
W nowym wydaniu 0.5 niewiele się zmieniło od czasu mojego ostatniego opisu tej przeglądarki. Ostatnie wersje wersje testowe to głównie naprawa znalezionych błędów wpływających na stabilność przeglądarki, więc mój poprzedni artykuł o tym wydaniu opisuje większość zastosowanych w Rekonq nowości. Niestety w tym wydaniu nie doświadczymy jeszcze zapowiadanych rozszerzeń dla Rekonq, które mają korzystać z tej samej bazy co Chrome. Dodatek ten zapowiadany jest wkrótce niestety nie jest jeszcze znana data jego premiery. Poprawiono też współpracę z KDE SC 4.5 i nową wersją silnika WebKit.
Jak widać możliwości tej przeglądarki nie są jeszcze motywujące do do jej używania, jednak Rekonq nadrabia te braki szybkością otwierania stron, z którą wśród przeglądarek Qt może konkurować jedynie Opera i funkcjonalnością. Strona startowa przeglądarki stoi na wyższym poziomie niż ta znana w Chrome. Mamy tu możliwość bezproblemowego edytowania własnych miniatur zakładek, co w Chrome odbywa się losowo na podstawie częstotliwości odwiedzania danej witryny. Zwiększono też ich liczbę z ośmiu (standard w Chrome), przez możliwość dodawania tylu miniatur ile zapragnie użytkownik. Usprawniono też pasek adresu, który teraz działa na zasadzie podobnej w Firefoksie, czyli wyświetla podpowiedzi w postaci podobnych już odwiedzanych stron oraz ich miniatury. Dodano też ciekawy plugin deweloperski - Network Analizer, wyświetlający źródła z których strona pobiera swoje fragmenty.
Na uwagę zasługuje zwłaszcza współpraca z programami KDE. W tym wydaniu dostarczono support dla Agregatora przez możliwość szybkiego zapisania w nim kanału RSS/Atom odwiedzanej strony. Wcześniej istniała już współpraca z KGet menedżerem pobierania plików i KWallet w celu przechowywania haseł zapisywanych na stronach. Poprawiono też dostępny w standardzie filtr AdBlock, który sprawiał mi najwięcej problemów ze stabilnością w poprzednich wersjach programu.
Rekonq w wersji 0.5 zawitał już oficjalnie do repozytorium Kubuntu 10.10 MM, więc osoby chcące z niego korzystać mogą już zdecydować się na aktualizację. Nieco czasu zabrało pojawienie się pakietów dla Kubuntu 10.04 LTS LL, tutaj nowa wersję można zainstalować tylko korzystając z repozytoriów dostępnych poprzez PPA Ubuntu. Należy jednak pamiętać, że w tej wersji Rekonq wymaga obecności bibliotek środowiska KDE SC 4.5, więc osoby korzystające ze stabilnej wersji tego środowiska będą musiały się wstrzymać z instalacją. Aby zainstalować Rekonq 0.5 w Kubuntu 10.04 należy dodać repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:claydoh/playgroundi zaktualizować listę pakietów.
Więcej o Rekonq 0.5:
http://rekonq.sourceforge.net/
http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/05/rekonq-05-beta-co-nas-czeka-w-sierpniu.html
http://digitizor.com/2010/07/08/review-of-rekonq-0-5/
http://kde-apps.org/content/show.php/rekonq+Web+Browser?content=94258