niedziela, 29 sierpnia 2010

Instalacja VLC Playera 1.1.4 w Kubuntu

VLC Player to jeden z najbardziej cenionych w środowisku open source odtwarzaczy multimedialnych. Potrafiący odtworzyć większość formatów bez konieczności instalacji zamkniętych kodeków oraz odtworzyć media strumieniowe odtwarzacz stoi na wysokim miejscu wśród tego typu aplikacji nawet wśród zamknięto-źródłowych odpowiedników.
Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z wersją 1.1.0 tego odtwarzacza, która wprowadziła min. wsparcie dla formatu Blu-Ray i możliwość wykorzystania procesora karty graficznej podczas odtwarzania filmów. Obecna, najnowsza wersja odtwarzacza oznaczona numerem 1.1.4 jest kolejną wersją poprawkową, która nie wprowadza wielu zmian w programie ale poprawia kilka błędów, które nie zostały zauważone w poprzednich wersjach. Instalacja tej wersji nie jest w gruncie rzeczy przydatna użytkownikom Linuksa, ponieważ większość poprawek dotyczy błędów znalezionych w wersji dla Windows.


Osoby, które jednak chciałyby posiadać najbardziej aktualną wersję tego odtwarzacza powinny zaopatrzyć się w repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/vlc
dokonać aktualizacji systemu i zainstalować pakiety:
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc mozilla-plugin-vlc
Osoby, które aktualizują program z wersji 1.0.6 powinny użyć polecenia sudo apt-get dist-upgrade, program usuwa niektóre stare paczki zastępując je nowymi, przez co dla standardowego upgrade pakiety mogą nie zostać odblokowane. W Kubuntu 10.10 będzie prawdopodobnie dostępna najnowsza wersja VLC Playera (obecnie jest nią 1.1.3). Osoby testujące więc tę wersję systemu muszą poczekać na aktualizacje. Przypominam, że deweloperzy Kubuntu zalecają dla wersji 10.04 zalecają dostępną w oficjalnym repozytorium wersję 1.0.6, najnowsza wersja VLC nie jest dostatecznie przetestowana do działania z tym systemem, należy więc ją traktować jako wersję testową.

W sieci niektóre serwisy polecają instalację przez repozytorium ppa:n-muench/vlc, ponieważ niektórzy narzekali jednak na błędy programu z tego źródła polecam te repozytorium, które podałem. Przynajmniej ja nie mam z VLC z tego źródła żadnych problemów.

Więcej informacji:

http://www.videolan.org/
http://www.webupd8.org/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo