poniedziałek, 11 października 2010

Rzeczy do zrobienia po instalacji. Konfiguracja Kubuntu 10.10 MM.

Wydanie nowej Kubuntu wprowadza no nas obowiązek ponownej instalacji systemu i pomimo, że możemy też dokonać tego aktualizując system niewiele osób decyduje się na tę operację, tym bardziej, że nowa instalacja to także sposób na wyczyszczenie systemu ze śmieci, mając na uwadze także fakt, że aktualizacja systemu często kończy się błędami.
Więc jesteśmy po świeżej instalacji i musimy poświęcić trochę czasu na konfigurację, a zwłaszcza instalację dodatkowych pakietów, które zostały pominięte, a w naszych, polskich warunkach na pewno się przydadzą. Ten poradnik jest także przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z Kubuntu i nie są jeszcze dostatecznie obeznani z środowiskiem KDE.


Krok 1 - Instalacja sterowników nVidia

Jednym z najczęściej powtarzających problemów w Linuksie jest instalacja sterowników graficznych. W tym poradniku skupię się tylko na sterownikach do kart firmy nVidia ponieważ z innymi mam małe doświadczenie i nie wiem co się zmieniło w Kubuntu 10.10. Instalacja sterowników graficznych w Kubuntu jest znacznie ułatwiona przez program Jockey-kde znajdujący się w Menu: System-Hardware Drivers. Osobiście zalecam instalację sterowników w ten sposób. Nowa wersja Kubuntu dostarcza sterowniki o numerze 260.19.06 (current). Są to dość świeże i stabilne sterowniki. Kiedy sterowniki będą już zainstalowane należy system zrestartować.

Po ponownym uruchomieniu systemu należy jeszcze skonfigurować nasz plik xorg.conf. W tym celu wpisujemy polecenie:
sudo nvidia-xconfig
Po restarcie X-ów powinniśmy mieć już gotowy pulpit. Niekiedy zdarza się, że Xorg nie potrafi rozpoznać naszego modelu monitora LCD i niepoprawnie ustawia jego rozdzielczość. Należy wtedy pobrać ustawienia dla naszego monitora odświeżania pionowego (VertRefresh) i synchronizacji poziomej (HorizSync) ze strony producenta i podmienić je w pliku xorg.conf. Do edycji pliku przechodzimy za pomocą polecenia:
sudo kate /etc/X11/xorg.conf
Po edycji odpowiedniego fragmentu, zapisujemy plik i restartujemy X-y. Jeśli po ponownym zalogowaniu nie mamy jeszcze ustawionej dobrej rozdzielczości, uruchamiamy:
sudo nvidia-settings
W otwartym module znajdujemy odpowiednią rozdzielczość i klikamy Save to X Configuration File. Jeśli otrzymamy komunikat o niemożliwości zapisu, wybieramy Show preview i kopiujemy zawartość nowo otwartego okienka do pliku xorg.conf. Teraz pozostaje tylko jeszcze raz zrestartować X-y. Opisany powyżej sposób to najprostsza droga instalacji sterowników nVidii w Linuksie. Łatwiej się nie da.

Krok 2 - Plymouth

Plymouth, który gości w Kubuntu od poprzedniego wydania narobił niezłego zamieszania wśród osób posiadających zamknięte sterowniki. Do tej pory pojawiło się już rozwiązanie jego koszmarnego wyglądu przy używaniu zamkniętych sterowników. Poniższy poradnik przeznaczony jest dla osób, które zaczynają swoją przygodę z Kubuntu.

Po instalacji i konfiguracji zamkniętych sterowników instalujemy jeszcze jeden pakiet:
sudo apt-get install v86d
Następnie edytujemy plik /etc/default/grub:
sudo kate /etc/default/grub
Podmieniamy linię - GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

na - GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1280x1024-24,mtrr=3,scroll=ywrap"

gdzie "mode_option=1280x1024-24" - to rozdzielczość naszego ekranu i jego głębia kolorów.

zmieniamy także linijkę - #GRUB_GFXMODE=640x480

na - GRUB_GFXMODE=1280x1024 . Pamiętajmy o usunięciu znaku "#" na początku wersu. Zapisujemy.

Następnie edytujemy plik /etc/initramfs-tools/modules
sudo kate /etc/initramfs-tools/modules
gdzie na końcu dodajemy linijkę:

uvesafb mode_option=1280x1024-24 mtrr=3 scroll=ywrap

Pamiętajmy cały czas o zmianie rozdzielczości na właściwą dla naszego ekranu. Zapisujemy plik.

Teraz wystarczy wpisać w konsoli następujące polecenia:
echo FRAMEBUFFER=y | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/splash
sudo update-grub2
sudo update-initramfs -u
I to wszystko.

Krok 3 - Instalacja kodeków

W nowym wydaniu wprowadzono nową funkcję w instalatorze systemu Ubiquity pozwalającą na instalację dodatkowych kodeków i narzędzi, które często są niewolne i zastrzeżone prawnie w niektórych krajach. Niestety z tego co zauważyłem ten moduł instaluje tylko Flasha, więc pozostałe rzeczy musimy zainstalować i tak samemu. Aby tego dokonać musimy zaopatrzyć się w repozytorium Medibuntu. Jest to specjalne repozytorium Canonical w którym przechowywane są zastrzeżone formaty. Oprócz repozytorium Medibuntu musimy także pamiętać o pakiecie kubuntu-restricted-extras, w którym także znajduje się kilka niezainstalowanych formatów.

Aby dodać repozytorium Medibuntu do naszych wpisów wydajemy w konsoli polecenie:
sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update
Właściwie w tym momencie wiele programów w KDE, które potrzebują dodatkowych kodeków, powinno samo zaproponować ich instalację po uruchomieniu, jednak bywa to uciążliwe więc możemy to wykonać jednym prostym poleceniem:
sudo apt-get install kubuntu-restricted-extras w32codecs libdvdcss2
Osoby posiadające system 64 bit. zamiast w32codecs wpisują w64codecs. Po tym poleceniu powinniśmy móc już odtwarzać większość formatów audio/video, dodatkowo zostaną zainstalowane zastrzeżone czcionki i kilka innych przydatnych rzeczy. Należy jeszcze pamiętać o dodaniu i podgłośnieniu dodatkowych kanałów w regulatorze dźwięku zwłaszcza PCM, ponieważ możemy mieć problemy z dźwiękiem na Youtube itp.

Krok 4 - Instalacja Firefoxa

Każdy kto zachwycił się Rekonq będzie zdziwiony tym punktem, jednak jest on wymagany jeśli chcemy przejść do punktu następnego. Firefox znajduje się w zależnościach Javy, która dociągnie jego standardową wersję. Instalator Firefoksa, dostępny w menu, zainstaluje nam ten program dobrze zintegrowany ze środowiskiem KDE SC, więc warto wykorzystać właśnie tę drogę do instalacji tej przeglądarki. Sam zawsze instaluję Firefoksa, gdyż często to właśnie dzięki niemu mogłem korzystać z internetu bezproblemowo, podczas gdy inne przeglądarki się wykładały. Spora liczba dodatków do tej przeglądarki czyni z niej zresztą bardzo wygodne narzędzie.

Krok 5 - Instalacja Javy

Osoby potrzebujące tego narzędzia często napotykają kłopoty z jej instalacją. Często też widzę na niektórych portalach poradę jakoby Javę instalowało się z repozytorium Medibuntu. W rzeczywistości zamknięta wersja Javy znajduje się w repozytorium Ubuntu Partner. Aby je uruchomić otwieramy KPackageKit, przechodzimy do zakładki Ustawienia (Settings) i zaznaczamy linijkę:
http://archive.canonical.com/ubuntu maverick partner
Po tej operacji aktualizujemy system i wpisujemy w konsoli polecenie:
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin
Krok 6 - Czcionki

Każdy kto korzysta ze sterowników własnościowych powinien także przejść przez ten punkt. Dzięki akceleracji czcionki można świetnie wygładzić i na pewno zajdzie potrzeba ich powiększenia. Pełny poradnik tego procesu znajdziecie we wcześniejszym wpisie.

Krok 7 - Aktualizacja środowiska

Kubuntu 10.10 MM został dostarczony wraz z wydaniem KDE SC oznaczonym numerem 4.5.1. Niedawno ukazała się aktualizacja tego środowiska do numeru 4.5.2. Aby zaktualizować środowisko do tej wersji trzeba dodać repozytorium Kubuntu Updates i wykonać następujące polecenia:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
i po zakończeniu aktualizacji zrestartować system.

Krok 8 - Netbook vs Desktop

W tym wydaniu Kubuntu jedną z nowości jest połączenie obu rodzajów pulpitów w jednej instalacji. Często się jednak zdarza, że Ubiquity nie wykryje poprawnie rozdzielczości naszego monitora i zainstaluje inną wersję. Na szczęście to nie jest bardzo kłopotliwe, gdyż rodzaj przestyrzeni roboczej możemy zmienić w Ustawieniach systemowych. Wchodzimy w zakładkę Przestrzeń robocza i wybieramy odpowiedni rodzaj Workspace Type. Jest to też dobry sposób na wyprubowanie drugiej wersji i sprawdzenie, która nam bardziej odpowiada.

Krok 9 - Plasmoidy

Ostatnio nie przepadam za dużą ilością plasmoidów na pulpicie, jednak jest kilka, które warto mieć na panelu. Po pierwsze Lancelot. Bardzo lubię te menu i uważam je za bardziej funkcjonalne od Kickoffa. Jednak Lancelot słabo działa z otwartymi sterownikami polecam go więc tylko tym, którzy posiadają lepsze karty graficzne. Lancelota nie znajdziemy domyślnie zainstalowanego w systemie, aby go zainstalować wpisujemy polecenie:
sudo apt-get install plasma-widget-lancelot
Warto zmienić też domyślny Menedżer zadań na Smooth Tasks, który grupuje wyświetlane okna na panelu i skraca ich nazwę do ikony. Instalacja:
sudo apt-get install plasma-widget-smooth-tasks
Z obecnych w Menedżerze dodatków Plasmy plasmoidów wybieram jeszcze Blokowanie ekranu/wylogowanie, który znacznie skraca proces zamknięcia systemu. Warto także przyjrzeć się Global Menu, które jest dostępne od tego wydania Kubuntu. Naprawdę potrafi zaoszczędzić sporo miejsca na ekranach (także tych większych). Myślę, że to w na początek podstawowy wybór plasmoidów. Inne to już kwestia gustu i indywidualnych potrzeb użytkownika więc pozostawiam to do własnego wyboru.

Krok 10 - Programy

Właściwie ten dział to także kwestia indywidualnych potrzeb użytkowników. Zresztą u mnie jeśli chodzi o preferencje nic się nie zmieniło od ostatniego wydania poradnika, czyli:

Grafika i fotografia:
  • Gimp
  • Inkscape
  • DigiKam (najnowsza wersja jest w już w repozytorium)
Internet:
  • Choqok - świetny klient microblogowania
  • Blogilo - do edycji wpisów na blogu
  • KDropbox - alternatywa dla Ubuntuone, które nie ma jeszcze natywnej dla Kubuntu wersji. Więcej o programie
Gry:
  • kdegames ( tu preferuję tylko kilka gier, które mi umilają wolny czas: KPat, Palapeli, KMahjongg, KShisen, Atomix) można je instalować oddzielnie lub cały zestaw, dokładny opis znajduje się tutaj.
Multimedia:
  • VLC - najlepszy moim zdaniem odtwarzacz filmów i muzyki w Linuksie. Jego zaletą jest też niezależność od zainstalowanych w systemie kodeków (posiada własne)
Biuro:
  • Ostatnio obok zainstalowanego w Kubuntu OpenOffice testuję także pakiet KOffice. Najnowszą wersję, jeszcze testową, tego pakietu można zainstalować z repozytorium Kubuntu Beta Backports (o tym za chwilę). Powiem tylko, że warto zainteresować się zwłaszcza programami graficznymi z tego pakietu.
Krok 11 - Repozytoria

Kubuntu posiada dość bogata listę repozytoriów więc warto się im bliżej przyjrzeć i przedstawić co w nich się znajduje. Zaraz po instalacji systemu powinniśmy mieć w pliku /etc/apt/sources.list już odblokowane podstawowe wpisy zapewniające nam stabilne paczki w polskiej wersji językowej. Jednak Canonical dość skąpo podchodzi do aktualizacji pakietów do najnowszej wersji zwłaszcza na kilka miesięcy przed premierą nowej wersji systemu. Warto wiedzieć więc jak dodać dodatkowe repozytoria do których trafiają paczki z nowymi programami, oraz tymi w wersji testowej.

Wcześniej, przy okazji instalacji Javy wspomniałem o repozytorium Ubuntu Partners, warto także zwrócić uwagę na jeszcze jedno repozytorium dostępne na liście sources.list. Chodzi o repozytorium Ubuntu Backports, które służy właśnie jako zapasowe repozytorium dla nowych pakietów. Ponieważ Kubuntu w dużej części opiera się na wielu pakietach Ubuntu warto je też mieć odblokowane, często też tu trafiają pakiety z nową wersją środowiska KDE SC, gdy repozytoria Kubuntu są w tym czasie przepełnione. Aby je odblokować postępujemy tak jak w przypadku Javy tylko teraz zaznaczamy ptaszka przy linijce:
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ maverick-backports
Repozytoria Kubuntu dzielą się na cztery grupy:

Kubuntu Updates podstawowe repozytorium Kubuntu na nowe pakiety. Obecnie znajduje się w nim KDE SC 4.5.2. Aby je dodać wpisujemy w Consoli:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/ppa
Kubuntu Backports jest repozytorium o analogicznych funkcjach jak wcześniejsze pełni funkcję zapasową dla Updates jeśli chodzi o dostarczanie nowej wersji KDE SC, jednak w jego przypadku może wystąpić większe niebezpieczeństwo wystąpienia niestabilnego pakietu.
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
Kubuntu Beta Backports - repozytorium na wersje beta programów, które są z niego usuwane po osiągnięciu stabilności. Tylko dla testerów - pakiety w nim się znajdujące nie są w żadnym przypadku stabilne i mogą wyrządzić dużo szkód w systemie.
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/beta
Kubuntu Experimental - jak sama nazwa wskazuje trafiają tu pakiety eksperymentalne. Tylko i wyłącznie dla testerów. Jest to także repozytorium pomocnicze z pakietami dla następnego wydania Kubuntu, które mogą nie być na liście nowości nowego systemu ale warto je na nim przetestować. Używasz na własne ryzyko.
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/experimental
Oprócz repozytoriów przez twórców Kubuntu istnieją jeszcze repozytoria nieoficjalne, tworzone przez społeczność zgromadzoną wokół projektu. Jest to o tyle ważne, że osoby te często paczkują programy, które dopiero co zostały wydane i nie znajdują się jeszcze w sferze zainteresowań deweloperów Canonical. Wszystkie repozytoria znajdziemy na stronie:
https://launchpad.net/ubuntu/+ppas
Należy przyjąć, że pakiety w nich się znajdujące mogą być niestabilne dlatego warto przed instalacją poszukać opinii innych osób zanim narobimy sobie szkód w systemie. Poniżej prezentuję

Wine to program, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Obecnie w Mavericku znajduje się wersja tego programu oznaczona numerem 1.2, aby ją zainstalować należy wpisać polecenie:
sudo apt-get install wine1.2
Obecnie nie ma jeszcze oficjalnego repozytorium dla Kubuntu 10.10. Prawdopodobnie pojawi się wkrótce, wtedy będzie można je dodać poleceniem:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
Rog131 - repozytorium guru kubuntuforum.net. Stara się on dostarczać jak najwięcej pakietów z programami i dodatkami Plasmy zwłaszcza te, które dopiero powstają na stronach kde-apps.org i kde-look.org. Repozytorium bardzo pomocne osobom, które maja problemy z widgetami po wydaniu nowej wersji KDE SC.
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
Nuovodna - bardzo znane repozytorium zwłaszcza jeśli chodzi o prawdziwe nowinki. Tylko dla testerów.
sudo add-apt-repository ppa:nuovodna/nuovodna-stuff
Należy pamiętać, że dodając te repozytoria musimy się liczyć z niestabilnością systemu. Należy instalować z nich pakiety tylko jeśli oficjalna wersja ma błędy, które uniemożliwiają nam jej użycie, jeśli chcecie zachować system w dostatecznej stabilności. Oczywiście to co przedstawiłem powyżej nie wyczerpuje wszystkich źródeł pakietów dostępnych dla Kubuntu jednak resztę będę podawał w następnych artykułach na łamach Konqiklub po uprzednim przetestowaniu.

Powyższy poradnik jest krótszy od poprzedniego. Zależało mi aby przedstawić w nim tylko te pozycje, które są niezbędne do doprowadzenia Kubuntu do stanu dostatecznej używalności. Reszta konfiguracji zależy tak właściwie od indywidualnych upodobań, więc pozostawiam ją w gestii użytkownika. Wiele porad znajdziecie też w bogatym archiwum wpisów na blogu do czego gorąco zachęcam.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo