wtorek, 31 sierpnia 2010

Wally - automatyczna zmiana tapety

Wszyscy na pewno się ze mną zgodzą, że ładna tapeta na pulpicie potrafi naprawdę miło uprzyjemnić spędzanie czasu przy komputerze. Większość środowisk dostarcza odpowiednie narzędzia ku temu aby łatwo można było zarządzać zmianami obrazów na tapecie.

Jednak czasem zewnętrzne programy, przeznaczone do tego celu posiadają opcje, które jeszcze lepiej potrafią wywiązać się z tego obowiązku. Takie funkcje próbuje nam także przedstawić program Wally.
Wally nie jest nową aplikacją. Jego starsza wersja od dawna jest dostępna w repozytorium Ubuntu. Jednak użytkownicy GNOME i KDE SC raczej go nie znają. Napisany w Qt program stał się raczej popularny wśród użytkowników menedżerów okien takich jak Fluxbox, Blackbox, WindowMaker, FVWM itp. Ułatwia on znacznie zarządzanie tapetami w środowiskach opartych na tych menedżerach, które oferują tylko tekstowe konfiguratory przeznaczone do tego celu. Środowisko programistyczne Qt pozwoliło zresztą na wydanie tego programu także w wersji dla Windows i MacOSX.


Użytkownicy GNOME i KDE SC raczej ten program szerokim łukiem, w końcu po co im dodatkowy program potrafiący wyświetlić pokaz slajdów ze zgromadzonych tapet. Jednak jedna z funkcji, który stały się udziałem ostatniej wersji Wally'ego stawiają ten program na liście konkurencyjnych wobec analogicznych środowiskowych rozwiązań.


Chodzi o możliwość pobierania i wyświetlania tapet bezpośrednio z serwisów internetowych i to na tej funkcji chciałbym skupić ten opis. Wally potrafi wyszukać tapety w takich serwisach jak: deviantART, Vladstudio, SmugMug, flickr, Picasa, Google, Yahoo! i wiele innych. Umożliwia także otagować tematykę takich prac co skutecznie ułatwia określenie temat tapet. Działa to dość dobrze, jednak jest kilka niekonsekwencji. Główne problemy powstają z serwisami, które oprócz tapet prezentują także inne rodzaje obrazów np. cliparty. Takie obrazki także trafiają na nasz pulpit i czasem wygląda to koszmarnie. Drugą wadą jest brak określenia wielkości obrazów przez co niektóre po powiększeniu na cały pulpit albo są w zbyt małej rozdzielczości, albo nie mieszczą się w całości.

Na szczęście ściągane tapety można zapisywać na dysku i puścić prezentację z katalogu jednak do tego nie potrzebujemy wcale zewnętrznego programu. Tym jednak, którzy program chcą przetestować zalecam zajżeć na stronę programu na KDE-apps.org, gdzie znajdziemy odpowiednią paczkę dla swojej dystrybucji. Osoby chcące zainstalować program w Kubuntu, muszą pobrać specjalną paczkę (KDE4 ONLY!), która różni się od innych wersji specjalnym pluginem (WallyPlugin), który po instalacji należy aktywować w Ustawieniach Pulpitu. Sam program znajduje się w menu Narzędzia, gdzie znajdziemy własne ustawienia dla tego programu.

Strona programu:
http://kde-apps.org/content/show.php/Wally?content=98455

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo