czwartek, 21 października 2010

Chakra GNU/Linux 0.3-Beta1 Respin - wydana

Chakra dawno nie gościła na łamach Konqiklub, a szkoda bo kolejne wydania pokazują, że deweloperzy tego systemu mają ciekawe podejście do jego dystrybucji. Wiele też zmian w systemie sprawiło, że przeciętny użytkownik zdołał się już pogubić, które z wydań tego systemu jest właściwe.

Jakiś czas otrzymaliśmy do rąk stabilne wydanie tego systemu oznaczone liczbą 0.2 i kryptonimem Jaz. Czy jest to jednak stabilne wydanie w pełnym tego słowa znaczeniu można by dyskutować. Deweloperzy Chakry intensywnie pracują nad pozbyciem się bibliotek GNOME/GTK z systemu. Jaz był tym krokiem milowym, który pozwolił na zbudowanie systemu ze stabilnych bibliotek, które trafiły do głównego (stabilnego) repozytorium. Niestety Jaz, podobnie jak nowe wydanie cierpi na brak pakietów, które mogłyby zastąpić braki spowodowane wykluczeniem GTK z systemu, co jest intensywnie naprawiane w testingu, ale nastąpi dopiero, gdy testing osiągnie stabilizacje i jego pakiety zasilą repo stabilnej wersji. W ten sposób zachowana jest ciągłość dystrybucji. Jaz wg. mnie średnio nadaje się do pracy z systemem, która spełniała by wszystkie oczekiwania użytkownika po finalnej wersji, związanej z dostępem do potrzebnego oprogramowania, wersja testowa posiada wiele błędów, które także eliminują ją z codziennego użytku (ale o tym za chwilę).


Nowe wydanie Chakra GNU/Linux 0.3 jest tak naprawdę poprawionym wydaniem sprzed kilku dni. Błędy ze sterownikami ATI/Radeon w wersji 10.9 sprawiły, że powrócono do starszych 10.8. Wiele problemów jest nadal z kartami Intela więc nie każdy będzie mógł swobodnie testować nową Chakrę. Oprócz tego wydanie charakteryzuje się takimi nowościami:
Kernel-2.6.35.6-2 (liquorix)
aufs2-builtin
KDE SC 4.5.2
Xorg-Server 1.8.2
Catalyst-10.8
NVidia-256 & NVidia legacy series
Na pulpit powrócił motyw Neda zastępując dotychczasowy Galaxy. Moim zdaniem jest to na korzyść systemu. NEDA prezentuje się oryginalnym wyglądem i ciekawszym KSplashem. Nadaje też indywidualny charakter tej dystrybucji.

Warto zwrócić uwagę na rozwijający się system CBS, czyli BundleSystem. Ma on zapewnić użytkownikom dostęp właśnie do aplikacji GTK w systemie. Aplikacje instalowane z tego poziomu nie są jednak równoznaczne z tymi instalowanymi z repozytorium. Stworzono dla nich odrębny ekosystem, bazujący na czymś w rodzaju innego systemu plików lub skompresowanego obrazu jak np. ISO. Dzięki temu uruchamianie takich aplikacji ma znikomy wpływ na działanie systemu, a i podobno otwierają się o wiele szybciej niż standardowe aplikacje GTK zainstalowane w KDE. I to widać na pierwszy rzut oka. Chakra działa o wiele szybciej niż Kubuntu, zużywając prawie połowę mniej pamięci. Instalacja paczek z programami GNOME/GTK odbywa się za pomocą standardowego menedżera instalacji jakim jest Cininstall. Ponadto dostępny jest też pakiet Gtk-integration, który pozwala na ujednolicenie wyglądu takich programów ze standardowymi aplikacjami KDE. Repozytorium programów GTK jest jeszcze dość małe, ale można tu znaleźć już większość popularnych tytułów jak GIMP, Inkscape, Firefox, OpenOffice, Libre Office i wiele innych.


Skoro jesteśmy przy programach Chakry to nie jest prawdą, że jest ono zubożone. W tej chwili może się pochwalić prawie sześcioma tysiącami pakietów, także ciężko tu czegoś nie znaleźć. Często można tu spotkać także aplikacje, których próżno szukać w oficjalnym repozytorium Ubuntu. Na przykład wg. mnie Chakra oferuje większy wybór plasmoidów dla KDE. Dodatkowo prężnie rozwija się CCR, czyli Chakra Community Repo, będący repozytorium składającym się z pakietów dodawanych przez społeczność użytkowników. Warto zresztą samemu przejrzeć repozytorium Chakry, które wg. mnie jest świetnie przemyślane i uporządkowane w porównaniu z PPA Ubuntu.

Więc pomimo wielu błędów (zwłaszcza w domyślnym instalatorze Tribe, do którego musiałem zastosować trzykrotne podejście) przyszłość tej dystrybucji prezentuje się ciekawie. Deweloperzy starają się trzymać planu wydawniczego jeśli chodzi o kolejność wydań, w związku z czym już na początku przyszłego roku możemy doczekać się finalnej wersji 0.3. Mnie ta dystrybucja zainteresowała odmiennym podejściem do tematu "Linux, a środowisko", więc będę się jej jeszcze przyglądał i nie zapomnę o niej na łamach bloga.

Osoby chcące więcej informacji na temat Chakra GNU/Linux zapraszam na Stronę Główną dystrybucji, a już zwłaszcza na Forum, gdzie znajdują się bardziej szczegółowe informacje.

Obrazy z systemem znajdziecie na stronie:

http://chakra-project.org/get/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo