sobota, 13 listopada 2010

Nowości w KDE SC 4.6 cz.5 - Powiadomienia

Fot. http://www.notmart.org/
KDE SC 4.6 ma się ukazać zgodnie z planem wydawniczym 26 stycznia. Tym razem deweloperzy skupili się bardziej na poprawianiu tego co już stało się naszym udziałem w poprzednich wydaniach, więc raczej nie ma co liczyć na jakieś spektakularne nowości. Pewnie niektórzy będą psioczyć, że tym razem "znów" będzie tylko poprawa wyglądu, ale trzeba mieć to na uwadze, że wydanie 4.6 będzie najlepszym wersją jeśli chodzi o stabilność i wydajność.
Marco Martin ostatnio na swoim blogu poświęcił trochę miejsca na opis kształtu powiadomień w KDE SC 4.6. Jak sam przyznaje także tu nie ma co się spodziewać jakichś istotnych zmian. Większość pracy została skupiona na poprawieniu wyglądu i łatwości obsługi tego elementu pulpitu, który najbardziej istotny lifting przeszedł w poprzednim wydaniu. Według mnie Notyfikacje w KDE SC jeż teraz są bardzo użyteczne w swoim kształcie, choć to raczej kwestia gustu i niektórzy wolą bardziej powiadomienia typu Ayatana, na które użytkownik nie ma większego wpływu, ale za to są lżejsze nie nie zajmują zbyt dużej powierzchni ekranu.

Co więc zmieni się w nowych powiadomieniach? Poprawiono przede wszystkim wygląd na bardziej kompaktowy, zmniejszono liczbę wyświetlanych elementów można zauważyć usunięcie "mlecznego" tła wyróżniającego powiadomienia i zastąpienie go bardziej widoczną linią rozdzielającą. Grubszą linią wyróżniono zwykłe powiadomienia od tych określających postęp zadań (np. pobieranie plików). Dużą zmianą jest też ustawienie pionowego paska przewijania globalnie dla wszystkich powiadomień.

Idąc dalej w kierunku kompaktowego wyglądu ukryto pasek historii powiadomień, gdy na ekranie mamy do czynienia tylko z jednym rodzajem powiadomień w danej chwili, co jest moim zdaniem bardzo praktyczne i oszczędza sporo miejsca. Przyciski akcji powędrowały na prawą stronę co także wpłynęło na estetykę wyglądu i nie przysłania głównej treści jaka jest wyświetlana.

Najciekawszą zmiana będzie jednak możliwość "wyciągnięcia" danego rodzaju powiadomień na dowolne miejsce na pulpicie, gdzie będą stanowić rodzaj samodzielnego plasmoidu. Niestety Marco nie podał dużo szczegółów na ten temat i nie wiadomo czy będzie to możliwe tylko w trakcie trwania danej sesji czy na stałe.

Bardzo ciekawą opcją będzie możliwość śledzenia przebiegu transferu podczas ściągania jakiegoś pliku z internetu. Tego typu monitor będzie pokazywał wykres oddzielnie dla każdego transferu więc jest bardzo pomocny osobom lubiącym wiedzieć jak działa ich system i świetnie uzupełnia informacje, które można za pomocą powiadomień uzyskać.

Więcej informacji:
http://www.notmart.org/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo