poniedziałek, 22 listopada 2010

Nowości w KDE SC 4.6 cz. 09 - Dolphin po tuningu

Fot. Peter Penz
Dolphin to jeden z najciekawszych programów KDE SC. W nowej linii tego środowiska przejął on funkcję menedżera plików z Konquerora i muszę przyznać, że czyni to o wiele lepiej niż poprzednik. Dość powiedzieć, że Dolphin jest jednym z najlepszych menedżerów plików nie tylko w Linuksie, ale może z całą pewnością konkurować z podobnymi aplikacjami napisanymi dla Windows i MACa. Do tej pory jednak Dolphin z każdym nowym wydaniem KDE SC otrzymywał tylko kosmetyczne poprawki, jednak wraz z wydaniem wersji 4.6 dodano do niego wiele nowych funkcji, które jeszcze bardziej uwydatnią jego jakość wśród innych menedżerów plików.
Największą zmianą w nowym Dolphinie będzie nowy panel wyszukiwania. Wyszukiwarka plików przechodziła swoją metamorfozę wraz z każdą wersją i zawsze coś było nie tak. Tym razem wyszukiwanie plików jest w pełni zintegrowane z Nepomukiem. Nowy plugin korzysta z widgetu facets (aspekty), który wcześniej stanowił część przeglądarko-wyszukiwarki SemBrowser. Teraz moduł facets trafił do Dolphina jako dodatkowy panel Filter, dzięki któremu możemy jeszcze lepiej określić zasady kategorie wyszukiwania. Wyszukiwarka będzie dostępna w postaci przycisku oraz skrótu klawiaturowego, więc dostęp do niej będzie łatwiejszy niż dotychczas.

Wyszukiwarka ma też działać w przypadku wyłączenia Nepomuka i indeksowania plików, chociaż wtedy nie będą dostępne Filtry. Ponadto zmieniono domyślny widok w celu łatwiejszego wyszukania ścieżki do pliku, oraz dodano do menu kontekstowego możliwość wyświetlenia wyników wyszukiwania w nowej karcie lub nowym oknie. Po krótkich testach nowej wyszukiwarki muszę przyznać, że działa ona świetnie i co najważniejsze szybko, więc nareszcie użytkownicy otrzymają narzędzie, które pozwoli spełnić ich oczekiwania.

Fot. Peter Penz


Następna zmiana dotknęła także widok kolumnowy. Sam muszę przyznać, że najczęściej korzystałem z podziału okna na dwa (split), teraz po krótkich testach chyba jednak się przestawię na tę formę przeglądania, tym bardziej, że nie ma problemu z łączeniem tych technik. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi tłumaczę: Klikając na jakiś katalog - wyniki pokazują się w następnej kolumnie, dzięki czemu mamy jednocześnie dostęp do nowo-otwartego katalogu jak i poprzedniego. Wcześniejsza (czyli aktualna) wersja tego sposobu tworzyła podział na kolumny o takiej samej szerokości, przez co długie nazwy plików były skracane i często nie było to przejrzyste. W nowym wydaniu użytkownik otrzyma możliwość regulacji szerokości kolumn dzięki czemu będzie można podejrzeć przydługie nazwy. Ponadto kolumny same będą starały się automatycznie dostosować swoją szerokość w miarę dostępnego miejsca i zawsze są na początku wyrównywane w taki sposób aby umożliwić nawigowanie pomiędzy sąsiednimi kolumnami bez potrzeby użycia poziomego paska przewijania. Zastosowano tu skrócenie znacznika podświetlającego nazwy (służącego min. do zaznaczania pliku/katalogu) do długości nazwy dzięki czemu tuż za nią pozostaje pusta przestrzeń służąca do wybrania kolumny lub umożliwiająca zaznaczenie obszaru myszą co wcześniej było bardzo utrudnione.

Fot. Peter Penz


Programistów powinien także zainteresować Git plugin umożliwiający przesłanie projektów ze zmienionymi plikami bezpośrednio do właściwego repozytorium Git. Jest to jedna z części kdesdk-package.

Użytkownicy, którzy narzekali na mniejszą ilość service menu dla Dolphina w porównaniu z Konquerorem teraz będą mogli stworzyć własne dodatki. Dzięki pracy Sebastiana Kruga i nowej klasy KFileItemActionPlugin tworzenie nowych funkcji dostępnych z poziomu menu kontekstowego będzie bardzo łatwe nawet dla domorosłych programistów. Więc już wkrótce mogą się pojawić takie ciekawe opcje jak: Ustaw jako tapetę Pulpitu lub Wyślij przez Bluetooth... Poprawiono także funkcję Multiple renaming, teraz możliwe będzie bezproblemowe zmienianie nazw wielu plików zaczynających się zerami.

Oprócz dodatków poprawiono też masę starych błędów (min. poprawiono wyświetlanie podglądu plików RAW, co mnie jako fotografa-amatora szczególnie cieszy).

Więcej informacji o nowym Dolphinie:
http://ppenz.blogspot.com/

=-=-=-=-= 
Powered by Blogilo