sobota, 27 listopada 2010

KDE SC 4.6 Beta1 - wydane

Zgodnie z planem wydawniczym twórcy jednego z najlepszych środowisk graficznych wydali jego najnowszą odsłonę w wersji dla testerów i deweloperów. KDE SC 4.6 Beta1 jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium produkcji dlatego nie zaleca się jego instalacji na systemach produkcyjnych.
W najnowszej wersji środowiska nie uświadczymy wielu rewolucyjnych zmian. Deweloperzy postawili na optymalizację i łatanie błędów. Z mojego doświadczenia z tą wersją mogę śmiało stwierdzić, że im się to udało. Wersja Beta zużywa o wiele mniej pamięci niż jej poprzedniczka. Łatwo też zauważyć, że sugerowana "drobna" optymalizacja działania KWin przyniosła znaczną poprawą w szybkości wyświetlania animacji i efektów. Moim wielkim zaskoczeniem było także doświadczenie działania większości efektów graficznych (oprócz blur) już na Virtual Boksie, co dobitnie świadczy o jakości kodu nowej Plasmy. Dotychczas większość błędów jakie spotkałem związane były tylko z działaniem programów zaimplementowanych w środowisku, co mam nadzieję zmieni się w przyszłości, kiedy będziemy mogli cieszyć się już ich pełną listą.

Najważniejsze zmiany w nowej wersji to:

  • liczne poprawki dla menedżera plików Dolphin, wraz z poprawą narzędzia wyszukiwania opartego na Nepomuku i kilkoma zmianami w interfejsie
  • rezygnacja z abstrakcji sprzętowej HAL i nowa wersja systemu zarządzania energią
  • z tym wydaniem zawita nowa wersja Kontact 4.6 oparta całkowicie na integracji z Akonadi
  • poprawiony menedżer dodawania nowych Aktywności (Działań Pulpitu)
  • libplasma z możliwością używania widżetów napisanych przy pomocy QML dla urządzeń mobilnych
  • wśród narzędzi na stałe zagoszczą programy Okteta (podgląd binarny plików) i Filelight (sprawdzanie zajętego miejsca na partycjach)
  •  testowe wsparcie dla PulseAudio w Phonomie
  • ... i wiele innych, które na bieżąco staram się publikować w serii: Nowości w KDE SC 4.6
Wraz z wydaniem pakietów źródłowych dostarczono także paczki dla kilku popularnych dystrybucji: openSUSE (repozytorium Factory), Arch Linux (kde-unstable), oraz Solaris i OpenIndiana (repozytorium kde-solaris). Niestety nie ma jeszcze paczek dla Kubuntu, kiedy się pojawią postaram się szybko poinformować.

KDE SC 4.6 Beta1 jest pierwszym oficjalnym wydaniem testowym, Finalne wydanie jest planowane na 26 stycznia 2011 r. Plan wydań przedstawia się następująco:

Beta1 - 25 listopad 2010r.
Beta2 - 08 grudnia 2010r.
RC1 - 22 grudnia 2010r.
RC2 - 05 stycznia 2011r.
Final - 26 stycznia 2011r.

Więcej informacji o nowym wydaniu:
http://www.kde.org/