wtorek, 13 lipca 2010

Rekonq 0.5 już dla Kubuntu

Rekonq jest przeglądarką internetową, o której ostatnio głośno się zrobiło w środowisku internetowym. Co prawda nie jest to reklama na miarę Chromę, ale powiało wielką nadzieją na świetną przeglądarkę w środowisku KDE SC. Rekonq stał się już oficjalną przeglądarką zbliżającego się wydania Kubuntu 10.10. Nie zastąpi on co prawda całkowicie Konquerora, którego moduły potrzebne są niektórym aplikacjom PIM (Akregator), ale domyślna instalacja i miejsce wśród Favorites w menu KDE sprawi, że zainteresuje się nią wielu użytkowników.

W nowym wydaniu 0.5 niewiele się zmieniło od czasu mojego ostatniego opisu tej przeglądarki. Ostatnie wersje wersje testowe to głównie naprawa znalezionych błędów wpływających na stabilność przeglądarki, więc mój poprzedni artykuł o tym wydaniu opisuje większość zastosowanych w Rekonq nowości. Niestety w tym wydaniu nie doświadczymy jeszcze zapowiadanych rozszerzeń dla Rekonq, które mają korzystać z tej samej bazy co Chrome. Dodatek ten zapowiadany jest wkrótce niestety nie jest jeszcze znana data jego premiery. Poprawiono też współpracę z KDE SC 4.5 i nową wersją silnika WebKit.


Jeśli chodzi o właściwości przeglądarki to świetnie przechodzi ona testy w Acid3 Test, 100/100 punktów. Gorzej sprawa przedstawia się z HTML5 Test, wynik 155 pkt. stawia z tyłu za wieloma bardziej znanymi przeglądarkami (Chrome - 220/300 pkt.), co świadczy o słabym przygotowaniu tej przeglądarki do zbliżającego się wielkimi krokami standardu.

Jak widać możliwości tej przeglądarki nie są jeszcze motywujące do do jej używania, jednak Rekonq nadrabia te braki szybkością otwierania stron, z którą wśród przeglądarek Qt może konkurować jedynie Opera i funkcjonalnością. Strona startowa przeglądarki stoi na wyższym poziomie niż ta znana w Chrome. Mamy tu możliwość bezproblemowego edytowania własnych miniatur zakładek, co w Chrome odbywa się losowo na podstawie częstotliwości odwiedzania danej witryny. Zwiększono też ich liczbę z ośmiu (standard w Chrome), przez możliwość dodawania tylu miniatur ile zapragnie użytkownik. Usprawniono też pasek adresu, który teraz działa na zasadzie podobnej w Firefoksie, czyli wyświetla podpowiedzi w postaci podobnych już odwiedzanych stron oraz ich miniatury. Dodano też ciekawy plugin deweloperski - Network Analizer, wyświetlający źródła z których strona pobiera swoje fragmenty.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza współpraca z programami KDE. W tym wydaniu dostarczono support dla Agregatora przez możliwość szybkiego zapisania w nim kanału RSS/Atom odwiedzanej strony. Wcześniej istniała już współpraca z KGet menedżerem pobierania plików i KWallet w celu przechowywania haseł zapisywanych na stronach. Poprawiono też dostępny w standardzie filtr AdBlock, który sprawiał mi najwięcej problemów ze stabilnością w poprzednich wersjach programu.

Rekonq w wersji 0.5 zawitał już oficjalnie do repozytorium Kubuntu 10.10 MM, więc osoby chcące z niego korzystać mogą już zdecydować się na aktualizację. Nieco czasu zabrało pojawienie się pakietów dla Kubuntu 10.04 LTS LL, tutaj nowa wersję można zainstalować tylko korzystając z repozytoriów dostępnych poprzez PPA Ubuntu. Należy jednak pamiętać, że w tej wersji Rekonq wymaga obecności bibliotek środowiska KDE SC 4.5, więc osoby korzystające ze stabilnej wersji tego środowiska będą musiały się wstrzymać z instalacją. Aby zainstalować Rekonq 0.5 w Kubuntu 10.04 należy dodać repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:claydoh/playground
i zaktualizować listę pakietów.

Więcej o Rekonq 0.5:
http://rekonq.sourceforge.net/
http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/05/rekonq-05-beta-co-nas-czeka-w-sierpniu.html
http://digitizor.com/2010/07/08/review-of-rekonq-0-5/
http://kde-apps.org/content/show.php/rekonq+Web+Browser?content=94258