poniedziałek, 11 października 2010

Faenza-Cupertino - błękitna wersja ikon

Faenza to bardzo popularny ostatnio zestaw ikon. Jego cechą charakterystyczną jest wygląd ikon zbliżony do zestawów dla systemów mobilnych. Ikony te zyskały wielu zwolenników także takimi walorami jak kompletność zestawu i atrakcyjne kolory. Zainteresowali się nim także deweloperzy Ubuntu dodając je do swojego najnowszego dziecka - Unity.

Po sukcesie wśród zwolenników GNOME ikony Faenza trafiły także do KDE SC, o czym pisałem już na łamach bloga. Sam bardzo zachwyciłem się tym zestawem i wylądował on na jakiś czas na moim pulpicie. Właściwie jedyny zarzut jaki można było skierować w stosunku do tych ikon to ich kolorystyka gryząca się z zimno-niebieskimi kolorami KDE SC. Jakby w odpowiedzi na moje zarzuty wkrótce powstała wersja "blue" tych ikon, najpierw dla GNOME (download), a niedawno także dla KDE.


Zestaw nie jest zresztą bliźniaczo podobny do jego poprzedniej wersji. Powstał on na podstawie analogicznej wersji GNOME i to widać np. w przypadku ikon programów pośród których znajdziemy charakterystyczne dla programów GNOME przypisane analogicznym programom KDE np. ikona z logo Nautilusa dla Dolphina. Zabrakło też wielu rodzajów ikon dla systemu np. tych dla tacki systemowej.

Główna zaleta zestawu, czyli jego niebieska kolorystyka także nie jest specjalnie dopracowana. Zmieniono tylko ikony katalogów na niebieskie reszta została jak dawniej przepełniona paletą barw. Nie jest to złe, sam już się zdążyłem przyzwyczaić do tych ikon. Problemem zestawu Faenza-Cupertino jest jednak częściowy brak zgodności z poprzednio przeze mnie opisanym zestawem co może być kłopotliwe w przypadku ponownego się do nich przyzwyczajania.


Jednak uważam, że jest to świetny zestaw i kolorystycznie świetnie się wpisuje w środowisko KDE SC (co zapewne widać na screenach) i polecam go zwłaszcza użytkownikom netbooków.

Ponieważ strona KDE-look zestawu ostatnio nie działała, podaję alternatywną drogę instalacji. Udajemy się na stronę autora na deviantART:

http://thedeviantmars.deviantart.com/art/Faenza-Cupertino-4-Kde-182098523

Tam obok screena klikamy na Download i pobieramy archiwum ZIP z zestawem. Po ściągnięciu plik należy rozpakować, ą utworzone tym sposobem archiwum Faenza.tar.gz wskazujemy w Ustawienia systemowe - Wygląd programów - Ikony - Zainstaluj plik motywu.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo