niedziela, 29 sierpnia 2010

Flexible Tasks - poprawiony menedżer zadań

Windows7 podczas swojej premiery wywołał falę komentarzy zarzucających temu systemowi zbyt małą liczbę usprawnień w stosunku do Visty. Jednak jedna z nowości zachwyciła nie tylko użytkowników Windowsa ale także Linuksa.

Te nowość stanowił odmieniony taskbar, który od tej pory ułatwiał przełączanie pomiędzy oknami poprzez ich grupowanie i zwężenie listy okien przez pokazywanie tylko ikony programu.

Wkrótce jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać takie same usprawnienia także dla środowisk linuksowych. Jednym z najpopularniejszych dla środowiska KDE SC był Smooth Tasks. Jedną z jego wad w stosunku do pierwowzoru był brak możliwości ustawienia ikon programu na stałe na panelu, taką funkcję jednak posiadał późniejszy projekt Fancy Tasks, choć także była ona trochę ina niż w wersji windowsowej tego elementu.

Smooth Tasks jednak swoją popularnością wyznaczył pewny standard, który spodobał się użytkownikom na tyle, że podobne rozwiązanie zostało podjęte przez zespół KDE SC w nowej wersji środowiska z numerem 4.6. Oprócz wspomnianego "zawijania do postaci ikony", natywny Tasks Manager zyska także funkcję wsparcie dla aktywatorów znane z Windows7 i Fancy Tasks.

Niedawno natrafiłem na kde-look.org na ciekawy plasmoid, będący w istocie poprawioną wersją Tasks Managera KDE. Różnicą pomiędzy nimi jest tylko opcja, dzięki której będziemy mogli wyświetlać na pasku zadań same ikony. Właściwie na tym powinienem zakończyć opis tego plasmoidu bo w tej chwili niczym innym się specjalnie nie wyróżnia. Biblioteki potrzebne do uruchomienia launchersupport nie są jeszcze gotowe, dlatego w tej wersji Flexible Tasks przegrywa ze Smooth Tasks choćby pod względem ilości ustawień. Plasmoid, podobnie też jak Tasks Manager, korzysta z ikon 16x16, które wyglądają bardzo schematycznie w porównaniu z tymi zastosowanymi w Smooth Tasks. Jednak ma to też swój urok i niektórym może się spodobać. ]

Plasmoid dostępny jest obecnie w tylko w postaci źródeł, lecz jego instalacja nie powinna nastręczać wiele trudności jeśli pokierujemy się moim wcześniejszym poradnikiem dotyczącym instalacji plasmoidów. Plasmoid, po instalacji będzie widoczny na liście pod nazwą Fancy Task Manager, aby uruchomić opcję z samymi ikonami zaznaczamy w jego ustawieniach "show icons only". Na ilustracji powyżej przedstawiłem oba taskbary: na lewo - Flexible, na prawo - Smooth.

Flexible Tasks można pobrać ze strony:
http://kde-look.org/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo