wtorek, 12 października 2010

Kubumatic dostępny także dla Kubuntu 10.10

Wydanie Ubuntu 10.10 już za nami. Z tej okazji twórcy portalu i polskiego forum Ubuntu rozpoczęli prace nad polskim remiksem tej dystrybucji. Niestety dotyczy to tylko wersji dystrybucji z GNOME na pokładzie, ale autorzy od poprzedniego wydania, przygotowują także niespodziankę dla użytkowników Kubuntu, czyli ich firmowy skrypt konfiguracyjny Kubumatic.
Kubumatic 0.8 jest narzędziem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z dystrybucją Canonical i w prosty sposób przygotowuje nasz system do stanu używalności bez potrzeby wklepywania kolejnych sentencji w Konsoli. Skrypt powstał na bazie Ubumatic, czyli analogicznego narzędzia przeznaczonego dla użytkowników Ubuntu. Według mnie jest świetną kwintesencją charakteru polskiego remiksu, który ma w założeniu przystosować system pod potrzeby polskiego użytkownika.

Kubumatic można pobrać ze strony:
http://dl.dropbox.com/u/6604994/Kubumatic.tar.gz

Po rozpakowaniu archiwum wystarczy kliknąć w utworzony w ten sposób plik i po sprawdzeniu naszego łącza internetowego ukaże się okienko, które w prosty sposób przeprowadzi nas przez proces konfiguracji systemu. Większość opcji konfiguracyjnych pokrywa się z tymi, które podałem w moim aktualnym poradniku konfiguracji, jednak tu proces został znacznie ułatwiony do wyboru odpowiedniego punktu z listy. W kilku miejscach występują też nieznaczne różnice, które warto omówić.

Przede wszystkim instalacja polskiego repozytorium. Zasadniczo nie różni się ono wiele od tego, które otrzymujemy już po instalacji systemu, jednak zostało uzupełnione o repozytorium Medibuntu, zostały w nim zablokowane także repozytoria backports i proposed, które zasadniczo nie są potrzebne początkującemu użytkownikowi, który zapewne woli stabilniejsze wydanie systemu. Warto także wspomnieć o funkcji aktualizacji systemu, która także pozwoli utrzymać aktualność pakietów, zanim nowy użytkownik zorientuje się w "złożoności" procesu aktualizacji systemu.

Instalacja kodeków, czcionek itp. nie różni się zbytnio od sposobu jaki podałem wcześniej, tylko tu jest łatwiejsza. Nieścisłość pojawia się jednak w przypadku instalacji Flasha. Zasadniczo Flash można zainstalować już na poziomie instalatora systemu. W repozytorium Ubuntu dostępna jest jednak tylko 32 bitowa wersja tego programu. Twórcy Kubumatic dostarczają w swoim programie możliwość instalacji wersji tylko wersji 64 bitowej (ze strony Adobe) co jest dużym ułatwieniem dla osób potrzebujących właśnie tego pakietu. Wersja 32 bit Flasha zostanie w przypadku użytkowników tej architektury zainstalowana z repozytorium Ubuntu, a nie ze strony Adobe Labs.Może jednak być dość niejednoznaczne dla nowych użytkowników, posiadaczy 32 bitowych procesorów, którzy Flasha jeszcze nie mają i nie wiedzą jak go się instaluje.

Pozostałe punkty, czyli instalacja Kadu i SMplayera to kwestia indywidualnych wyborów, także wybór Firefoksa na domyślną przeglądarkę w systemie, ale dla nowych użytkowników mogą być pomocne. Warto zresztą rozwinąć te punkty np. o VLC Playera i inne ciekawe rzeczy. Stworzyłoby to namiastkę wizji nowej wersji polskiego remiksu z KDE SC na pokładzie.

Ze swoich sugestii chciałbym jeszcze przytoczyć możliwość dodania aktualizacji środowiska za pomocą Kubumatic, ale wiązałoby się to z ciągłą aktualizacją jego treści i w związku z tym ciekawszym dla niego miejscem byłoby jakieś repozytorium, które by to ułatwiło co oddaje do przemyślenia twórcom polskiego remiksu. Na zakończenie tylko dodam, że jest to bardzo ciekawe i wiele ułatwiające narzędzie dla Kubuntu.

Więcej informacji o programie:
http://czytelnia.ubuntu.pl/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo