sobota, 2 października 2010

Ciekawe strony : userbase.kde.org

Kiedy kilka miesięcy temu zacząłem publikować wpisy na Konqiklub nie sądziłem, że aż tak bardzo mnie to wciągnie. Wcześniej, kiedy rozpocząłem fascynację KDE SC, wszystkie moje porady ukazywały się na Ubucentrum, dzięki uprzejmości Adriana. Wkrótce okazało się, że mam o wiele więcej do przekazania o KDE/Kubuntu niż blog typowo nastawiony na promocję Ubuntu/Gnome może pomieścić. Tak narodziła się idea stworzenia mojego własnego bloga.
Właściwie zaczynając pisać na łamach Konqiklub trafiłem na pewną lukę w polskim internecie. Użytkowników zainteresowanych Kubuntu i KDE SC jest u nas bardzo duża grupa. Jednak ten temat jest dość skuteczny pomijany w polskich serwisach internetowych. Oprócz kilku wzmianek, na miesiąc, na głównych portalach tak naprawdę sumienne i aktualne informacje można znaleźć tylko na blogach autorskich. Warto tu wspomnieć o blogach Zainteresowania i pasje (KDE, Kubuntu) i kubdat's homepage (Mandriva, KDE). Smutne jest to, że to właśnie autorskie blogi są często lepszym miejscem na zdobycie informacji dla polskiego użytkownika niż oficjalne witryny.

Kubuntu.com.pl, który kandyduje do oficjalnego serwisu traktującego o Kubuntu w Polsce to całkowita porażka. Jedyne oznaki życia jakie można tam zauważyć, występują przy okazji wydania nowej wersji systemu. To samo dotyczy Forum tego serwisu. Znikoma liczba osób odpowiadających na pytania użytkowników sprawia, że lepiej szukać pomocy na Forum.ubuntu.pl. Do tego forum jest kompletnie zaspamowane, z czym moderatorzy nie potrafią lub nie mają czasu sobie poradzić.

Nieco lepiej przedstawia się oficjalna strona KDE w Polsce, ale i tu nie jest tak różowo. Często można tu spotkać nowe informacje, a strona prezentuje także przetłumaczone artykuły z oficjalnego serwisu. Jednak i tu wygląda to dość nędznie jeśli chodzi o aktualności. Serwis znany jest też z ciągłych awarii i to kilkudniowych (jak np. teraz w momencie pisania artykułu).


Coby złego nie mówić o obu serwisach, trzeba przyznać, że autorzy sami nie mogąc poradzić sobie z ogromem pracy proszą o pomoc użytkowników w tworzeniu serwisów. Jednak tu pojawia się pewien kruczek. Oba serwisy mają jakby nie patrzeć oficjalny charakter, więc teksty na nich publikowane są ograniczone przez subiektywny i bezkrytyczny przekaz. Nie jest to w żadnym razie coś złego. Serwisy mają być wizytówką systemu/środowiska więc pisanie o ich błędach jest raczej nie na miejscu. Jednak to ogranicza obiektywną twórczość jaka jest charakterystyczna dla blogów autorskich.

Pewnym ominięciem tego problemu byłby serwis typu wiki, którego charakterystycznym przedstawicielem jest Wikipedia. Serwis taki tworzony jest przez społeczność zgromadzoną wokół pewnego tematu i jako taki świetnie wpisuje się środowisko open-source. I tu chciałbym polecić bohatera tego tematu, czyli userbase.kde.org.


Serwis jest kompendium wiedzy o KDE SC. Można tu znaleźć zarówno oficjalną prezentację środowiska jak i poradniki, opisy programów i narzędzi. Serwis jest tworzony przez użytkowników KDE SC, którzy mogą dodawać własne artykuły jak i tłumaczyć już dostępne.

Niestety w tej chwili polskie tłumaczenie jest dość słabe. Oczywiście nie chodzi mi o tłumaczenie merytoryczne tekstów tylko o to, że niewiele jeszcze stron zostało przetłumaczone na język polski. Postanowiłem włączyć się do współpracy i poświęcić trochę wolnego czasu na tłumaczenie serwisu. Mam na dzieję, że za parę miesięcy będzie można już ujrzeć większość tego ciekawego serwisu po polsku. Namawiam was też abyście sami spróbowali swoich sił w tej dziedzinie. Nie chcę być tu patetyczny ale uważam, że jest to spory wkład w życie społeczności linuksowej, z której możemy za darmo korzystać dzięki open-source.

Userbase.kde.org wydaje się świetnym miejscem do którego mogę się odwoływać na łamach Konqiklub, dzięki czemu mogę uniknąć dublowania tematów i odciążyć blog, na którym w ten sposób będzie więcej miejsca na autorskie tematy. Odwiedzając userbase.kde.org znajdziecie też odpowiedź na podstawowe tematy dotyczące tego środowiska, które będą pomocne dla początkujących użytkowników, a które są często już pomijane na łamach innych blogów i serwisów ze względu na niechęć do powtarzania tych samych tematów, które były już gdzieś upublicznione.

Na zakończenie chciałbym was prosić o podanie innych ciekawych źródeł informacji o KDE lub Kubuntu, z których mogliby skożystać inni użytkownicy. Także ciekawe blogi mile będą witane.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo