czwartek, 26 sierpnia 2010

Linux ma już 19 lat!

Wczoraj minęła 19 rocznica od momentu kiedy Linus Torvalds opublikował swój anons na liście dyskusyjnej comp.os.minix. Co ciekawe pisanie nowego systemu miało być dla świeżo upieczonego studenta informatyki tylko hobby i nie przewidywał tak wielkiej popularności jaką obecnie cieszy się Linux. Z okazji rocznicy przyłączam się do życzeń dalszych sukcesów, szybszego rozwoju i poprawy stabilności.Ciekawostkę stanowi także logo logo Linuksa, czyli osławiony pingwin Tux. Według krążącej anegdoty, sugerowanej przez samego Torvaldsa, został on zarażony tajemniczą chorobą - pingwinią, gdy został ugryziony przez pingwina. "Pingwinia powoduje bezsenność i konieczność myślenia o pingwinach i o tym, jak się je kocha" [źródło:Wikipedia]. Tux stał się wkrótce ulubionym symbolem zwolenników wolnego oprogramowania.

Tym nie miej zaskoczeniem dla mnie był widok mojego ulubionego tłustego pingwinka na jednym z kanałów telewizji publicznej. A dokładnie w jednym z programów TVP Polonia: Podróże z żartem: Polarne, wyświetlanego dziś o 2.35. Jeden z prowadzących program - Krzysztof Skiba, prywatnie lider zespołu rockowego Big Cyc, wczuwając się w temat programu, zaopatrzył się w koszulkę przedstawiającą jednego z mieszkańców Antarktydy. Nie jestem pewien czy Skiba w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia systemu Linux i jego sympatycznej maskotki, czy po prostu tylko koszulki z Tuksem były dostępne w sklepie, pewne jest na pewno, że noszenia ubrań z symbolami środowiska open source powoli staje się modne :) W każdym razie dla mnie było to sympatyczne zaskoczenie tym bardziej, że zespół Big Cyc bardzo cenię.


Sorki za kiepskiej jakości zdjęcia, nie miałem możliwości pobrania zrzutów ekranu z telewizora :) Dodam, że program będzie jeszcze wyświetlany w TVP Polonia 28 sierpnia o godz. 8:30.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo