środa, 13 października 2010

Veromix - KMix dla PulseAudio

Deweloperzy Kubuntu uraczyli nas w najnowszym wydaniu Kubuntu domyślnie zainstalowanym i skonfigurowanym PulseAudio. Nie przypadło to do gustu wielu użytkownikom, którzy zmuszeni byli do usunięcia tego serwera dźwięku i ponownej instalacji ALSY. Fakt, sama ALSA działa świetnie ale jej główną wadą jest to, że nie posiada takich możliwości jak serwer dźwięku, co sprawia, że kłopoty z nią mają użytkownicy chcący np. korzystać z kilku źródeł dźwięku.

U mnie na szczęście z PulseAudio nie ma problemów. Praktycznie wszystko mi działa bez potrzeby konfiguracji, także surround, który wcześniej musiałem ustawiać ręcznie. Niestety nieszczęśliwcy, którym dźwięk nie działa będą musieli dołączyć do swoich kolegów z Ubuntu i szukać pomocy, ale moim zdaniem dodanie PulseAudio do Kubuntu to duży plus.

Zalety, którymi PulseAudio przewyższa samą ALSĘ, są nieocenione. Pomijam już fakt, że PulseAudio, jako serwer dźwięku daje on możliwości przesyłania dźwięku niemożliwe dla ALSY. PulseAudio oddaje regulację dźwięku pod kontrolę aplikacji, które mają ku temu potrzebne narzędzia. Do tego dochodzi możliwość obsługi urządzeń Bluetooth i obsługa 24-bitowych próbek dźwiękowych. Najważniejszą jednak zaletą PulseAudio jest możliwość odtwarzania dźwięku z wielu źródeł i możliwość synchronizacji strumieni.


Osoby, które zainstalowały nowe Kubuntu zapewne zauważyły już, że mixer kanałów w KMiksie nie posiada już możliwości regulowania kanałów ALSY. Dzieje się tak dlatego, że ALSA jest teraz jednym ze źródeł dźwięku PulseAudio, który w KMiksie posiada swoje kanały, czyli zazwyczaj tylko jeden, który reguluje głośność dla wszystkich aplikacji globalnie. Pozostałe kanały pojawią się w mikserze po uruchomieniu dźwięku w danej aplikacji i tu będzie można obniżyć lub podnieść dźwięk aplikacji niezależnie od kanału głównego. ALSA niestety nie posiada graficznego interfejsu dla KDE SC więc jej kanały będziemy musieli wyregulować za pomocą Konsoli, wpisując polecenie:
alsamixer
Na początku warto właśnie tu zajżeć, ponieważ ALSA często domyślnie ma wyciszone niektóre kanały np. PCM, co skutkuje brakiem dźwięku na niektórych głośnikach, a już na pewno na mikrofonach. I to tyle o ALSIE.

Jak już wspomniałem PulseAudio umożliwia odtwarzanie dźwięku z wielu źródeł. Czyli np. słuchając muzyki w Amaroku, będziemy mogli jednocześnie obejrzeć film na Youtube z jego ścieżką dźwiękową. W zasadzie wystarczy trochę przyciszyć muzykę w Amaroku i pogłośnić w odtwarzaczy Youtube. Można jednak regulację głośności oboma odtwarzaczami oddać KMiksowi, albo raczej jego odpowiednikowi Veromiksowi.


Veromix jest to specjalny plasmoid, który umożliwia nam regulację głośności w każdej otwartej aplikacji, która odtwarza dźwięk, regulując jej główny kanał. W normalnych warunkach musielibyśmy otworzyć okna każdego programu z osobna i tam ustawić dźwięk. Można to samo zrobić przy pomocy Kmix, ale tu także będziemy musieli najpierw wejść w okno miksera i tam po kolei regulować każdy z kanałów. W Veromiksie jest to o wiele łatwiejsze. Tu klikamy tylko raz na ikonę i mamy do dyspozycji regulatory dźwięku wszystkich otwartych aplikacji jest to więc wielkie ułatwienie.

Veromix można pobrać za pomocą systemu GHNS. Klikamy prawym klawiszem na pulpicie, wybieramy Dodaj elementy interfejsu.../ Get New Widgets.../ Pobierz nowe elementy interfejsu Plasmy i w otwartym oknie wyszukujemy Veromix. Teraz wystarczy tylko nacisnąć Instaluj i zrestartować Plasmę. Nowy plasmoid znajdzie się na liście dodatków Plasmy. Można go też dodać do Tacki systemowej klikając na niej prawym klawiszem myszy i wybierając jej Ustawienia, gdzie znajdziemy Veromiksa na liście.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo