wtorek, 5 października 2010

ShipIt ruszyło!

Fot. webupd8.org
Jedną z najbardziej znanych promocji Canonical, która bardzo wpłynęła na popularność systemów z rodziny Ubuntu, jest bez wątpienia ShipIt. Sklep pozwalający zamówić oryginalną płytę z ulubionym systemem, bez żadnych opłat, właśnie ponownie otworzył swoje podwoje, umożliwiając zamawianie płyt Ubuntu i Kubuntu w wersji 10.10 przed premierą.
Sam nie jestem zwolennikiem zamawiania systemu tą drogą. W czasach gdy internet jest dość szybki i ogólnodostępny pobranie obrazu płyty z serwera jest o wiele lepszym wyjściem nie naciągającym na koszta Canonical, który te pieniądze może lepiej rozdysponować. Natomiast dla osób, które nie mają zbyt dobrego dostępu do internetu może to być jedyna droga do przetestowania systemu. I to właśnie im polecam zajrzenie na stronę:

https://shipit.kubuntu.org/

https://shipit.ubuntu.org/

...i zamówienie przedpremierowe Kubuntu 10.10.

Powodem do napisania tego artykułu jest też obecna sytuacja ShipIt. Dystrybutorzy apelują do swoich fanów o pomoc finansową dla sklepu. Ma ona zapewnić ciągłość wysyłkowej promocji Canonical do nowych użytkowników, gdyż w tej chwili sytuacja finansowa może zagrażać jego istnieniu. ShipIt licz na dotacje na kontynuowanie tego świetnego przedsięwzięcia.

Fot. webupd8.org
Przypominam, że płytę z system można zamówić tylko raz. Zamawianie ich większej ilości musi zostać uzasadnione. Osoby, które są zarejestrowane na Launchpadzie i maja jakiś wpływ na rozwój Ubuntu (np. poprzez tłumaczenie systemu) mogą także zamawiać ich większą ilość.

Przy okazji otwarcia ShipIt pokazano także jak będą wyglądać okładki dla nowej wersji. I tu muszę przyznać, że rewelacji nie ma. Moim zdaniem, projekt okładek jest dość słaby ale to tylko moje zdanie. Uważam, że Canonical powinien ogłosić konkurs na projekt okładki, być może w ten sposób zyskałby kilka ciekawszych pomysłów.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo