piątek, 1 października 2010

Kubuntu 10.10 RC dostępne do pobrania

Canonical udostępnił właśnie wydanie RC swoich produktów z serii 10.10, wśród których swoje miejsce zajmuje także Kubuntu. Jest to ostatnie wydanie testowe Kubuntu 10.10 MM, przed oficjalną premierą, która będzie miała miejsce 10 października br.
Jak zawsze w przypadku wydań oznaczonych RC (Release Candidate), są one ostatnim wydaniem do którego dostarczane są nowości. Od tej pory developerzy będą pracować tylko nad wyłapywaniu błędów nie zauważonych do tej pory. Jednak te wydanie może już nam powiedzieć o całokształcie oprogramowania, które będą dostępne w finalnym wydaniu.

Zanim jednak napiszę o tym co zastaniemy w nowym Kubuntu warto wspomnieć o tym co niestety nie trafiło na listę nowości. Harald Sitter wciąż pracuje nad klientem dla Ubuntuone, który będzie kompatybilny ze środowiskiem KDE. Niestety będziemy musieli na niego poczekać do wydania KDE SC 4.6 ze względu na nowe biblioteki z jakich będzie korzystać ten aplet. Podobny los spotkał integrację zasobów PIM z serwerem Kolab, na które też będziemy musieli poczekać do czasu oficjalnego wydania PIM dla KDE SC 4.6 i KMail2. Nie zdążono także z dopracowaniem nowego apletu do konfiguracji drukarek, więc prawdopodobnie spotkamy się z nim za kolejne pół roku.

Większość nowości w Kubuntu 10.10 opisałem już przy okazji wydania wersji Beta2. Znajdziecie tam informacje na temat integracji pulpitu wersji Desktop i Netbook w jednym obrazie ISO, nowej, domyślnej przeglądarce internetowej Rekonqu 0.6, GlobalMenu dla wersji Netbook (dostępne także dla Desktopów), Pulse Audio i BlueDevil.

Niedługo przed premierą Canonical otworzył swoją najnowszą czcionkę, która natychmiast powędrowała do repozytorium Maverica. Kubuntu 10.10 ma ją domyślnie zainstalowaną. Wielki szum wokół tej czcionki sprawił, że Canonical był dość mocno krytykowany za brak współpracy ze społecznością oraz że nowe wydania systemów tej firmy to tylko poprawa wyglądu. Jednak sam muszę przyznać, że taka czcionka to skarb dla Linuksa, który do tej pory krytykowany był za niską jakość swoich fontów. Czcionka wygląda świetnie i stała się domyślnym krojem na moim pulpicie.


Nowe wydanie wprowadza także zmieniony menedżer pakietów KPackageKit. Informacje na jego temat można znaleźć w tym wpisie. Nowością w nim będzie między innymi możliwość wyszukiwania i instalacji programów ze względu na ich nazwę a nie tylko składowe pakiety i biblioteki. Muszę przyznać, że jest to wielkie ułatwienie dla początkujących użytkowników.


Kosmetyczne zmiany przeszedł też instalator Kubuntu, a zwłaszcza jego ekran startowy, który znajdziecie na jednej z ilustracji.


Kubuntu włączyło się także do wspierania nowego dziecka twórców KDE, czyli Plasma Mobile, o której wielokrotnie pisałem na łamach bloga. Wraz z wydaniem 10.10 udostępnione zostały obrazy Kubuntu Mobile, czyli systemu dla smartphonów, jednak na razie tylko jako wersja podglądowa. Obrazy preinstalacyjne tego systemu można znaleźć na stronie:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu-mobile/ports/releases/10.10/rc/


Więcej informacji o wydaniu można przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu na stronie:

https://wiki.kubuntu.org/MaverickMeerkat/RC/Kubuntu

Podano tam także informacje na temat znanych problemów, które będą wkrótce załatane.

Obrazy ISO Kubuntu 10.10 RC znajdziecie na stronie:

http://releases.ubuntu.com/kubuntu/maverick/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo