niedziela, 10 października 2010

Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat - już dostępne

Zespół Kubuntu ogłosił właśnie wydanie najnowszej wersji swojego systemu, oznaczone numerem 10.10 i nazwą kodową Maverick Meerkat. Kubuntu jest oficjalnym wydaniem sytemu Canonical przeznaczonym do współpracy z środowiskiem KDE SC.
Użytkownicy, którzy z niecierpliwością oczekują nowej wersji Kubuntu, mogą już pobrać obraz ISO systemu ze strony:

http://www.kubuntu.org/getkubuntu/download

lub dokonać aktualizacji dotychczasowego wydania 10.04 LTS. Tę operację można przeprowadzić stosując się do poradnika ze strony:

https://help.ubuntu.com/community/MaverickUpgrades/Kubuntu

Nowe wydanie wprowadza nowe wersje pakietów, które poprawiają wiele błędów. Możemy także cieszyć się wieloma nowościami wprowadzonymi w tym wydaniu.

KDE SC 4.5

Kubuntu 10.10 wyposażony został w środowisko KDE SC 4.5.1. Najnowsza wersja tego środowiska oznaczona numerem 4.5.2 także dostępna jest w repozytorium Kubuntu Updates, które można dodać do listy oficjalnych repozytoriów przy pomocy polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/ppa

Rekonq 0.6.1

Kubuntu 10.10 wyposażone zostało w nową oficjalną przeglądarkę internetową. Rekonq od jakiegoś czasu zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników KDE SC szybkością działania, oparciu na KWebKit, oraz świetnie dopracowanym i przejrzystym interfejsem. Przeglądarka jest dostępna w systemie zaraz po jego instalacji i gotowa do użycia. Obok Rekonq dostępny jest także standardowo Konqueror, oraz prosty instalator, który zainstaluje nam zintegrowanego z KDE Firefoksa.


Połączone obrazy ISO Netbook i Desktop

Głównym założeniem połączenia obrazów płyt obu wersji środowiska jest funkcja w instalatorze systemu mająca za zadanie wykryć rozdzielczość ekranu naszego monitora i dostosowanie rodzaju pulpitu do odpowiedniej wersji sprzętu. Muszę przyznać, że w dzisiejszych czasach ta funkcja traci na znaczeniu, ponieważ wiele netbooków wyposażonych jest już w ekrany o wysokiej rozdzielczości (często HD), co wpływa na błędny wybór instalatora. Drugą wadą takiego rozwiązania jest współdzielenie tego samego jądra przez obie wersje urządzeń, co jest błędem, ponieważ wersję jądra pod netbooki można znacznie lepiej zoptymalizować. Na szczęście użytkownik posiada możliwość zmiany wersji pulpitu w ustawieniach systemowych co jest na korzyść posiadaczy desktopów, którzy mogą teraz wypróbować wersję netbook bez potrzeby instalacji dodatkowych pakiet i zapewnić swobodne przełączanie pomiędzy nimi. Integracja obu rodzajów pulpitów w jednym obrazie ma też za zadanie ułatwić dystrybucję obu wersji przez ShipIt.

Instalator Ubiquity

Instalator systemu przeszedł częściowy lifting. Oprócz zmian w wyglądzie został on także wyposażony w funkcję wyboru rodzaju sesji podczas uruchomienia płyty CD (Live/Install). Dodano także możliwość instalacji zastrzeżonych kodeków, czcionek i flasha, dostępnych w pakiecie kubuntu-restricted-extras już podczas instalacji systemu oraz możliwość instalacji aktualizacji systemu dodanych już po wydaniu obrazu płyty (potrzebne połączenie internetowe).


Poprawiony KPackageKit

Domyślny menedżer instalacji pakietów został znacznie przebudowany w najnowszej wersji. Oprócz dodatkowych funkcji pozwalających na uzyskanie większej ilości informacji o instalowanych pakietach i procesie instalacji, początkujący użytkownicy otrzymali także możliwość instalacji programów wyszukując ich nazwę a nie jak to do tej pory było ze względu na pakiety składowe. Wśród programów, które znajdziemy w repozytorium znalazł się również Muon, który niedługo ma zastąpić w Kubuntu Synaptica.


QApt Batch

Jest to nowy program, który zastąpił dostępnego dotychczas w Kubuntu install-package. QApt Batch jest bardziej bezpieczny od dotychczasowego narzędzia, zapewnia możliwość instalacji/aktualizacji innym programom (KPackageKit) współpracuje także z Kubuntu Notification Helper, Apturl-kde, Instalator Firefoksa, Language Selector itp. W przyszłości dzięki niemu możliwe będzie usunięcie z systemu GDebi-KDE, a jego funkcje przejmą inne programy. Więcej informacji na stronie http://jontheechidna.wordpress.com.

Global Menu

Global Menu to nowe narzędzie mające na celu usunięcie z okna aplikacji paska menu i przeniesienie go na panel systemowy. Global Menu przeznaczony jest głównie dla wersji Netbook, gdzie pozwala na znaczne zaoszczędzenie miejsca na pulpicie, jednak można go zastosować także na desktopowym systemie. W tej chwili Global Menu nie potrafi współpracować z aplikacjami GTK+, które do tego celu potrzebują dodatkowego pakietu appmenu-gtk.


PulseAudio

Wychodząc na przeciw początkującym użytkownikom, twórcy Kubuntu dodali do systemu skonfigurowany serwer dźwięku PulseAudio. PulseAudio jest narzędziem bardzo ułatwiającym w systemie zarządzanie źródłami dźwięku, zwłaszcza z kilku wyjść na raz, jednak jego właściwa konfiguracja nie należała do przyjemnych.

BlueDevil

Program służący do zarządzania urządzeniami Bluetooth zastąpił ostatecznie swojego poprzednika KBluetooth, który słynął z wielu błędów i kłopotliwej obsługi. Nowy program jest bardziej przejrzysty w użyciu i obsługuje więcej urządzeń.


Nowa czcionka

Nowa czcionka, wzorowana na logo Ubuntu, wywołała ostatnio wiele sensacji. Faktem jest, że znacznie wpłynęła na wygląd systemów Canonical (chyba bardziej niż dotychczasowe zmiany w wyglądzie). W nowym wydaniu czcionka jest dostępna domyślnie dla większości elementów pulpitu. Moim zdaniem jest ona bardzo ładna (oprócz literki "ł") i z tego co słyszę to podoba się także użytkownikom innych systemów.

Poprawiony Message Indicator

Ten mały plasmoid, dokujący w tacce systemowej ma za zadanie wyświetlanie komunikatów w wielu aplikacjach KDE (KMail, Kopete) o przychodzących zdarzeniach. W wersji Kubuntu przeszedł mały lifting wyglądu wyświetlając różne kolory ikonki powiadomień.


Kubuntu Mobile (Bonus)

Wraz z tym wydaniem systemu twórcy Kubuntu postanowili dołączyć do innych firm wydających systemy mobilne. Nowa dystrybucja powstaje na bazie Plasma Mobile i w tej chwili udostępniono tylko jej obraz w charakterze podglądu technicznego. Plasma Mobile znajduje się jeszcze we wczesnej fazie produkcyjnej ale miło wiedzieć, że już się nią interesują deweloperzy tworząc własne wersje rozwiązań.


Rozwój nowej wersji Kubuntu obserwują już od jakiegoś czasu. Więcej informacji o nowościach w nowym wydaniu przeczytacie we wpisach:

http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/09/kubuntu-1010-mm-beta-juz-do-pobrania.html

http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/10/kubuntu-1010-rc-dostepne-do-pobrania.html

Oficjalne ogłoszenie dotyczące nowej wersji Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat znajdziecie na stronie:

http://www.kubuntu.org/news/10.10-release

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo