wtorek, 5 października 2010

Nowości w KDE Sc 4.6 cz.2 - Zarządzanie energią


Zarządzanie energią, zwłaszcza w laptopach i netbookach to jeden z głównych problemów jakie dotykają użytkowników Linuksa. Główną przyczyną jest brak wsparcia w tej kwestii ze strony producentów sprzętu. Dotyczyło to zwłaszcza problemów z regulacją jasności monitora.
 Jednak środowisko linuksowe radzi sobie pod tymi względami dzięki plikom umożliwiającym edycję skryptów zrządzania energią i często takie ustawienia pozwalały na lepsze ustawienie wykorzystania zasobów przez system niż w Windowsie. Użytkownicy KDE SC mieli do tej pory dość ułatwione zadanie pod tym względem, dzięki systemowemu narzędziu PowerDevil, który za pomocą graficznego interfejsu pozwalał na optymalne ustawienia energii dzięki profilom, które można było łatwo edytować. Wraz z wydaniem KDE SC 4.6 nadchodzą wielkie zmiany tego narzędzia, związane z jego całkowitą przebudową. Pożegnajmy więc, bez żalu PowerDevil i przywitajmy KDE Power Management System.

Zmiana nazwy nie ma tu zresztą wielkiego znaczenia ( podejrzewam, że w czasie tłumaczenia i tak ulegnie deformacji jak to się stało np. z GHNS). Nowy system powstał na bazie dawnego PowerDevila, jednak jego kod został znacznie odchudzony (prawie dziesięciokrotnie). Głównym założeniem twórców było zresztą uproszczenie konfiguracji. Teraz konfiguracja systemu będzie opierała się na wtyczkach (Akcjach), które będą w razie potrzeby komunikowały się z głównym rdzeniem PowerDevila.

Fot. drfav.wordpress.com
Akcje ułatwią głównie producentom sprzętu na dopasowaniu unikalnych funkcje dostępne dla ich urządzeń. Będą także świetnym polem do pisania poprawek dla bardziej obeznanych z programowaniem użytkowników na pisanie własnych wtyczek konfiguracyjnych. Mniej doświadczeni użytkownicy będą mogli skorzystać z ustawień domyślnych przygotowanych przez deweloperów KDE, tym bardziej że większość profilów znanych z dotychczasowych ustawień PowerDevila, zostało już zaadoptowanych do nowego systemu. W KDE SC 4.6 zarządzanie energią ma być znacznie poprawione względem dotychczasowych rozwiązań.

KDE Power Management System zrywa też z dotychczasową kontrolą przez Solid. Dostępny od początku powstania czwartej wersji KDE SC, backend kontroli sprzętu jest już dla twórców środowiska zbyt przestarzały, co przesądza o jego dalszych losach. Nowy backend, pod kontrolą którego będzie działał to UPower, który jest już w drodze do nowego wydania środowiska i prawdopodobnie zastąpi Solid.

Warto także zwrócić uwagę na nowy interfejs programu, który możecie zobaczyć na ilustracji. Nie jest on jeszcze w pełni skończony, ale pozwala zauważyć, że został znacznie uproszczony względem poprzednika. Jego zaletą ma być także pełna konfigurowalność, dzięki czemu będzie można go zaopatrzyć w nowe funkcje dostępne za pośrednictwem dodawanych wtyczek. Interfejs umożliwia także wyłączenie poszczególnych funkcji np. zarządzania jasnością przez system, lub zawieszanie przez niego efektów pulpitu.

Takie informacje świadczą dobitnie o tym, że kolejne wydania KDE SC to nie tylko zmiany wyglądu i efekty ale przede wszystkim poprawa funkcjonalności systemu, co mnie akurat bardzo cieszy.

PS. Podoba mi się skrót nazwy nowego systemu - bardzo wymowny.

Więcej informacji:
http://drfav.wordpress.com/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo