środa, 7 lipca 2010

Podsumowanie wyników ankiety

Jakiś czas temu postanowiłem sprawdzić wśród czytelników Konqiklubu ankietę mającą na celu sprawdzenie jak wielu z nich korzysta z dystrybucji innych niż Kubuntu, którego sam używam najczęściej i większość artykułów jest właśnie pisana z myślą o tym systemie. Ponieważ od jakiegoś czasu w proporcjach głosów niewiele się zmienia postanowiłem przejść do podsumowania wyników.Celem ankiety nie było wyłonienie najbardziej popularnego systemu, ponieważ Konqiklub nie posiada jeszcze tak dużej liczby odwiedzających abym mógł przeprowadzić taką statystykę, chodziło mi raczej o określenie liczby osób korzystających z innych dystrybucji dla których informacje zawarte na łamach bloga wydają się na tyle pomocne, że postanawiają tu wracać i co dla mnie jest jeszcze bardziej pomocne - udzielać się w komentarzach. Wyniki testu jednak były także dla mnie zaskoczeniem, ponieważ blisko 60% głosujących to wielbiciele systemów innych niż Kubuntu.

Ankieta jest dalej otwarta, więc można nadal oddawać w niej swoje głosy i sprawdzać wyniki. Zauważam ostatnio, że pozycja Kubuntu wśród czytelników nieznacznie się pomniejsza. Ja, ze swojej strony także zacząłem publikować teksty dotyczące innych systemów. Ostatnio intensywnie testuję openSUSE, więc być może będzie to druga dystrybucja, która na stałe zagości na łamach Konqiklubu. Przymierzam się także do Archa, którego chciałbym bliżej poznać i Chakry, która ze względu na swój kde-lubny charakter będzie także częstym gościem artykułów. W ankiecie nie uwzględniłem możliwości zaznaczenia kilku Linuksów z jakich ktoś może korzystać celowo. Sam uważam, że w takiej sytuacji i tak zazwyczaj jeden z tych systemów jest wykorzystywany częściej i to na nim skupia się większość uwagi użytkownika, drugi jest zazwyczaj postawiony w ramach testów, choć zdaję sobie sprawę, że są też wyjątki od tej reguły.

Ostatnio zauważam dość liczny wzrost liczby czytelników zwłaszcza tych, którzy używają dystrybucji innych niż Kubuntu co mnie bardzo cieszy i świadczy o multiplatformowości środowiska KDE SC. Kubuntu nadal będzie stanowił jeden z głównych tematów Konqiklubu, ponieważ pomimo licznych wad jest dla mnie bardzo rozwojowym systemem pozwalającym na łatwe zapoznanie się z Linuksem i dający możliwość przetestowania wielu dopiero testowych programów. Oczywiście zapraszam do oddawania głosów osoby, które jeszcze tego nie zrobiły oraz sprawdzanie wyników. Ankieta jest dostępna pod adresem:

http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/06/jakiej-dystrybucji-uzywasz.html

Zapraszam też do kolejnej ankiety w następnym artykule.