sobota, 9 października 2010

Nowe ikony Oxygena powoli nadchodzą

Jakiś czas temu na spotkaniu Oxygen 3 Nuno Pinheiro zapowiedział całkowitą przebudowę sztandarowego stylu Qt w KDE SC. Była to dość ciekawa informacja, ponieważ od kilku wydań można było dostrzec tylko kosmetyczne zmiany w Oxygenie, a wielu użytkowników Linuksa narzekało, że KDE SC jest pod tym względem za mało konfigurowalne. Co prawda można się z tym nie zgodzić ale rola Oxygena w KDE, jako dominującego i najbardziej dopracowanego stylu Qt może nasuwać takie wnioski. Nowy Oxygen miał być równie konfigurowalny co Bespin, jednak zmiany miały następować stopniowo.

Od czasu wydania KDE SC 4.5 można zauważyć pierwsze efekty prac. Sam Nuno zapowiedział, że nie będzie to gwałtowna rewolucja tylko stopniowe zmiany. Pierwsze oznaki możemy już podziwiać w rozszerzonej kontroli nad konfiguracją stylu zapoczątkowane przez oxygen-settings. W najnowszej edycji stylu (jeszcze niestabilnej) przybyły do Oxygena - przezroczystość i współpraca z Blurem. Zapoczątkowano też motyw monochromatycznych ikon w tacce systemowej.

I to właśnie ikony, jak twierdzi Pinheiro, zajmą najwięcej czasu pracy nad nowym stylem. Zważywszy na ich dość dużą ilość w systemie praca nad nimi może się przeciągnąć jeszcze jakiś czas, więc nie można się ich jeszcze spodziewać w wydaniu 4.5 KDE SC. Dużą rolę odgrywa też ujednolicenie interfejsu aplikacji KDE, których ikony są integralną częścią. Co jakiś czas Pinheiro prezentuje w internecie swoje nowe projekty, więc możemy przyjrzeć się temu co nas czeka w przyszłości.

Ostatnią taką niespodzianką była prezentacja ikon mimetypes, czyli tych określających typy plików, które możecie podziwiać poniżej.
Jak można zauważyć, niewiele się tu zmieniło pod względem wyglądu, natomiast zostały one dość mocno podretuszowane np. poprzez dodanie pseudo-odbić.  Należy też wziąć pod uwagę, że to na razie tylko projekt ale pozwala sądzić, że pod tym względem największy nacisk będzie położony na szczegóły i dopracowanie, a nie kolejną rewolucję.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo