![]() |
KDE 1.0 |
Rok później powstaje środowisko GNOME, które ma być alternatywą open-source dla KDE. Sytuacja taka powstała gdyż KDE było stworzone przy pomocy frameworka Qt, który w tamtych czasach wydawany był na podwójnej licencji. KDE korzystało z otwartej licencji Qt, ale Fundacja Wolnego Oprogramowania obawiała się rozprzestrzeniania dzięki temu zamkniętych programów wydawanych dla tego środowiska. Trolltech złagodził swoją licencję dopiero w 2005, głównie za sprawą popularności środowiska KDE, Qt wydano już wtedy w wersji 4.0. Niedawno, od 2009 r. po przejęciu Trolltech przez Nokię Qt stało się w pełni otwartym frameworkiem dla wszystkich systemów.
![]() |
KDE 3.5.10 |
26 sierpnia 2008 zostaje wydane KDE 3.5.10 będące ostatnim wydaniem trzeciej serii, użytkownicy mogli już testować wydanie 4.1.
Od lutego 2010 r. KDE podzieliło się na trzy gałęzie rozwoju:
KDE Software Compilation (KDE SC) - czyli środowisko graficzne (Desktop, Netbook)
KDE Aplication, czyli lista aplikacji KDE podzielona na kategorie (Edukacja, Gry, Internet itp.)
KDE Platform - platforma dla deweloperów w jej skład wchodzą Akonadi i Phonon, które ułatwiają integrację programów ze środowiskiem.
![]() |
KDE SC 4.5 |
Warto jeszcze wspomnieć o działającej w ramach projektu fundacji KDE e.V, pomagającej deweloperom w zbieraniu funduszy i będącej właścicielem marki. Fundacja pomaga także w organizowaniu spotkań i konferencji deweloperów. W 2006r. pierwszym sponsorem KDE zostaje Mark Shuttleworth otrzymując najwyższy tytuł patronacki. Projekt czynnie wspierają także Intel Corporation i Novell.
Ta trudna droga KDE w świecie open-source doprowadziła jednak do wydania go w takiej formie jaką znamy i lubimy dziś.
Ze swojej strony życzę deweloperom i społeczności KDE dalszych lat rozwoju, zadowolenia z pracy i wiernych użytkowników.
Więcej informacji o KDE i nie tylko:
http://www.kde.org/
http://www.wikipedia.org/
Ogłoszenie pierwszego wydania KDE: http://www.kde.org/announcements/announce-1.0.php
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo