czwartek, 11 listopada 2010

Kubuntu 11.04 - pierwsze plany

Fot. Nathalie Parenteau
Ubuntu Developer Summit zakończył się wielkimi wydarzeniami dotyczącymi kształtu nowego wydania Kubuntu. Głośne zmiany Ubuntu niestety przysłoniły fakt, że na takich spotkaniach dyskutuje się także o innych dystrybucjach z rodziny systemów Canonical. Niedawno deweloperzy Kubuntu przedstawili więc listę rzeczy, którymi chcieliby się zająć w przyszłym wydaniu swojego systemu.

Nie można jeszcze mówić o tym, że wszystko co znajduje się w kręgu zainteresowań deweloperów znajdzie się w nowym wydaniu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że Kubuntu to w znacznej mierze projekt społecznościowy i kilka nowych rzeczy może trafić do wydania choć w tej chwili nie znajdują się na podanej liście, jednak warto już teraz przyjrzeć się niektórym projektom, które mogą stać się udziałem nowego wydania.

Jak zwykle w przypadku nowych wydań zostaną zaktualizowane nowe wersje pakietów z już dostępnym oprogramowaniem. Przede wszystkim Kubuntu 11.04 będzie działać pod kontrolą nowej wersji środowiska graficznego KDE SC 4.6 i Qt 4.7.1. Pojawią się też nowe wersje KOffice, KDevelop, Amaroka i innych programów. Brane są także pod uwagę pakiety z ownCloud i Plasma Media Centre jeśli autorom tych programów uda się doprowadzić te projekty do stabilnej wersji. Następne wydanie będzie już prawdopodobnie zaopatrzone w menedżer pakietów Muon.

Jeśli chodzi o zmiany to brane jest pod uwagę zastąpienie kde-config-touchpad przez kde-config-synaptiks, który posiada większe możliwości zarządzania touchpadami laptopów. Do Kubuntu ma zawitać także gtk-oxygen-engine, który zastąpi styl QtCurve w wyświetlaniu stylu dla aplikacji GTK+. Dużo mówi się o dodaniu Phonon GStreamer Backend, który ułatwiłby współpracę z niektórymi nowymi programami, jednak tutaj trwają jeszcze dyskusje, czy dwa backendy nie są przesadą oraz nad gnomowymi zależnościami pluginów GStreamera.

Instalator Ubiquity ma otrzymać odświeżony wygląd ze zmienionym pokazem slajdów. Ubiquity będzie posiadać także możliwość konfiguracji sieci WIFI co ułatwi użytkownikom ściągnięcie aktualizacji już w trakcie instalacji systemu. W kręgu zainteresowania znajduje się także LightDM, bardzo lekki ale także szeroko-konfigurowalny menedżer logowania.

Deweloperzy Kubuntu chcą także poświęcić więcej pracy nad najnowszym projektem Kubuntu Mobile. Oprócz najnowszej wersji Plasma-mobile, na bazie której powstaje ten system. Dodany do niego będzie także NODM, czyli tekstowy menedżer logowania, który pomija potrzebę wpisywania nazwy użytkownika i hasła. Kubuntu Mobile zaczyna też migrację na programy przeznaczone dla urządzeń mobilnych i zastąpienie nimi desktopowych wydań aplikacji KDE. W tej chwili brane są pod uwagę programy mobile PIM, czyli Kontact dla smartphonów i FreOffice będący mobilną wersją KOffice, a który zyskał niedawno dodatek FOBlog stanowiący alternatywę dla Blogilo. Przygotowywana jest też dokumentacja, która ma ułatwić instalację Kubuntu Mobile na Nokii N900.

Kubuntu zaczyna ostatnio także dbać o swoją markę. W tej chwili nic nie wiadomo czy doczekamy się jakichś zmian w wyglądzie systemu, za to więcej uwagi zostanie poświęcone stronie internetowej kubuntu.org nad której odświeżonym wyglądem pracuje Tomasz "Sheytan" Dudzik. Strona ma być bardziej dostosowana do integracji z użytkownikami i posiadać sporo poradników i tematów pomocy dla początkujących użytkowników.

To oczywiście tylko niektóre z proponowanych zmian, które prawdopodobnie trafią do Kubuntu 11.04. Więcej o tym temacie na stronach:

http://www.kdedevelopers.org/node/4351

https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/Todo/Natty

Przypominam także, że dostępne są już obrazy Daily Kubuntu 11.04 jednak w tej chwili nie należy sie po nich spodziewać jakichś dużych zmian w stosunku do poprzedniej wersji systemu:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/daily-live/current/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo