KDE SC chciałbym w tym miejscu bliżej przyjrzeć się temu wydaniu i mam nadzieję zachęcić niektórych użytkowników do przetestowania co ma nam do zaoferowania.OpenSUSE to wyjątkowa dystrybucja. Jej główną zaletą jest przede wszystkim przyjazny pulpit doskonale dostosowany do początkującego użytkownika. Przyjazność przejawia się tutaj zastosowaniem narzędzi, które pozwalają w większości pominąć konfigurację w terminalu na rzecz przyjaznych zwykłemu użytkownikowi okienek. System należy pochwalić przede wszystkim za Yasta2, narzędzie pozwalające łatwo skonfigurować system, zainstalować pakiety, zaktualizować system, zainstalować sterowniki i wiele innych. OpenSUSE góruje tutaj nad dystrybucjami takimi jak Kubuntu, które w znacznej większości opierają się tylko na narzędziach dostarczanych przez KDE. Ciekawa jest też opcja oneclick install pozwalająca na instalowanie pakietów bezpośrednio ze stron internetowych wraz zależnościami, do którego w przyszłości ma zostać dołączona opcja oneclick uninstall. Jest to bardzo pomocne narzędzie dla początkujących, które pozwala ominąć żmudne wpisywanie poleceń lub przeprawę przez wyszukiwanie odpowiedniego pakietu w KPackageKit.


W najnowszym openSUSE możemy się spodziewać także wiele nowości, które mogą zainteresować wielu użytkowników. Środowisko KDE SC, które w tej chwili oferuje wersja RC2, oznaczone jest numerem 4.4.4. Nie jest to najnowsza wersja tego środowiska ale deweloperzy dbają o stabilność systemu więc do repozytorium nie dostają się pakiety nie przetestowane w dostatecznym stopniu. Możliwa jest też aktualizacja środowiska do najnowszej wersji testowej KDE SC 4.5 RC1 poprzez repozytorium Unstable (KDE Trunk).


Oprócz środowiska KDE SC, openSUSE oferuje także podczas instalacji środowisko GNOME w wersji 2.30.1, LXDE 0.5.5 oraz Xfce 4.6.1 i środowiska dla wersji netbook - Moblin i Plasma-Netbook. Podstawę dla systemu stanowią także kernel w wersji 2.6.34, xorg 7.5, Alsa 1.0.23 oraz GRUB 2. Nowe wydanie wprowadza także możliwość postawienia systemu na nowym systemie plików Btrfs, ale nie jest on zalecany do podstawowej instalacji ze względu na rozwojowy charakter.

Nowe openSUSE przynosi także wiele zmian dla Yasta2 i zyppera. Podstawowym usprawnieniem ma być lepsza możliwość usuwania zależności poprzez opcję -clean-deps. Dodano także moduł konfiguracji touchpadów Sinaptiks oraz imagewriter, który umożliwia zainstalowanie systemu na pendrivie.

Bardzo pomocną opcją jest też dostarczenie użytkownikom poradnika, który opisuje podstawę konfiguracji i użytkowanie programów w postaci PDF (ang.)

Więcej informacji na temat nowego wydania uzyskacie z oficjalnego ogłoszenia . Osobiście uważam, że mamy okazję za paręnaście dni ucieszyć się naprawdę świetną dystrybucją z dopracowanym przez deweloperów KDE SC 4.4.

Obrazy płyt w wersji install DVD i LiveCD można pobrać ze strony:
http://software.opensuse.org/developer/pl

Więcej informacji:
http://wiki.opensuse.org/Product_highlights_11.3