środa, 27 października 2010

Kilka nowości w KDE SC

Prace nad nowym wydaniem KDE SC trwają. W tej chwili rzadko pojawiają się informacje od deweloperów jakie nowości będą dodane do nowego wydania, jednak co jakiś czas, podczas przerw w pracy, ktoś pochwali się na jakim etapie swoich prac się znajduje i co już zostało zmienione. Prezentowane poniżej nowości nie mają oficjalnego statusu nowości w KDE SC 4.6, więc nie wiadomo czy trafią do tego wydania, lecz warto się im przyjrzeć. Często są to tylko kosmetyczne zmiany, które mogą umknąć uwadze podczas oficjalnych prezentacji finalnego wydania, w których przedstawione zazwyczaj są najbardziej rewolucyjne zmiany i wodotryski.

KInfoCenter - moduł informacji sieciowej

Centrum informacji sieciowej przeszło poważny lifting w ostatnim wydaniu. Teraz jego autor stara się przenieść wszystkie biblioteki do Qt4/KDE4. Pracuje także nad rozbudową dotychczasowych modułów. KInfoCenter to bardzo użyteczny program. Jego podstawową zaletą jest zebranie większości informacji o zainstalowanym sprzęcie i sterownikach w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy wklepywać kolejnych linijek poleceń w Konsoli aby taką informację uzyskać. Nie musimy też przeszukiwać ustawień programów w celu uzyskania informacji o stanie sprzętu i usług.

Fot. http://hubnerd.wordpress.com/

Tym razem David Hubner skupił się na rozbudowaniu modułu informacji sieciowej. Dotychczas Centrum Informacji prezentowało tylko główne informacje dotyczące naszych połączeń. Po więcej szczegółów trzeba było się udać do ustawień KNetworkManagera. Teraz moduł zmienił wygląd na bardziej przyjazny użytkownikowi, prezentując informacje w przejrzystym trybie graficznym. Ponadto autor dodał do niego więcej informacji:
zakładki dzięki którym można wyświetlić wszystkie rodzaje połączeń, lub oddzielnie połączenia bezprzewodowe i oddzielnie interfejs przewodowy.
dodano informacje dotyczące punktów dostępu
informacje na temat podsieci połączeń przewodowych
Autor chciałby także stworzyć wiki dla osób gotowych budować własne moduły do KInfoCenter. Moduł informacji sieciowych znajdzie się w nadchodzącym wydaniu KDE SC 4.6.

Więcej informacji - http://hubnerd.wordpress.com/

Zegar cyfrowy Plasmy

Sebastian Kügler zauważył, że w ostatnim wydaniu KDE SC poprawa wizualne niektórych fragmentów panelu "wpłynęła niekorzystnie" na widok zegara cyfrowego, umieszczonego na prawej krawędzi panela. Sąsiedztwo z dopracowanymi monochromatycznymi ikonami tacki systemowej sprawia, że cyfry zegara wyglądają płasko i w porównaniu z resztą elementów. Zaproponował użycie półprzezroczystemu gradientu dla tła cyfr co ma stworzyć złudzenie wypukłości w przypadku ciemnych motywów i efekt wklęsłej płaskorzeźby na jasnych motywów jak Air. Jak to wygląda w praktyce można porównać na ilustracjach. Zmiany są najbardziej widoczne w przypadku zastosowania wspomnianego plasmoidu na pulpicie w większej skali.

Fot. http://vizzzion.org/

Fot. http://vizzzion.org/

Więcej informacji - http://vizzzion.org/

KSnapshot

Pau Garcia Quiles wpadł na ciekawy pomysł dotyczący natywnego dla KDE SC programu do robienia zrzutów ekranowych. Free Region to nowa funkcja pozwalająca na wycięcie dowolnego fragmentu zrzutu ekranowego bez potrzeby zachowania prostokątnych proporcji. Ma to zaoszczędzić późniejsze obrabianie takiego obrazu w programach graficznych. Myślę, że w tym przypadku obraz jest wart tysiąca słów, więc zapraszam do prezentacji:

Fot. http://www.elpauer.org/

Fot. http://www.elpauer.org/

Fot. http://www.elpauer.org/

Więcej informacji - http://www.elpauer.org/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo