sobota, 28 sierpnia 2010

Zmiany w instalatorze Mavericka

Graficzny instalator systemu to opcja, która pozwoliła swego czasu na wybicie się Ubuntu ponad inne dystrybucje, zwłaszcza Debiana i zdobycie tak dużej popularności jaką ma dzisiaj. Inni dystrybutorzy Linuksa zresztą zauważyli wkrótce swoją pomyłkę i dowiedzieli się, że aby przyciągnąć nowych użytkowników potrzebna jest możliwość częściowej konfiguracji systemu już na poziomie instalacji. Instalator (K)Ubuntu zresztą na przestrzeni wydań ulegał częściowym zmianom aby jeszcze lepiej spełniać swoją funkcję. Ostatnie wydanie Daily-ISO Kubuntu 10.10 daje nam możliwość przetestowania nowej wersji instalatora i podejrzeć kilka zmian.Potworną wadą instalatora w Kubuntu było jego niesamowite mulenie. Teraz wczytywanie kolejnych ekranów znacznie przyspieszyło, choć nadal czuć przestoje w doczytywaniu. Instalacja jednak u mnie przebiegła dość szybko i nie napotkałem żadnych poważnych błędów. Przy okazji można podziwiać poprawiony pokaz slajdów, który prezentuję poniżej.


Instalator wprowadza także kolejną nowość przedstawioną na ilustracji powyżej. Pojawił się kolejny ekran nazwany Prepare, którego zadaniem jest stan przygotowania sprzętu do instalacji systemu oraz wprowadza możliwość instalacji niewolnych kodeków i Flasha podczas instalacji. Niestety pomimo zaznaczenia tej opcji instalator nie dociągnął odpowiednich pakietów. Warto zaznaczyć że wspomniane oprogramowanie to zbiór pakietów kubuntu-restricted-extras, pakiety Medibuntu i Java nadal dostępne są po aktywowaniu dodatkowych repozytoriów. Dodatkowe kodeki i Flash zostaną jednak dociągnięte przez programy KDE, w tym także dodany niedawno Rekonq 0.5.80.


Jeśli jesteśmy przy nowym oprogramowaniu to warto zaznaczyć, że w tej wersji Kubuntu przywitał mnie ulepszony KPackageKit, o którym pisałem kilka postów wcześniej, wiadomości o tym, że będzie on dostępny w nowym wydaniu przez backporty jest chyba nieaktualna. Wśród dostępnych plasmoidów można znaleźć także global-menu, więc powoli zaczynają się wyłaniać nowości jakich świadkami będziemy w następnym wydaniu systemu.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo