wtorek, 5 października 2010

KDE SC 4.5.2 dostępne, lecz nie dla Lucida

Zgodnie z planem wydawniczym deweloperzy KDE SC ogłosili wydanie aktualizacji tego środowiska o numerze seryjnym 4.5.2. Wydanie wprowadza wiele poprawek min. do programów Dolphin, Okular, Ark, Marble i inn. Poprawiono też wiele błędów menedżera kompozycji KWin, i jego optymalizację. Wprowadzono też kilka poprawek dotyczących efektów Plasmy. Standardowo w wydaniu tego typu poprawiono tłumaczenie środowiska na inne języki.
Więcej informacji na temat zmian znajdziecie w oficjalnym ogłoszeniu dotyczącym wydania i changelogu.

Równocześnie pakiety z nową wersją środowiska trafiły do repozytorium Kubuntu Updates Mavericka. Aby zaktualizować system należy dodać te repozytorium do listy Kubuntu 10.10:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Dużo kontrowersji może natomiast wzbudzić fakt, że deweloperzy Kubuntu zdecydowali się nie aktualizować dotychczasowych pakietów KDE SC w Kubuntu 10.04 LTS i zalecają aktualizację systemu do wersji 10.10 RC, każdemu kto chciałby pracować z nową wersją środowiska.
There are no packages planned for Kubuntu 10.04 LTS, we recommend updating to 10.10 if you want to try the newest software, either upgrade to the release candidate or wait for the final release on Sunday.
Dla mnie to dość kontrowersyjna decyzja zważywszy, że nowe wydanie KDE SC wprowadza wiele poprawek do środowiska, naprawiających wiele błędów, które teraz będą towarzyszyły systemowi dość długi czas, zważywszy na długoterminowe wydanie. Użytkownikom wersji LTS pozostanie więc czekać dość długi okres na wydanie KDE SC 4.6, które być może trafi do repozytorium backportów Lucida.

Więcej informacji:
http://www.kubuntu.org/news/kde-sc-4.5.2

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo