środa, 15 września 2010

Uruchamiamy Ctrl+Alt+Backspace w Kubuntu

Wielbiciele skrótów klawiaturowych znają zapewne tę sekwencję klawiszy, służącą do restartu serwera X-ów. W pewnych sytuacjach przeprowadzenie takiej operacji jest konieczne aby pulpit mógł zapisać wprowadzone nowe konfiguracje. Niestety od jakiegoś czasu opcja restartu X-ów z poziomu klawiatury jest niedostępna domyślnie w Ubuntu i Kubuntu, jednak w przypadku tego drugiego systemu można to w bardzo prosty sposób naprawić przy pomocy ustawień środowiska KDE.
Przechodzimy więc do Ustawień systemowych i znajdujemy zakładkę Urządzenia wejściowe. Po lewej stronie okna zaznaczamy Klawiatura i zakładkę Zaawansowane. Znajdują się tu przydatne ustawienia dla klawiszy specjalnych i ich ustawień regionalnych. Aby przejść do edycji zaznaczamy opcję Configure keyboard options i wyszukujemy linię Key sequence to kill the X server. Zaznaczamy Control + Alt + Backspace i gotowe.


Oczywiście rozwiązanie jest uniwersalnym sposobem dla wszystkich dystrybucji opartych na KDE SC, jednak należy pamiętać, że w ostatnim wydaniu KDE SC 4.5 układ elementów Ustawień systemowych uległ dość znacznej przemianie. Osoby używające KDE SC starszego niż wersja 4.5 znajdą ustawienia klawiszy w zakładce Region i język.

Wpis na podstawie:

http://blog.abhitux.com/

Tipsy:

Osoby, które chcą sobie jeszcze lepiej ułatwić życie za pomocą skrótów, powinny także zapoznać się z inną śmiertelną sekwencją klawiszy. Ctrl + Alt + Esc wyświetli nam na ekranie dość przyjemną trupią główkę, której zadaniem jest zabicie otwartego na ekranie okna. Sekwencja jest bardzo przydatna w przypadku nieodpowiadających programów, jednak nie wskazane jest nadużywanie tej opcji bez potrzeby.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo