piątek, 27 sierpnia 2010

ASUS 1201N - konfiguracja

Jakiś czas temu postanowiłem z siostrą sprezentować jej córce netbooka, który miałby służyć jej pomocą w szkole. Wybór padł na ASUSa 1201N, który jest jednym z najbardziej wydajnych tego typu komputerów i swoją drogą wart jej swojej ceny.


Pomimo niezaprzeczalnych zalet tak dobrego sprzętu niestety, nawet pośród dość zoptymalizowanych linuksowych systemów, netbooki mogą często nie poradzić sobie z ilością przetwarzanych danych. Szumnie reklamowane 2 GB pamięci, a nawet więcej, wcale nie musi poprawiać jego wydajności. Wąskim gardłem układów netbooka są słabe procesory. Nawet jeśli system potrafi przyjąć dość dużo danych do pamięci to często przetwarzanie przez procesor takiej ilości informacji może zablokować inne procesy.

Dlatego dystrybutorzy systemów spod marki Linux dążą do optymalizacji jądra dla takich komputerów. Można to osiągnąć ponieważ netbooki mają dość zamkniętą architekturę dlatego niektóre usługi i sterowniki jądra, które można wykorzystać da standardowym desktopie tu nie znajdą żadnego zastosowania, czyli można się ich całkowicie pozbyć.


Dość negatywnie przyjąłem wiadomość, że następna edycja (K)Ubuntu 10.10 będzie dostarczana w postaci połączonych obrazów wersji netbook i desktop. Operacja ta spowoduje prawdopodobnie także współdzielenie tego samego jądra, co jest dla mnie bezsensem tym bardziej, że nawet dotychczasowe jądro Ubuntu dla wersji netbook do lekkich nie należało. Po wstępnych testach Mavericka na wspomnianym sprzęcie zaobserwowałem prawie dwukrotny wzrost zapotrzebowania na pamięć. O ogólnej responsywności systemu nie będę się wypowiadał, bo to dopiero wersja testowa, ale i tak różowo nie było.

Systemem, który w końcu stanął na netbooku został Kubuntu Netbook Remix. Pomimo, że jest to środowisko dość pamięciożerne bardzo spodobał mi się jego interfejs idealnie zoptymalizowany do małych ekranów. Duże znaczenie miały też świetne programy KDE zwłaszcza rodzina KDE-Edu, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla celu w jakim zakupiłem ten sprzęt.

Niestety, jak wspomniałem wcześniej próby z Maverickem spełzły na niczym. Dlatego zdecydowałem się na wersję LTS, ze stabilnym środowiskiem oznaczonym numerem 4.4.5. Netbook ożył, jednak pojawiły się kłopoty ze sprzętem, zwłaszcza z kartą sieciową, która ze względu na sieć siostrzenicy opartą na Lifebox Neostrady miała duże znaczenie (używanie tego chińskiego paluszka dostarczanego przez TP SA mija się z celem ze względu na odległość od rutera i ściany). Kłopoty z kartą sieciową kończą się wraz z aktualizacją jądra ale do tego potrzebna jest alternatywna sieć. Aktualna wersja Kubuntu 10.04.1 już nie powinna mieć tego problemu.

Następnym problemem były nie działające klawisze funkcyjne (specjalne) netbooka. Poszukując rozwiązania problemu w sieci natrafiłem na ciekawy wątek na forum.ubuntu.pl. Dotyczący netbooków, który był odpowiedzą na wszystkie moje problemy.

Wątek założył użytkownik ext73, który wykonał świetną pracę kompilując własne jądro dla netbooków, zwłaszcza dla mojego 1201N. Instalacja takiego jądra jest bardzo prosta i sprowadza się do uruchomienia skryptu .sh. Ponadto otrzymujemy aktualne sterowniki do Realteka, NVidii i kilka innych ciekawych poprawek dotyczących zarządzania energią i pracą baterii, oraz taktowania procesora, które ułatwią nam pracę nad optymalizacją naszego systemu.

Aby nie odbierać wam przyjemności czytania wątku nie przedstawię tu poradnika, jak tych wszystkich czynności dokonać. Wspomniany wątek jest dość długi ale w między czasie pojawiło się w nim kilka ciekawych informacji, których znajomość jest obowiązkowa aby dobrze skonfigurować swój sprzęt. Dlatego polecam przeczytanie całości od deski do deski i to z uwagą, a dopiero potem przeprowadzić całą operację. W razie problemów bywalcy tego tematu, zwłaszcza ext73 służą pomocą zwłaszcza, że każda informacja o problemach pozwala na lepsze dopracowanie takiego jądra. Zapraszam więc do lektury:

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=109452

Po zastosowaniu się do rad ze wspomnianego wątku gwarantuję wam, że wasze netbooki pokażą na co je stać.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo