piątek, 1 października 2010

Ikony Faenza dla KDE SC

Muszę przyznać, że ostatnio dość często eksperymentuję z wyglądem Kubuntu. Wcześniej omijałem ten temat szerokim łukiem, faktem jest, że domyślny wygląd KDE bardzo mi się podoba i jest najbardziej dopracowany ze wszystkich motywów, jednak dość ograniczana możliwość konfiguracji Oxygena sprawia, że wielu początkujących użytkowników Linuksa uważa w ten sposób KDE za mało konfiguracyjne środowisko. Po kilku próbach udowodnienia, że jest całkiem przeciwnie i KDE często góruje nad GNOME w tej kategorii, co starałem się przedstawić w jednym z poprzednich wpisów, znalazłem tylko jeden element kulejący w KDE w kategorii "wygląd". Chodzi o zestawy ikon.
W momencie wydania czwartego wydania KDE, niestety straciliśmy dostęp do całej masy zestawów ikon, dostępnych dla KDE 3.5.10. Powodem były inny zestaw programów i odmienne usługi, charakterystyczne dla obu wersji środowiska. W związku z czym, w pełni kompletne były tylko zestawy Oxygena i przeportowany do nowej wersji, domyślny zestaw KDE 3 - Crystal. Jednak obecnie zauważam duży ruch w tej kwestii na łamach serwisów open-desktop.org. Coraz więcej starszych zestawów jest przenoszona na grunt nowej wersji środowiska, powstają też nowe i często portowane są zestawy charakterystyczne dla środowiska GNOME. Z tej ostatniej kategorii pochodzi temat Faenza, który ostatnio zyskał dość dużą popularność na linuksowych pulpitach.

Zestaw Faenza charakteryzuje się wyglądem ikon stylizowanym na te znane z urządzeń mobilnych. Ikony zbliżone są wyglądem do kwadratów co sprawia, że odległość pomiędzy nimi jest wyraźnie zaznaczona i wpływa na przejrzystość. Zestaw dla KDE SC podmienia większość ikon Miejsc, na panelu i ikon akcji, więc z brakiem kompletności będziemy mieli dopiero w przypadku instalacji programów innych niż domyślne dla środowiska. Niekompletne ikony są jak zwykle zastępowane domyślnymi odpowiednikami Oxygena.


To co może niektórych zrazić to zestaw kolorów charakterystyczny dla Ubuntu. Osoby z niebieskim motywem reszty elementów pulpitu może to odrzucać. Sam jednak muszę przyznać, że po instalacji zestawu mój pulpit ożył, dzięki dość bogatemu zestawowi barw i zmusił do zastosowania bardziej ciepłych kolorów dla okien. Można uzyskać zadowalający efekt stosując, dostępny domyślnie w KDE, zestaw Norway.

Instalacja zestawu nie sprawia wiele trudności. Pobieramy archiwum z ikonami ze strony http://kde-look.org/. Przechodzimy do Ustawień systemowych - Wygląd programów - Ikony i Zainstaluj plik motywu, gdzie wybieramy ściągnięte archiwum. Po chwili zestaw powinien pojawić się na liście wyboru w różnych kombinacjach.

Podobno zestaw Faenza ma być domyślnym dla nowego wydania środowiska Unity, szczerze przyznam, że taka zmiana przydałaby się także netbookowej wersji Kubuntu. Polecam ten zestaw osobom szukającym oryginalnego wyglądu.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo