czwartek, 26 sierpnia 2010

Konqueror i WebKit

Możliwość zmiany aktualnego silnika Konquerora na nowy WebKit to jeden z podstawowych ficzerów reklamowanych dla KDE SC 4.5. Jak już wcześniej wspomniałem Konqurera nie używam ale są osoby bardzo ceniące tę przeglądarkę i muszę stwierdzić, że zmiana silnika może przynieść im bardzo duże korzyści. Po moich krótkich testach stwierdziłem, że Konqueror z WebKit bije na głowę jego wersję z KHTML, a nawet nieznacznie wyprzedza Firefoksa zarówno pod względem szybkości jak i wspieranych standardów.
Zmiana silnika w Konquerorze nie nastręcza wiele trudności, choć może nie być taka oczywista do wykonania. Najpierw musimy zainstalować sam silnik, o ile nie został już dostarczony z inna przeglądarką korzystającą z WebKit:
sudo apt-get install kpart-webkit
Potem wpisujemy np. za pomocą KRunnera (Alt+F2):
keditfiletype text/html
Po kliknięciu w "uruchom keditfiletype text/html" pokaże nam się nowe okno w którym wybieramy Konquerora i przechodzimy do zakładki Osadzanie. Webkit (kwebkitpart) powinien być dostępny na liście. Teraz wystarczy go przenieść za pomocą strzałek na górę listy i nacisnąć Zastosuj. Po restarcie Konqurera powinien on już chodzić na nowym silniku.

Ja jednak przed dokonaniem zmiany proponuję przeprowadzić kilka testów przed i po operacji co da nam pewien wgląd na jakość tej zamiany.


HTML5TEST

Test sprawdzający współpracę ze standardami HTML5. Konqueror z KHTML osiągnął 74+10 punktów bonusowych, z WebKit aż 197+10, Firefox 3.6.8 - 139+4. Strona testu.

V8 Test

Zestaw testów JavaScript, wyższy wynik oznacza lepszą pozycję.

Konqueror (KHTML) - 117
Konqueror (WebKit) - 2021
Firefox - 326

Strona testu.

Acid3

Test sprawdzający obecność w przeglądarkach standardów opracowanych przez W3C.

Konqueror (KHTML) - 89/100
Konqueror (WebKit) - 100/100 !
Firefox - 94/100 ?

Strona testu .

SunSpider

Zestaw testów opracowany przez Apple do pomiaru wydajności javaScript. Mniej punktów - lepsza wydajność.

Konqueror (KHTML) - 5140.0 ms +/- 1.1%
Konqueror (WebKit) - 600.0 ms +/- 2.0%
Firefox - 1428.0 ms +/- 3.5%

Strona testu.

Zapraszam jednak do samodzielnego przetestowania Konquerora (podane przeze mnie wartości mogą się różnić w zależności od konfiguracji komputera i zainstalowanego oprogramowania.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo