czwartek, 16 września 2010

KPackagekit jako Kubuntu Software Center?

Rzadko zdarza mi się kopiować teksty z innych blogów, a już tym bardziej polskojęzycznych. Tym razem poprosiłem autora wpisu o taką możliwość ponieważ uważam, że świetnie pasuje do serii artykułów o KPackageKit i Muon, które ukazały się na łamach Konqiklubu. Wpis pojawił się pierwotnie na bardzo znanym blogu Zainteresowania i pasje prowadzonym przez Tomasza Dudzika, gdzie zresztą można znaleźć wiele artykułów na temat KDE SC i Kubuntu.
KPackagekit jako Kubuntu Software Center?

Jakby na to nie patrzeć, to można tak śmiało stwierdzić. Nowa wersja nazywać się będzie AppGet i posiada dużo nowości, które najprawdopodobniej zagoszczą w Kubuntu 10.10 jako pierwsze. Dodam, że pomagam programiście AppGet w tworzeniu interfejsu użytkownika. Dyskutujemy rozwiązania i są coraz lepsze. :)

Pokaż tylko aplikacje

W AppGet będziemy mieli możliwość pokazania na liście tylko aplikacji. Z reguły zwykły użytkownik nie dba o zależności, co za tym idzie nie potrzebuje widzieć na liście wszystkich pakietów związanych z wyszukiwaną frazą, czy wybraną kategorią, które tylko zaśmiecają cały interfejs. Dzięki temu mamy ładną, przejrzystą listę aplikacji z ikonami, która oferuje szybkie i łatwe instalowanie i usuwanie aplikacji. Przy ikonach pojawiła się również ikonka symbolizująca zainstalowane aplikacje. (zrobiona przeze mnie :D )


Wykonywane operacje

W zakładce zarządzania oprogramowaniem pojawi się nowy przycisk, który pokazuje listę czynności do wykonania. Na przykład, gdy zaznaczymy 3 pakiety do instalacji i 2 do usunięcia, zagoszczą one na tej właśnie liście. Daje to przejrzysty podgląd na to, co nastąpi po kliknięciu "Zastosuj".


Lista kategorii

Pierwsze, co się rzuca w oczy, zaraz po uruchomieniu programu, to nowa lista kategorii. Możemy wybrać nas interesującą i przeglądać pakiety do niej przypisane. Nowy interfejs AppGet posiada również podkategorie. Na przykład Internet ~> Programy Pocztowe. Całość ułatwia wyszukiwanie programu gdy nie znamy jego nazwy, lub gdy szukamy alternatywy dla zainstalowanych domyślnie w systemie aplikacji.

Poza samymi kategoriami mamy w tym miejscu także dostęp do historii przeprowadzonych działań (instalacji, usuwania i aktualizowania oprogramowania) oraz do listy zainstalowanych pakietów. Całość nazwaliśmy 'Home'. :)


Aktualizacje

Moduł do zarządzania aktualizacjami pakietów jest teraz bardzo prosty i przejrzysty. Jednym kliknięciem możemy zaznaczyć wszystkie pakiety do aktualizacji. Aby odświeżyć listę wystarczy kliknąć na niej prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "Sprawdź dostępność aktualizacji". Ikona obok każdego pakietu pokazuje przynależności do kategorii aktualizacji, tak, jak to było w poprzednich wersjach.


Ustawienia

Moduł ustawień również przeszedł duże zmiany kosmetyczne. Od teraz możemy w nim włączyć powiadomienia, ustalić częstotliwość sprawdzania dostępności nowych aktualizacji, czy tez skorzystać z dwóch nowych funkcji: "Pokaż okno uruchamiania aplikacji po zainstalowaniu" i "Pokaż okno potwierdzenia podczas instalacji/aktualizacji pakietów". Pierwsza opcja pokazuje małe okienko, w którym znajdziemy informacje o tym, że aplikacja została zainstalowana pomyślnie. Mamy również możliwość bezpośredniego jej uruchomienia właśnie z tego okienka. Druga opcja natomiast, to okienko które pokazywało listę dodatkowych pakietów do usunięcia/zainstalowania - zależności. Teraz możemy się go pozbyć zaznaczając tą opcję.
Bezpośrednio z modułu ustawień możemy włączać/wyłączać listę naszych repozytoriów. Aby jednak dodać czy usunąć musimy się udać w dobrze znane miejsce klikając "edytuj listę repozytoriów".


Opis pakietu

Teraz, gdy zaznaczymy na liście interesujący nas pakiet, z dołu okna wyłoni się jego opis, zrzut ekranu oraz ikona. Wszystko wzbogacone zostało w delikatne animacje na moją prośbę. :D
Po kliknięciu na zrzut ekranu otrzymamy jego powiększoną wersję. Opis pakietu zawiera również stronę sieci Web projektu. Dodatkowo pokazana została ścieżka menu, która pokazuje miejsce zainstalowanej aplikacji. Wszystko ozdobione ikonkami, co pozwoli nowym użytkownikom na łatwiejsze odnalezienie aplikacji oraz wzbogaca interfejs AppGet.


Podsumowanie

Tak, jak wspomniałem, mamy nadzieję na wprowadzenie tych zmian do nadchodzącego Kubuntu. Całość działa sprawnie i naprawdę wygląda ciekawie.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo