sobota, 4 września 2010

Kubuntu 10.10 MM Beta już do pobrania

Zgodnie z planem wydawniczym ukazało się pierwsze i ostatnie wydanie Beta Kubuntu 10.10 MM. Teraz czeka nas jeszcze jedno wydanie RC planowane na 30 września i finalne wydanie, które nastąpi prawdopodobnie 10 października. W wersji Beta możemy się już przyjrzeć większości nowościom jakie będą naszym udziałem w momencie instalacji Kubuntu 10.10.
Dość niedawno zaprezentowano częściowo odmieniony instalator Ubiquity, który oprócz poprawionego wyglądu zawierać będzie możliwość instalacji oprogramowania dostępnego za pośrednictwem pakietu kubuntu-restricted-extras. Jest to krok do przodu dla początkujących użytkowników, którzy tym sposobem będą mogli mieć w systemie Flasha, kodeki MP3 i windowsowe fonty już po instalacji systemu. Więcej na temat Ubiquity w tym wątku.

Obraz ISO z Kubuntu zawiera obecnie dwie wersje Pulpitu: Desktop i Kubuntu-Netbook. Instalator automatycznie wykryje rozdzielczość naszego ekranu i po instalacji będziemy mieli dostosowaną do niego odpowiednią wersję. Jak pisałem wcześniej na blogu jestem przeciwny tej "nowości". Po pierwsze instalator często się myli i rozpoznaje starsze monitory LCD jago ekran netbooka i odwrotnie netbooki z rozdzielczością HD rozpoznawane są jako pełnowymiarowe monitory przez co mamy w nich po instalacji wersję Desktop pulpitu. Jednak większy problem stanowi wspólne jądro dla obu wersji systemów. Netbooki często nie potrzebują aż tylu elementów jądra jaka jest przewidziana dla wersji Desktop (np. wiele sterowników do urządzeń, które nigdy nie znajdą się w naszym netbooku, przez co jądro dla tej wersji można bardziej zoptymalizować do tych słabych wydajnościowo komputerów. Więcej na ten temat w tym artykule.


Zespół Kubuntu zdecydował się na nową przeglądarkę dla Kubuntu. Będzie nią Rekonq 0.6 w wersji beta. O tym browserze mam bardzo dobre zdanie więc kolejny plus dla nowego wydania. Oprócz Rekonq w systemie nadal jest miejsce dla Konquerora, który jest potrzebny do obsługi programów z kategorii PIM (Akregator, Kontact). W menu także znajdziemy instalator Firefoksa, po uruchomieniu którego będziemy mieli dostęp do tego programu. Tu mała uwaga do osób, które uważają że ten instalator przeznaczony jest dla młotków, którzy nie potrafią instalować Firefoksa menedżerem pakietów. Otóż ten instalator ułatwia instalację tego programu głęboko zintegrowaną ze środowiskiem KDE SC z pluginami, które ciężko znaleźć przeciętnemu użytkownikowi. Więcej o Rekonq 0.6 wkrótce.

Nowe Kubuntu zawiera teraz domyślnie serwer dźwięku PulseAudio (wreszcie!). Niektórzy narzekają na PulseAudio za jego skomplikowaną obsługę ale faktem jest, że jest to najbardziej wszechstronny obecnie serwer o bardzo dużych możliwościach konfiguracyjnych. Warto wspomnieć, że niektóre programy wymagają go w systemie jak np. linuksowa wersja Guitar Pro 6.


W nowym wydaniu zawitał także ulepszony KPackageKit. Zmiany jakie zaszły w tym programie sprawiły, że stał się naprawdę przyjaznym i przejrzystym menedżerem pakietów. Więcej informacji o KPackageKit 0.6 w tym wątku.

Skoro jesteśmy przy pakietach to warto wspomnieć o zastąpieniu install-package przez QApt-batch, który oferuje ulepszone funkcje zabezpieczeń, większą stabilność oraz wspieranie PolicyKit przez QApt.

Od jakiegoś czasu dostępny jest w wersji testowej Kubuntu nowy menedżer bluetooth BlueDevil. Zastąpił on wysłużonego KBluetooth, o którym jego autor stwierdził, że ma "kod pokręcony jak spagetti". BlueDevil ma być przyjaźniejszy w obsłudze i obsługiwać więcej urządzeń.


Swoje miejsce na pulpicie znalazł także aplet Global Menu. Ma on za zadanie zwiększenie przestrzeni roboczej okna przez likwidację paska menu programów i przeniesienie go na panel. Można uruchomić go także w postaci rozwijanego przycisku. Global Menu dostępny będzie domyślnie w Kubuntu-Netbook-Remix ale będzie go można stosować w wersji Desktop. Więcej o Global Menu w tym wątku.

Osoby decydujące się na instalację nowej wersji chciałbym przestrzec, że jest to nadal wydanie rozwojowe i zawiera wiele błędów. Obrazy płyt do ściągnięcia znajdują się na stronie:

http://releases.ubuntu.com/kubuntu/maverick/

Wersję 10.04 Kubuntu można także zaktualizować zastępując wydaniem 10.10. Przewodnik tej operacji znajdziecie na stronie:

https://help.ubuntu.com/community/MaverickUpgrades/Kubuntu

Sam muszę przyznać, że Kubuntu 10.10 Beta, zachowuje się niezwykle stabilnie jak na wydanie w tak wczesnym stadium rozwoju. Trochę to zasługa dość stabilnego wydania KDE SC 4.5, więc ze swojej strony życzę przyjemnego testowania.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo