sobota, 28 sierpnia 2010

Kupić komputer z Linuksem

Problemy ze sprzętem to najczęstszy problem użytkowników Linuksa, który wpływa na swobodne korzystanie z tego systemu. Pomimo to coraz więcej firm decyduje się na pisanie sterowników do swoich podzespołów i pojawiają się też komputery z preinstalowaną dystrybucją Linuksa firmowane przez takie firmy jak HP, Dell czy ASUS. Ciągle jednak takie wersje są głęboko ukryte w ofercie tych firm, a ich promocja skupiona jest na wersjach a'la Windows. Co by było, jednak, gdybyśmy mieli dostęp do sprzętu dedykowanego specjalnie dla Linuksa?Tego trudnego zadania podjęła się firma ZaReason. Pochodząca z Berkeley w 2007r. grupa zapaleńców wzięła sobie za cel stworzenie tanich komputerów pracujących pod kontrolą dystrybucji linuksowych i sprzętem całkowicie z nim kompatybilnym. Komputery dostarczane przez ZaReason posiadają w pełni skonfigurowaną wersję wybranej dystrybucji (Ubuntu, Kubuntu, Debian, Mint, Fedora) z całkowicie wolnym oprogramowaniem. Oczywiście w takim wypadku potrzebujemy często i tak dodatkowej konfiguracji np. instalacja zamkniętych sterowników do grafiki, ale w dzisiejszych czasach to żaden kłopot.


Jednak największą zaletą firmy jest jest jej społecznościowy charakter. Pomimo tego, że nie mamy do czynienia z mega-dystrybutorem sprzętu komputerowego, możemy liczyć, że po zakupie sprzętu dostaniemy dla niego pełne wsparcie techniczne, wraz z potrzebnymi sterownikami.

Największą wadą ZaReason są ceny ich sprzętu. Niestety nawet na rynku USA podobne zestawy można kupić o wiele taniej. Duże firmy mogą sobie jednak pozwolić na takie wielkie promocje i cięcie cen. ZaReason jako dość młody twór pozostaje w tej chwili firmą dla zapaleńców, którzy chcieliby mieć sprawnie działający pod Linuksem sprzęt ze znaczkiem Ubuntu na klawiszu $uper. Życzę jednak tej firmie powodzenia i zdobycia coraz większej liczby zadowolonych klientów.

Aktualną ofertę ZaReason można przejrzeć pod adresem:

http://zareason.com/shop/home.php

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo