czwartek, 28 października 2010

OxySeasons i OxyElegant - ikony na każdą porę

Standardowy zestaw ikon Oxygena w KDE jest chyba jednym z najlepiej dopracowanych. Jednak niebieskie kolory tego zestawu mogą strasznie wyglądać jeśli zastosujemy jakiś ciepły motyw kolorystyczny lub nawet tapetę w analogicznych kolorach. Tu musimy uciec się do innego zestawu i liczyć się z tym, że będzie na tyle kompletny, że oryginalne obrazki ikon nie będą uzupełnione brakującymi odpowiednikami Oxygenu, które mogą w ten sposób zepsuć przyjemność z patrzenia na taki mieszany zestaw. Pewnym wyjściem z takiej sytuacji jest zestaw OxyElegant i OxySeasons.

Muszę przyznać, że autor tego zestawu miał świetny pomysł na oryginalność swoich ikon. Po prostu postanowił stworzyć paczki z ikonami Oxygena różniącymi się kolorystycznie od podstawowego. W ten sposób użytkownik mógł sobie wybrać jaki kolor najbardziej mu pasuje do motywu nie zmieniając właściwie kształtu samych ikon. Później pomysł ewoluował. Ikony katalogów otrzymały kilka wstawek i dodatków, dzięki czemu można je przypisać do jakichś specjalnych folderów. I wreszcie pojawiły się zestawy, które posiadają motywy różnych pór roku i świąt.


Praca nad jednym, kompletnym zestawem ikon jest bardzo pracochłonna tym bardziej jeśli chcemy podmienić wszystkie rodzaje na własne obrazki. Z tego względu autor podjął się dość syzyfowej pracy stworzenia kilku różniących się między sobą zestawów na raz. I niestety widać, że ta robota go trochę przerasta. Jednak nie chcę tu krytykować podejścia autora do jego pracy i jej efektów. Jednak każdy z jego zestawów cierpi na wady, które przytoczyłem w pierwszym akapicie. Tu jednak wypada stanąć murem za autorem tych ikon. Miał on świetny pomysł i jako taki nie można go było zrobić inaczej.


W całym zestawie najbardziej kompletny jest zestaw OxyElegant - Base, który był podstawą dla reszty. Teraz autor postanowił wyodrębnić z niego zestawy tematyczne. OxyElegant-base też zresztą nie nadaje się według mnie jako samodzielny zestaw ale stanowi bogatą bazę ikon, którą wypada mieć na dysku jeśli ktoś chce zróżnicować standardowego Oxygena własnymi ikonami ustawianymi ręcznie w aktywatorach. We wszystkich zestawach najbardziej kompletne są ikony katalogów, a najmniej ikony programów.

OxySeasons i OxyElegant nie zainstalujemy za pomocą GHNS. Aby zaopatrzyć pulpit w taki zestaw należy pobrać paczkę z ikonami. Zazwyczaj taka paczka zawiera ikony tylko w jednym rozmiarze, więc aby uzyskać resztę należy przenieść rozpakowany katalog do:

~/.kde/share/icons/

Tam przechodzimy do tego katalogu i uruchamiamy terminal (Narzędzia - Otwórz terminal w Dolphinie), po czym uruchamiamy skrypt:

./iconvert

Po tej operacji nasz zestaw będzie już widoczny w Ustawieniach systemowych, gdzie będzie można go wybrać.

Zestawy można ściągnąć ze strony autora:
http://spacepenguin.de/icons/index.html

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo