Jednak czasem zewnętrzne programy, przeznaczone do tego celu posiadają opcje, które jeszcze lepiej potrafią wywiązać się z tego obowiązku. Takie funkcje próbuje nam także przedstawić program Wally.
Wally nie jest nową aplikacją. Jego starsza wersja od dawna jest dostępna w repozytorium Ubuntu. Jednak użytkownicy GNOME i KDE SC raczej go nie znają. Napisany w Qt program stał się raczej popularny wśród użytkowników menedżerów okien takich jak Fluxbox, Blackbox, WindowMaker, FVWM itp. Ułatwia on znacznie zarządzanie tapetami w środowiskach opartych na tych menedżerach, które oferują tylko tekstowe konfiguratory przeznaczone do tego celu. Środowisko programistyczne Qt pozwoliło zresztą na wydanie tego programu także w wersji dla Windows i MacOSX.
Użytkownicy GNOME i KDE SC raczej ten program szerokim łukiem, w końcu po co im dodatkowy program potrafiący wyświetlić pokaz slajdów ze zgromadzonych tapet. Jednak jedna z funkcji, który stały się udziałem ostatniej wersji Wally'ego stawiają ten program na liście konkurencyjnych wobec analogicznych środowiskowych rozwiązań.
Chodzi o możliwość pobierania i wyświetlania tapet bezpośrednio z serwisów internetowych i to na tej funkcji chciałbym skupić ten opis. Wally potrafi wyszukać tapety w takich serwisach jak: deviantART, Vladstudio, SmugMug, flickr, Picasa, Google, Yahoo! i wiele innych. Umożliwia także otagować tematykę takich prac co skutecznie ułatwia określenie temat tapet. Działa to dość dobrze, jednak jest kilka niekonsekwencji. Główne problemy powstają z serwisami, które oprócz tapet prezentują także inne rodzaje obrazów np. cliparty. Takie obrazki także trafiają na nasz pulpit i czasem wygląda to koszmarnie. Drugą wadą jest brak określenia wielkości obrazów przez co niektóre po powiększeniu na cały pulpit albo są w zbyt małej rozdzielczości, albo nie mieszczą się w całości.
Na szczęście ściągane tapety można zapisywać na dysku i puścić prezentację z katalogu jednak do tego nie potrzebujemy wcale zewnętrznego programu. Tym jednak, którzy program chcą przetestować zalecam zajżeć na stronę programu na KDE-apps.org, gdzie znajdziemy odpowiednią paczkę dla swojej dystrybucji. Osoby chcące zainstalować program w Kubuntu, muszą pobrać specjalną paczkę (KDE4 ONLY!), która różni się od innych wersji specjalnym pluginem (WallyPlugin), który po instalacji należy aktywować w Ustawieniach Pulpitu. Sam program znajduje się w menu Narzędzia, gdzie znajdziemy własne ustawienia dla tego programu.
Strona programu:
http://kde-apps.org/content/show.php/Wally?content=98455
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo