wtorek, 2 listopada 2010

Nagrody czytelników Linux Journal przyznane

Jakiś czas temu pisałem na łamach Konqiklub o konkursie ogłoszonym przez Linux Journal na najczęściej wybierane przez użytkowników oprogramowanie dla Linuksa. Niedawne ogłoszenie wyników pokazało, że wiele zmieniło się w kwestii preferencji użytkowników. Dużym zaskoczeniem było zwycięstwo KDE SC nad GNOME w niektórych kategoriach ale jeszcze większym zyskanie sympatii użytkowników przez do tej pory uznawane za niszowe niektóre projekty.

Sam brałem udział w tej ankiecie, a moje preferencje są dość znane, dlatego kilka miejsc zajętych przez aplikacje KDE SC bardzo mnie ucieszyło. Ciekawy okazał się wynik popularności środowisk graficznych używanych przez użytkowników. Pierwsze miejsce zdominowane do tej pory przez GNOME środowisko te dzieli w tym roku razem z KDE SC. Wart tutaj zaznaczyć, że KDE było kiedyś najpopularniejszym środowiskiem dla Linuksa, duża popularność GNOME związana była z używaniem go w Ubuntu, które wkrótce stało się najpopularniejszym z Linuksów. W następnym wydaniu Readers' Choice Awards walka zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco zważywszy na to, że autorzy ankiety zdecydują się zapewne na dodanie w tej kategorii Unity.

Wybór najpopularniejszego systemu także okazał się ciekawy. O ile pierwsze miejsce należące do Ubuntu nikogo nie zdziwi to już druga lokata zajęta przez PCLinuxOS i jego zwycięstwo nad Debianem i openSUSE już może być bardzo ciekawe. Warto zaznaczyć, że dystrybucja ta stawia głównie na środowisko KDE SC, które jest w głównej linii tego sytemu. Niespodzianką było także zajęcie piątego miejsca przez Pardusa (także KDE SC), który do tej pory nie był liczony w rankingu najpopularniejszych Linuksów.


Jeśli chodzi o przeglądarki internetowe to nadal króluje Firefox, tuż za nim podąża Chrome i Opera, a na czwartym miejscu Konqueror, który jak widać jest nadal znaczącym graczem na rynku. Co ciekawe największy konkurent Konquerora do serc użytkowników KDE SC czyli Rekonq zajął piąte miejsce jako jeden z najlepszych nowych projektów open-source w latach 2009-2010. Pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło nowemu systemowi dla netbooków i smartfonów - MeeGo, a drugie dla projektu KDE SC - ownCloud, które okazało się ciekawsze dla użytkowników niż... Android. Warto tu także wspomnieć o rankingu w kategorii programów pocztowych gdzie trzecie miejsce przypadło programowi KMail, tuż za najpopularniejszym Thunderbirdem i internetową pocztą Gmail.

Dość ciekawie wygląda sytuacja komunikatorów internetowych. Okazało się, że pomimo zmian w Ubuntu Pidgin nie uległ Empathy i nadal jest najpopularniejszym komunikatorem linuksowym. Trzecie miejsce przypadło Kopete, które niestety przegrywa ze Skype.


Programy KDE SC wygrywają także w kategoriach Odtwarzacz Audio (Amarok) i Zarządzanie Zbiorami Fotografii Cyfrowej (DigiKam). Według mnie zasłużone miejsca zważywszy, że są to najbardziej rozwinięte narzędzia tego typu. Wysokie miejsce tych aplikacji świadczy, że są one wybierane także przez użytkowników innych środowisk. KDE zostało wyróżnione na drugim miejscu w kategorii Produkt Roku, ulegając Androidowi. Bardzo mnie cieszy ten fakt bo świadczy o docenieniu pracy nad tym środowiskiem w ostatnich latach i świadczy o tym, że zmiany jakie w nim zachodzą są mile widziane w oczach użytkowników. W tej kategorii piąte miejsce zajął Pardus.

Chciałbym jeszcze poruszyć sprawę smartfonów opartych na Linuksie. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Nokia N900 co także jest wielkim zaskoczeniem. Nokia była ostatnio dość ostro krytykowana za wybranie swojej drogi z dala od ogólnoświatowego trendu oklaskującego popularność Androida. Jak widać użytkownikom jednak bardzo podoba się model zaprezentowany przez tę firmę, a pogłoski o jej przedwczesnej śmierci są raczej przesadzone.

Dzisiejszy post trochę subiektywnie opisuje zwycięstwo KDE SC, ponieważ GNOME jednak także ma wiele do powiedzenia w wielu kategoriach. Chciałem jednak zwrócić uwagę, że środowisko te zaczyna powoli mieć już za sobą kryzys związany z transformacją do nowej wersji i jest ono (oraz jego oprogramowanie) coraz milej widziane w oczach wielu użytkowników. Szczerze mówiąc sam głosując w ankiecie nie spodziewałem się aż tylu wyróżnień, które często odbiegają od ogólnie znanych statystyk.

Pełny przegląd Readers' Choice Awards 2010 znajdziecie na stronie:
http://www.linuxjournal.com/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo