środa, 6 października 2010

Zegary Vladstudio w KDE SC

Przyznam się szczerze, że czasami przypadkiem możemy dokonać świetnego odkrycia. Tak też było tym razem. Szukając materiałów na kolejny artykuł, natrafiłem na dość ciekawy zrzut ekranu jednej z japońskich dystrybucji Linuksa.


Linux Mangaka jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest dla fanów mangi i anime. Wbrew pozorom nie zobaczycie na pulpicie tej dystrybucji różowych kolorów i uśmiechniętych panienek z hentai. Celem dystrybucji jest zapewnienie użytkownikom możliwości obsługi formatów plików w jakich zazwyczaj dostarczane są materiały filmowe i komiksowe z mangą i anime. Wśród nich możemy znaleźć pełny support dla formatu .mkv (Matroska), pozwalającego wyświetlać min. filmy 3-Dimensional High-Definition, czyli pseudo trójwymiarowe, za pomocą specjalnych okularów.

Dystrybucja jest mało znana wśród użytkowników Linuksa, z pewnością jednak ciekawą wiadomością jest zapowiedź deweloperów dystrybucji, że w najnowszym wydaniu linia główna systemu będzie bazować na KDE SC 4.6, a nie jak do tej pory na środowisku GNOME (Linux Mangaka dostarczany jest także z innymi środowiskami). Osoby zainteresowane dystrybucją zapraszam na stronę http://animesoft.wordpress.com/, my jednak wróćmy do naszych baranów.

To co najbardziej zaciekawiło mnie w tej dystrybucji to tapety widoczne na niektórych screenach przedstawiające animowane zegary z kolekcji Vladstudio. Kiedy czytałem o tym motywie na łamach Ubucentrum, nie widziałem jeszcze wtedy możliwości instalacji ich w środowisku KDE SC. W GNOME sprawa jest ułatwiona za pomocą screenlets. Okazuje się, że jest plugin do konfiguracji takiej tapety w KDE SC, który nazywa się Wallpaper Clock. Plugin ten pominąłem w moim wcześniejszym wpisie dotyczącym konfiguracji tapety w KDE SC, ponieważ nie wykazywał się w tamtym czasie stabilnością. Teraz po licznych poprawkach ze strony autora ustawianie tapety przy jego pomocy jest bardzo proste.


Plugin można zainstalować bezpośrednio ze źródeł podanych przez autora i nie powinno to sprawiać wiele trudności jeśli postępujemy zgodnie z instrukcją. Łatwiejszym jednak sposobem jest skorzystanie z systemu GHNS dostępnemu w konfiguracji tapety pulpitu. Klikami więc prawym klawiszem myszy na pulpicie i wybieramy Dodaj elementy interfejsy i Get new Widgets/Pobierz Nowe Elementy Interfejsu Plasmy. W otwartym oknie znajdujemy dodatek Wallpaper Clock i instalujemy go. Potem wystarczy ponownie kliknąć na pulpicie i wybrać Ustawienia: Pulpit i Typ: Wallpaper Clock. Wybieramy jeszcze: Pobierz nowe tapety, po czym zostaniemy przekierowani na stronę Vladstudio.org, gdzie znajdziemy ponad 300 tapet z animowanymi zegarami.

Tapety w większości wyglądają świetnie dostarczając na nasz pulpit trochę bajkowego i abstrakcyjnego klimatu. Jednak są też świetną okazją dla osób, które chcą wykorzystać swój talent artystyczny do tworzenia własnych arcydzieł. Zabawa polega na edycji elementów dostarczanych wraz z którąkolwiek tapetą z zestawu w postaci pliku WCZ, będącym zwykłym archiwum ZIP, które można rozpakować za pomocą dowolnego menedżera archiwów (np. Ark). Pełną instrukcję tworzenia takiego pliku znajdziecie na stronie Vladstudio.org.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo