wtorek, 23 listopada 2010

KDE walczy o tablety

Canonical pragnie z Unity zwojować swoje miejsce na tabletach, także deweloperzy KDe nie mają zamiaru zrezygnować z tego prężnie rozwijającego się rynku. Jednak KDE dość często mylone jest z monolitycznym środowiskiem desktopowym, co skutecznie ogranicza zainteresowanie nim na urządzeniach stricte mobilnych. Z tą nieprzychylną opinią deweloperzy postanowili zmierzyć się na tegorocznych MeeGo Conference w Dublinie.

Konferencja miała na celu przedstawienie nowych technologi jakie oferuje system MeeGo zwłaszcza w dziedzinie urządzeń mobilnych. Znalazło się na nich miejsce także dla deweloperów KDE, którzy postanowili zaprezentować nowe wydanie swojego flagowego interfejsu dla urządzeń mobilnych w postaci Plasma Mobile. Jak przyznaje Marco Martin KDE nie powinno być kojarzone tylko z desktopowym wydaniem KDE SC. Nowa wersja Plasma Mobile została zainstalowana na systemie MeeGo i jej prezentacja wywołała dość dużą dyskusję na temat rozwoju tego środowiska, a zwłaszcza drodze do zwiększonej optymalizacji, co już teraz można zaobserwować na załączonych filmikach.


Mark przyznaje, że pomimo braku akceleracji (sprzęt działał na sterownikach Mesa) i tak całość działała dość szybko bez większych opóźnień w animacji elementów pulpitu. Ponadto na prezentowanych filmach można już zauważyć dołączony pulpit przeznaczony do aktywowania aplikacji, zapożyczony z wersji netbookowej. Duże wrażenie robi też funkcja pozwalająca na obrót ekranu, co w przypadku współczesnych urządzeń mobilnych jest już nierzadko koniecznością.


Użytkownikom deskotopowej wersji KDE SC pozostaje przyglądać się rozwojowi tego projektu, bo jak zapowiadają deweloperzy wraz z optymalizacją Plasma Mobile przyjdzie także poprawa jakości Plasma Desktop. Pozostaje nam więc czekać do następnego wydania Kubuntu Mobile aby przetestować poprawiony już interfejs.

Więcej informacji:
http://www.notmart.org/

=-=-=-=-= 
Powered by Blogilo