środa, 1 września 2010

KDE idzie do szkoły

Jestem już w tym wieku, że pierwszy września kojarzy mi się raczej z dniem wybuchu II Wojny Światowej niż rozpoczęciem nauki szkolnej. Ponieważ jednak nadarza się ku temu okazja warto skrobnąć na blogu jakiś wpis tematyczny poświęcony edukacji komputerowej.

Temat stał się mi bliski przy okazji konfiguracji netbooka dla mojej siostrzenicy, który miałem okazję zaopatrzyć w kilka naprawdę ciekawych programów edukacyjnych.

W KDE SC dział szkolny reprezentowany jest przez gałąź programów skupionych wokół KDE Edu. Programy z tej serii zdają się wychodzić na przeciw rodzicom kupującym swoim pociechom komputer "do nauki" co wkrótce okazuje się zwykłą fikcją. Aplikacje KDE Edu często nie są bardzo rozbudowane i na pewno nie zastąpią nauczycieli ale na pewno są cenną pomocą dydaktyczną, często umożliwiając multimedialną i interaktywną prezentację.

Jednym z flagowych produktów KDE Edu jest Marble Globe. Program z założenia ma być wirtualnym globusem Ziemi (i nie tylko), pozwalającym na daleką interakcję na prezentowanych za jego pośrednictwem mapach. Powiększanie dowolnego fragmentu mapy i obserwacja zachowania globu względem upływającego czasu stawia go jednak o kilka stopni wyżej nad realnym odpowiednikiem. O programie zaczęło się ostatni wiele mówić przy okazji tworzenia jego wersji na urządzenia mobilne i możliwości określenia trasy przy pomocy map dostępnych za pomocą serwisu OpenStreetMap. Program cechuje też świetna współpraca z innymi programami KDE SC, dzięki czemu możemy określić geolokalizację zdjęcia w albumie DigiKam i wyświetlić potem obiekt lub krajobraz charakterystyczny dla danego regionu, na globusie Marble. Program dość szybko się rozwija jednak jeszcze teraz nie stanowi konkurencji dla Google Earth, który zresztą także może okazać się cenną formą edukacji.


Kalzium jest nieocenioną pomocą dla młodego chemika. Można za jego pomocą poznać cechy charakterystyczne pierwiastków układu okresowego. Jego ciekawą cechą jest moduł, dzięki któremu możemy tworzyć wirtualne modele związków chemicznych. Taka prezentacja mogłaby być świetną pomocą dla samych nauczycieli chemii.

Uczniowie śniący o podróżach międzygwiezdnych powinni zainteresować się programem KStars. Prezentuje on wycinek nieboskłonu z charakterystycznymi dla danej szerokości geograficznej i czasu gwiazdozbiorami. Program jest niezastąpioną pomocą dla młodych astronomów (i astrologów :]) przy określaniu położenia gwiazd. Bardzo podobny i chyba bardziej wszechstronny jest tu też program Celestia, pozwalający na wirtualną podróż po wszechświecie i obserwację z bliska znanych obiektów astronomicznych. Program nie stanowi rodziny KDE Edu i jest dostępny zarówno z interfejsem GTK+ jak i KDE3. Oba programy zresztą świetnie sprawiają się jako zamienniki dość kosztownych narzędzi astronomicznych, tym bardziej, że obserwacja nieba za ich pomocą jest niezależna od pory dnia i pogody. W czasach, gdy w wielu szkołach dostępne są już rzutniki, nauczyciel może za ich pomocą stworzyć w klasie prawdziwe centrum astronomiczne.

Moja siostrzenica jak wiele młodych panien w jej wieku zafascynowana jest Mangą i kulturą japońską. Tu także wygrzebałem świetny program Kiten służący do nauki języka japońskiego i jego znaków pisma. Program co prawda oparty jest na słownikach angielsko-japońskich, ale ten pierwszy także obecnie stanowi część edukacji szkolnej. Dodatkowo można go uzupełnić o aplikację Eclectus będącą słownikiem znaków Kanji.


Skoro jesteśmy przy nauce języków nie wypada pominąć programu Parley. Parley służy w głównej mierze do nauki słówek i muszę przyznać, że świetnie wywiązuje się ze swojej roli. Oprócz tworzenia własnych zestawów słówek możemy także pobrać gotowce z internetu za pomocą GHNS. Program jest uzupełniony o świetny plasmoid, który prezentuje wybrane lekcje na naszym pulpicie, gdzie mamy do nich szybki dostęp "w międzyczasie".

Także królowa wszystkich nauk znajduje swoich reprezentantów w zestawie KDE Edu. Bardzo dobrą pomocą w matematyce, a raczej w geometrii okazuje się program Kig. Za jego pomocą można wykreślić dość dokładnie figury geometryczna na układzie współrzędnych. Program posiada dość zaawansowane narzędzia przeznaczone do tego celu, które świetnie zastępują kątomierze, ekierki i cyrkle i można go używać także na wyższych stopniach edukacji. Doskonałym uzupełnieniem są programy KmPlot i Kalgebra tym razem do graficznej prezentacji wykresów funkcji.

Na zakończenie program, który już kiedyś opisywałem, a który także może okazać się cenną pomocą dla uczniów. Chodzi mi o Calibre, czyli komputerową bibliotekę dla e-booków. Program może służyć jako nasz zbiór podręczników, tudzież lektur szkolnych. Wiem, że nie jest to do końca legalne ale osoby posiadające dostęp do komputera mogą dużą zaoszczędzić za pomocą tego programu i nie mówię tu nawet o skanowaniu treści książek ale w obecnych czasach ceny wersji elektronicznych odpowiedników książek są o wiele niższe.

Oczywiście powyższa prezentacja nie wyczerpuje całkowicie wszystkich pozycji dostępnych w KDE Edu. Osoby zainteresowane tematem więcej informacji znajdą na oficjalnej witrynie http://edu.kde.org/, oraz dużej bazie programów edukacyjnych http://kde-apps.org/.

Programy KDE Edu dostępne są w repozytorium można zainstalować cały zestaw wpisując polecenie:
sudo apt-get install kdeedu
... lub instalując każdy program oddzielnie.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo