niedziela, 21 listopada 2010

Bretzn ułatwi instalację programów w KDE SC

Instalacja oprogramowania w Linuksie może niektóre osoby dostatecznie zniechęcić do używania tego systemu. Tak, zdaję sobie sprawę, że osoby znające jakąś dystrybucję stwierdzą, że piszę bzdury, no bo co może być łatwiejsze od zaznaczenia pakietu do instalacji i wciśnięcie przycisku "instaluj".

 Jednak spróbujcie to wytłumaczyć osobom, które dopiero pierwszy raz usiadły przy pulpicie linuksowym, nawet jeśli mają w jednym palcu przechodzenie przez kolejne ekrany instalatorów programów Windowsa i hakerskie sztuczki przy dodawaniu kolejnych ułatwień w postaci kracków.


Początkujący użytkownik zapewne będzie dość rozkojarzony faktem, że każda dystrybucja używa zazwyczaj odmiennego sposobu dystrybucji pakietów, innych menedżerów oprogramowania, innych poleceń itp., więc nawet osoba, która dobrze zna jakąś dystrybucję może poczuć się nieswojo, kiedy przesiądzie się na inną dystrybucję. A przecież wszystkie korzystają z tych samych źródeł, więc dlaczego by tego nie ustandaryzować?

Z takim pomysłem wyszli deweloperzy KDE SC. Idea ta dojrzewa zresztą już od jakiegoś czasu, jednak oficjalnie zaprezentował ją na tegorocznym spotkaniu openSUSE Conference Frank Karlitschek. Frank to bardzo zasłużony deweloper KDE, niedawno był inicjatorem projektu ownCloud, a wcześniej znany był jako twórca witryn kde-apps.org i kde-look.org, oraz innych projektów skupionych wokół opendesktop.org. I właśnie na wykorzystaniu tych rozwiązań ma się opierać jego nowy projekt.

Sam pomysł Bretzn (nazwa pewnego rodzaju precla o charakterystycznym kształcie) ma się opierać na ułatwieniu współpracy pomiędzy deweloperami, a użytkownikami końcowymi programów. Frank twierdzi, że twórca aplikacji ma zbyt dużo pracy związanej z dystrybucją programu, który można poświęcić na kodowanie. Napisanie ostatniej linijki kodu programu nie jest przecież ostatnią rzeczą jaką musi wykonać jego twórca. Trzeba jeszcze rozprowadzić go jakimś kanałem dystrybucji, umieścić informację o najnowszej wersji w wielu serwisach (promocja), stworzyć możliwość zgłaszania uwag i błędów przez użytkowników i rozpocząć już prace nad nową wersją.W pewnym sensie pomocą są tu wydawcy dystrybucji, którzy zapewniają rozpowszechnianie paczki z programem, jednak zazwyczaj repozytoria dostarczają tylko starsze wersje programu nie zapewniając aktualizacji do najnowszej w krótkim czasie od jej wdania. Istnieje też zbyt duży bałagan związany z różnymi metodami dostarczania raportów o błędach. W oficjalnych repozytoriach brak jest też często miejsca na niszowe i bardzo świeże projekty, przez co ich autorzy muszą się wiele natrudzić, żeby znaleźć drogę do odbiorcy.

I właśnie z drugiej strony mamy odbiorców programów, czyli użytkowników. Być może znacznej części użytkownikom wystarcza to co dostarczają im oficjalne repozytoria, często jednak znajdujemy w sieci ciekawe programy, które mogą świetnie uzupełnić funkcjonalność naszego systemu. Niestety dla nas, albo nie ma odpowiedniej paczki w PPA, albo autor przygotował tylko źródła, ewentualnie paczki dla dystrybucji, której sam używa.

I właśnie z problemem chcą walczyć deweloperzy KDE. Nowy projekt ma na celu odciążenie wydawców programów ze zbędnych czynności związanych z dystrybucją, promocją i utrzymaniem programu. Deweloperzy chcą stworzyć swój nowy projekt w oparciu o Open Colaboration service, a całość ma działać podobnie do znanego już użytkownikom GHNS, służącego do pobierania i instalacji różnych elementów wyglądu pulpitu (GHNS będzie zresztą stanowił jeden z elementów nowego systemu). Zadaniem programisty będzie tylko wrzucenie aplikacji do jednego z serwisów mających być siecią centrów aplikacji (min. strony openDesktop.org, MeeGo Garage, KDE GHNS app, OVI (Nokia) oraz AppUp (Intel)). Powstanie także specjalny klient Qt dla Linuksa, Windowsa i Maca. Zadanie tworzenia paczek przejęte będzie przez program kde-obs-generator, który doskonale radzi sobie z tym zadaniem już teraz.System ma także wyręczyć autora z czasochłonnej promocji produktu. Bretzn ma posiadać funkcję publikacji informacji na Facebooku, Twitterze, Identi.ca, kanałach RSS oraz poprzez narzędzia Social Desktop, dzięki czemu użytkownik dowie się wydaniu nowej wersji programu zaraz po jego publikacji. Bretzn ma zapewnić także możliwość kontaktu z użytkownikami, poprzez danie im możliwości przesyłania uwag, oceny programu, raportów o błędach i wielu innych. Będzie także posiadał możliwość zakupu płatnych aplikacji, a pieniądze mają trafiać bezpośrednio do autora programu.

Bretzn ma według Franka, skrócić czas dystrybucji do kilku minut zapewniając wykonanie wielu czynności z tym związanych do kilku kliknięć, możemy więc mówić o sporej rewolucji pod tym względem. Całość powstaje już od jakiegoś czasu na bazie wspomnianego Open Collaboration Services AppStore i jest już w znacznej części gotowe. Pierwsza wersja ma zadebiutować już w grudniu i będzie opublikowana jako pierwsza w openSUSE 11.4.

Więcej informacji:
http://dot.kde.org/

=-=-=-=-= 
Powered by Blogilo