piątek, 15 października 2010

KDE ma 14 lat!

KDE 1.0
Wczoraj minęło 14 lat czasu kiedy student uniwersytetu w Tybindze, Matthias Ettrich, postanowił stworzyć nowe środowisko dla systemów Uniksowych, które byłoby łatwiejsze w obsłudze dla przeciętnego użytkownika i posiadało zestaw programów potrzebnych w codziennym użytkowaniu. Na pierwsze wydanie użytkownicy musieli jednak czekać do 12 lipca 1998.
Rok później powstaje środowisko GNOME, które ma być alternatywą open-source dla KDE. Sytuacja taka powstała gdyż KDE było stworzone przy pomocy frameworka Qt, który w tamtych czasach wydawany był na podwójnej licencji. KDE korzystało z otwartej licencji Qt, ale Fundacja Wolnego Oprogramowania obawiała się rozprzestrzeniania dzięki temu zamkniętych programów wydawanych dla tego środowiska. Trolltech złagodził swoją licencję dopiero w 2005, głównie za sprawą popularności środowiska KDE, Qt wydano już wtedy w wersji 4.0. Niedawno, od 2009 r. po przejęciu Trolltech przez Nokię Qt stało się w pełni otwartym frameworkiem dla wszystkich systemów.

KDE 3.5.10

26 sierpnia 2008 zostaje wydane KDE 3.5.10 będące ostatnim wydaniem trzeciej serii, użytkownicy mogli już testować wydanie 4.1.

Od lutego 2010 r. KDE podzieliło się na trzy gałęzie rozwoju:

KDE Software Compilation (KDE SC) - czyli środowisko graficzne (Desktop, Netbook)

KDE Aplication, czyli lista aplikacji KDE podzielona na kategorie (Edukacja, Gry, Internet itp.)

KDE Platform - platforma dla deweloperów w jej skład wchodzą Akonadi i Phonon, które ułatwiają integrację programów ze środowiskiem.

KDE SC 4.5

Warto jeszcze wspomnieć o działającej w ramach projektu fundacji KDE e.V, pomagającej deweloperom w zbieraniu funduszy i będącej właścicielem marki. Fundacja pomaga także w organizowaniu spotkań i konferencji deweloperów. W 2006r. pierwszym sponsorem KDE zostaje Mark Shuttleworth otrzymując najwyższy tytuł patronacki. Projekt czynnie wspierają także Intel Corporation i Novell.

Ta trudna droga KDE w świecie open-source doprowadziła jednak do wydania go w takiej formie jaką znamy i lubimy dziś.

Ze swojej strony życzę deweloperom i społeczności KDE dalszych lat rozwoju, zadowolenia z pracy i wiernych użytkowników.

Więcej informacji o KDE i nie tylko:

http://www.kde.org/
http://www.wikipedia.org/
Ogłoszenie pierwszego wydania KDE: http://www.kde.org/announcements/announce-1.0.php

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo