środa, 15 września 2010

Rekonq 0.6.0 - trochę Firefoksa, trochę Dolphina

Kilka dni temu Andrea Diamantini ogłosił wydanie stabilnej wersji przeglądarki internetowej Rekonq oznaczonej numerem 0.6.0. Muszę przyznać, że dołączenie tej przeglądarki do Kubuntu znacznie przyspieszyło jej rozwój. W nowym wydaniu oprócz poprawieniu wielu błędów i lepszemu tłumaczeniu (w tym na język polski), dodano kilka ciekawych funkcji ułatwiających jej użytkowanie.
Trochę Dolphina

Rekonq coraz lepiej integruje się ze środowiskiem KDE SC. W wersji dla Kubuntu 10.10 przeglądarka wzorem Konquerora zyskała możliwość powiadamiania o nie zainstalowanych kodekach multimedialnych i Flashu. Poprawiono także wyświetlanie działań przeglądarki w powiadomieniach systemowych. Zmieniono także kilka elementów interfejsu na bardziej dostosowane do stylu Qt aplikacji w KDE SC.


Główny nacisk położono na dopracowanie paska narzędziowego przeglądarki. W tym wydaniu wrócono do XMLGUI pozwalającego na własną edycję położenia elementów toolbara. Pasek można ponadto odłączyć od przeglądarki i umieścić na dowolnej krawędzi okna. Klikając prawym przyciskiem myszy na tym pasku zauważymy dodatkową opcję Konfiguracja pasków narzędzi, która pozwala na dodawanie dodatkowych opcji do toolbara oraz ustawiania ich kolejności i położenia (dostępna opcja przeciągnij/upuść).

Przeglądarka zyskała też możliwość powiększenie zawartości okna za pomocą analogicznego rozwiązania dostępnego w Dolphinie (zoombar). Ciekawie też prezentuje możliwość dodania paska wyszukiwania, który w łatwy sposób umożliwia wyszukanie odpowiedniej frazy tekstu na stronie (wyniki zostają podkreślone markerem). Bardzo przydatna funkcja jeśli chcemy wyszukać jakiś fragment np. kodu wyświetlanego w przeglądarce.


Trochę Firefoksa

Zmianie uległ też pasek adresu URL. Otrzymał on dodatkową możliwość dodawania zakładek przez kliknięcie na ikonę zakładek (wcześniej ta opcja umieszczona na pasku narzędzi. Podobne rozwiązanie znane jest już w przeglądarkach Firefox i Chrome. Ponadto pasek adresu zyskał też funkcję znaną z Firefoksa jako Awesome UrlBar, która oprócz przykładowych wyników wyszukiwarki Google, prezentuje także zapamiętane wyniki z historii przeglądarki, dzięki temu możemy łatwo znaleźć stronę wcześniej już oglądaną, a której nie znamy całego adresu. Pasek adresu, oprócz wyników Google proponuje też wyniki opensearch, które ułatwiają wymianę danych pomiędzy wyszukiwarkami (opcja dostępna też pod prawym przyciskiem myszy po zaznaczeniu szukanej frazy.

Bardzo dużym ułatwieniem jest dodatkowy przycisk w oknie Historii przeglądarki pozwalający na wyczyszczenie jej oraz zapamiętanych, prywatnych danych. Rekonq zyskał też dwa nowe skróty klawiszowe: otwarcie menu Narzędzia (Alt+T) i dodanie strony do zakładek (Alt+B).


Bardzo przydatną funkcją jest też Smooth scrolling, znany już w innych przeglądarkach i pozwalający na płynne przewijanie strony. Świetnie to wygląda wraz z funkcją auto-scroll dostępna pod środkowym przyciskiem myszy. Przeglądarka zresztą znacznie przyspieszyła co widać we wczytywaniu stron, które nie ustępuje szybkością przeglądarce Chrome.

Nowa wersja przeglądarki poprawia także współprace z KGet i lepsze działanie wyjątków AdBlock.

Rekonq 0.6.0 wymaga do pracy KDE SC 4.5 z Qt w wersji 4.7, oraz QtWebKit 2.0, z tego powodu nie zainstalujemy go na starszych wersjach środowiska. Pakiety z nową wersją zawędrowały już do repozytorium Mavericka, więc osoby testujące ten system muszą tylko zaktualizować system. Na razie nie ma oficjalnego repozytorium dla wydania 0.6.0 (stabilnego) dla Kubuntu 10.04 LTS, można je zainstalować jednak z repozytorium Rekonq Daily Build:
sudo add-apt-repository ppa:yoann-laissus/rekonq-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
lub...
sudo apt-get install rekonq
... jeśli przeglądarki jeszcze nie posiadamy.

Więcej na temat Rekonq 0.6.0:

http://adjamblog.wordpress.com/
http://kde-apps.org/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo