czwartek, 30 września 2010

Microblogging w Kubuntu

Microblogging powoli opanowuje internet. I chociaż często słychać głosy krytykujące ten rodzaj komunikacji, internauci coraz częściej zaczynają korzystać właśnie z takiego sposobu przekazywania wiadomości. Microblogging stał się też integralną częścią serwisów społecznościowych. Można go znaleźć w postaci Śledzika na Nk.pl, Aktualności Facebooka, czy nawet Aktywności strony głównej Xlinux.pl jest też pewną formą mikroblogowania. Zaczynają z niego korzystać też różne firmy, dla których jest kolejną formą promocji. Ale microblogging to przede wszystkim sposób komunikacji z innymi użytkownikami na wspólne tematy i w takiej formie jest najczęściej używany.
Tym którzy dopiero się przebudzili należy się kilka zdań wyjaśnienia na temat działania tego fenomenu. Aby korzystać z micro-wiadomości należy najpierw się zarejestrować na jednym z popularnych serwisów microblogowych (Twitter, Identi.ca, lub np. polski Flaker oraz Blip). Po rejestracji otrzymujemy możliwość określenia rodzaju wiadomości jakie chcemy otrzymywać (np. #Kubunt, #KDE SC), w ten sposób unikamy śmietnika informacji, które do nas docierają i który stanowi główny argument przeciwników microblogowania. Możemy także dołączyć do naszego konta osoby, których wiadomości chcemy obserwować. Możemy także sami wysyłać krótkie wiadomości (140-200 znaków), które znajdą się w oknie wiadomości naszych znajomych lub wszystkich tych, którzy są zainteresowani tematem naszej informacji, oczywiście jeśli ją odpowiednio otagowaliśmy. I tak to wygląda w skrócie.

Oczywiście taka forma komunikacji wiąże się z koniecznością obserwacji naszego konta z poziomu przeglądarki internetowej. Aby tego uniknąć możemy zainstalować w systemie odpowiedniego klienta, który pozwoli nam na obserwację aktywności na naszych kontach i dzięki temu będziemy mieli do nich dostęp nawet podczas pracy w innym programie, z wyłączoną przeglądarką internetową. I właśnie takim programom chciałbym poświęcić ten artykuł.

Na szczęście Kubuntu nie jest zubożony pod względem klientów zapewniającym nam swobodny dostęp do serwisów microblogowych. Pierwszym i chyba najbardziej wszechstronnym programem tego typu jest Choqok. Można go zainstalować bezpośrednio z oficjalnego repozytorium, jednak wersja a'la Lucid jest dość stara i nie posiada wprowadzonej niedawno w Twitterze funkcji uwierzytelniania, w związku z czym zalogowanie się na jego konto nie jest możliwe. Aby tego dokonać należy zainstalować Choqok w wersji co najmniej 1.0 Beta2. W tym celu dodajemy repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:adilson/experimental

i aktualizujemy program. Podczas konfiguracji konta musimy dokonać uwierzytelnienia naszego klienta w serwisie Twittera, gdzie otrzymamy specjalny numer PIN, który należy wpisać w odpowiednim okienku.


Choqok umożliwia też łączenie z siecią StatusNet (Identi.ca), która jest moją ulubioną i często z niej korzystam. Oprócz obsługi obu popularnych sieci, Choqok posiada także możliwość korzystania ze skracania adresów internetowych (UnTiny URLs), oraz uploadu obrazków (Twitpic, Yfrog), które to funkcje stają się powoli standardem w programach tego typu. Dodatkowo najnowsza wersja posiada także możliwość wysyłania w ten sposób filmów (Youtube, Vimeo), oraz możliwość wysłania informacji o aktualnie odtwarzanym utworze w Amaroku. Niewątpliwą zaletą Choqoka jest świetna integracja ze środowiskiem KDE SC poprzez współpracę z KWallet i systemowymi powiadomieniami.

Więcej o programie:

http://choqok.gnufolks.org/

Następnym ciekawym klientem do microbloggingu jest Qwit. Przyznam się, że po wypróbowaniu tego programu mogę go polecić jako godnego konkurenta dla Choqoka. Napisany przy pomocy Qt klient posiada swoje wersje zarówno dla Linuksa jak i OSX oraz Windows. Program jest świetnie przetłumaczony na język polski. Podobnie jak Choqok można w nim zakładać konta do Twittera (z uwierzytelnianiem) i Inedti.ca. Dodatkowo można także śledzić informacje z kazachskiego serwisu Айту.kz. Qwit posiada możliwość skracania adresów URL oraz zamieszczania obrazów. Przeglądania znajomych i osób, które nas obserwują, oraz możliwość blokowania użytkowników. Dużą zaletą programu jest jego wygląd: karty zakładek zostały umieszczone z boku, dzięki czemu większość z nich jest cały czas widoczna (komunikatory zazwyczaj wydłuża się w dół). Program pozwala zarówno na integracje z powiadomieniami systemowymi jak i Qt, oraz libnotify.


Repozytorium Lucid:
sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/linuxfreedomlucid

sudo apt-get update

sudo apt-get install qwit

Więcej o programie:

http://code.google.com/p/qwit/

Ostatnim programem, który chciałbym polecić jest Turpial. Turpial jest napisany w Pythonie i posiada interfejs oparty na python-gtk. Jednak jego oryginalność sprawia jednak, że jest to dość ciekawa pozycja także dla użytkowników KDE SC. Zresztą program nie pociąga za sobą zbyt wielu zależności, a część bibliotek i tak posiadałem w systemie za sprawą innych programów. Zaletą programu jest też jego lekkość, powstał on jako klient mikroblogowania dla systemów opartych na Xfce i LXDE, więc nie powinien zbytnio obciążyć także KDE.


Turpial pozwala na łączenie z Twitterem oraz Identi.ca, jednak w danej chwili możemy korzystać tylko z jednego z tych kont. Zaletą programu jest świetna integracja z usługami tych serwisów. Możemy za jego pomocą wyszukiwać wiadomości spoza listy znajomych, określając w wyszukiwarce interesujący nas tag. Możemy także z poziomu klienta edytować dane naszego profilu i blokować użytkowników.

Turpial także charakteryzuje się oryginalnym wyglądem. Wbrew innym programom tego typu okno wpisywania wiadomości jest oddzielone od programu i uzyskujemy do niego dostęp dopiero po kliknięciu w odpowiednią ikonę. Nie wiem, czy wpływa to wygodę użytkowania ale na pewno jest krokiem w kierunku przejrzystości programu. Program także wydzielił okna z danymi o użytkowniku i wyszukiwarki od tego, na którym wyświetlane są wiadomości. Wszystkie elementy (linki, tagi, nicki użytkowników), wyświetlane w odebranych wiadomościach są dostępne dopiero po kliknięciu prawym klawiszem myszy, ale liczba funkcji dostępnych tym sposobem jest bardzo duża, więc nie ma problemy z odpowiedzią lub przekazaniem wiadomości.

Program posiada tylko trzy zakładki, z których jedną można wymienić na czwartą, dodatkową (Timeline, Replies, Direkts, +My Tweets). Dodatkowo można zastosować specjalny układ poziomy programu, który wyświetla wszystkie trzy zakładki naraz, dzięki czemu możemy śledzić zarówno ogólną aktywność jak i odpowiedzi skierowane do nas.


Program integruje się powiadomieniami KDE, ale występują tu także braki, np w postaci niewyświetlania ikon. Dodatkowo program posiada powiadomienia dźwiękowe. Wadą programu jest także brak polskiego tłumaczenia, co może sprawić kłopoty przy konfiguracji. Program pozwala też na skracanie adresów i zamieszczanie obrazków (największy wybór serwisów do tych celów spośród wszystkich wymienionych programów).

Program pomimo swoich wad, posiada kilka cech, które czynią z niego świetne narzędzie. Lekkość i przejrzysty interfejs mogą zainteresować osoby, którym nie przeszkadza wygląd GTK+ programu. Można go zainstalować dodając repozytorium (Karmic, Lucid, Maverick):
sudo add-apt-repository ppa:effie-jayx/turpial-devel

sudo apt-get update

sudo apt-get install turpial

Więcej o programie:

http://effiejayx.wordpress.com/

Dodatki

KDE SC i Kubuntu zdają sobie sprawę z popularności microbloggingu i starają się zapewnić dla swoich użytkowników większe wsparcie. Już po instalacji Kubuntu, na jego pulpicie możemy zauważyć specjalny plasmoid spełniający podstawowe funkcję do mikroblogowania. Nie posiada on co prawda tylu opcji co Choqok, ale na pewno wszystkie podstawowe. Jego zaletą jest na pewno stały dostęp do informacji bez potrzeby uruchamiania jakiegokolwiek klienta i możliwość bezproblemowego wysyłania informacji.


Drugim ciekawym plasmoidem jest Facebook Plasmoid, dzięki któremu mamy szybki dostęp do informacji, zamieszczanych przez naszych znajomych w tym serwisie. Oba dodatki są dostępne standardowo w menedżerze plasmoidów.


Mam nadzieję, że wypróbowanie tych programów wciągnie was w gorączkę mikroblogowania. Dla mnie jest to cenne źródło informacji np. o nowościach w KDE, Kubuntu czy w ogóle o Linuksie. Ta forma pozwala mi także na prezentowanie innym moich prac, co w pewnym stopniu wpływa na to, że więcej użytkowników zdoła je zauważyć.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo